آفتاب

پاکستان: دیگر توان میزبانی آوارگان افغان را نداریم

پاکستان: دیگر توان میزبانی آوارگان افغان را نداریم

اسلام آباد - ایرنا - همزمان با تلاش پاکستان برای بازگرداندن مهاجران و آوارگان افغان به کشورشان، وزیر امور مناطق مرزی پاکستان گفت که این کشور دیگر نمی تواند بیش از این میزبان افغان ها باشد.

به گزارش ایرنا، عبدالقادر بلوچ روز پنجشنبه در سخنانی اظهار داشت که به هر نحو که شده، مهاجران و آوارگان افغان باید پاکستان را ترک کنند.
نزدیک به سه میلیون مهاجر قانونی و غیر قانونی افغان در مناطق مختلف پاکستان حضور دارند که تنها نیمی از این تعداد ثبت نام شده اند و مابقی، بطور غیرقانونی در این کشور اقامت دارند.
وی گفت: آوارگان افغان بیش از یک میلیون شغل را در پاکستان اشغان کرده اند و باعث مشکلات مالی برای شهروندانی پاکستانی شده اند.
این وزیر دولت پاکستان تاکید کرد که این کشور دیگر توان پذیرایی حدود سه میلیون آواره افغان را ندارد و این افراد باید پاکستان را ترک کنند.
وی افغانستان را متهم کرد که به وعده ها و تعهدهایش برای بازگرداند آوارگان خود از پاکستان عمل نکرده است.
روز پنجشنبه 30 ژوئن سال 2016، مصادف با پایان ضرب الاجل تعیین شده از سوی دولت پاکستان برای خروج دواطلبان افغان ها از این کشور بود.
به هرحال دولت پاکستان یک روز قبل از پایان این ضرب الاجل مجبور شد آن را تا پایان سال جاری میلادی تمدید کند.
تمدید این ضرب الاجل فقط شامل آن دسته مهاجران افغان می شوند که ثبت نام شده اند و کارت شناسایی دریافت کرده اند.
به هرحال، مسائل مربوط به حضور غیرقانوین بیش از یک نیم میلیون آواره افغان ثبت نام نشده در پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است و موافقت نواز شریف با تمدید این ضرب الاجل شامل حال مهاجران غیرقانونی و فاقد کارت ثبت نام نمی شود.
پاکستان اعلام کرده بود که پس از پایان ضرب الاجل برای بازگشت داوطلبان مهاجران افغان، تدابیر سختی برای بیرون راندن آنان اتخاذ خواهد کرد.
آساق**1723
کد N1322208

وبگردی