تحریم گردشگری روسیه علیه ترکیه لغو شد

سیاسی

مسکو- ایرنا- در چارچوب اقدام های مسکو و آنکارا برای عادی سازی روابط پس از هفت ماه توقف تقریبی همکاری ها در بخش های مختلف بویژه اقتصادی، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دستور لغو ممنوعیت سفر گردشگران روسی و پروازهای چارتری را صادر کرد.

به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در مذاکره تلفنی روز چهارشنبه با همتای روسی خود خواستار احیای دوباره نظام سفر متقابل بدون روادید بین دو کشور شده بود.
بنا به اعلام کاخ کرملین در روز پنجشنبه و براساس برنامه اعلام شده، از هفته آینده پروازها از روسیه به فرودگاه های مناطق مختلف گردشگری ترکیه آغاز خواهد شد.
از سوی دیگر پوتین امروز اعلام کرد که مذاکرات برای بازیابی روابط که بر اثر تحریم های روسیه علیه ترکیه در بخش های مختلف بویژه بازرگانی محدود شده بود، آغاز خواهد شد.
این اقدام ها پس از نامه روز سه شنبه اردوغان به پوتین در برگیرنده عدرخواهی از روسیه برای ساقط کردن بمب افکن روسی در سوم آذر ماه سال 94 صورت می گیرد که با شلیک موشک توسط جنگنده ترکیه ای صورت گرفت و خلبان آن نیز پس از فرود با چتر نجات توسط تروریست ها نزدیک مرز ترکیه کشته شد.
تا پیش از ساقط شدن هواپیمای روسی سالانه تا سه میلیون گردشگر از روسیه به ترکیه سفر می کردند که در آمدهای ارزی این کشور را بیش از 9 میلیارد دلار افزایش می داد که تقریبا در هفت ماه گذشته قطع شد و فشار زیادی به آنکارا وارد کرد.
روپام 391 ** 1516
کد N1322100