دور تازه تنش ها در کردستان عراق، این بار حزب دمکرات و جماعت اسلامی

سیاسی

اربیل – ایرنا- به دنبال حمله اوایل هفته جاری به دفتر شبکه تلویزیونی رووداو متعلق به حزب دمکرات کردستان عراق، دور جدیدی از اختلافات و تنش ها در منطقه اقلیم کردستان عراق شکل گرفته است، بطوری که دو حزب دمکرات و جماعت اسلامی رودروی هم قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا، تازه ترین تنش سیاسی در منطقه اقلیم کردستان عراق، پس از آن شکل گرفت که نیروهای امنیتی اربیل روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای، یکی از اعضای حزب جماعت اسلامی کردستان عراق به رهبری شیخ علی باپیر را دستگیر و وی را متهم اصلی حمله به شبکه رووداو کردند.
در مقابل ، جماعت اسلامی کردستان عراق، اتهام ها و دستگیری های اخیر را با حمله به شبکه تلویزیونی رووداو بی ارتباط دانست و اعلام کرد، این اتهام زنی ها، بخشی از فشارهای سیاسی بر جماعت اسلامی، با هدف تغییر نظر این حزب در خصوص ادامه ریاست اقلیم مسعود بارزانی بر منطقه اقلیم می باشد.
جماعت اسلامی کردستان عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: دستگیری یکی از مسئولان جماعت اسلامی کردستان عراق به بهانه ارتباط با حادثه انفجار مقابل شبکه تلویزیونی رووداو بدون وجود هیچ سندی و نبود نظر قاضی یک عمل غیرقانونی دیگر از سوی نیروهای امنیتی حزب دمکرات کردستان عراق می باشد.
این بیانیه به طرح این سوال پرداخته است که 'اگر جماعت اسلامی کردستان عراق در موضوع ریاست اقلیم و پارلمان همسو با حزب دمکرات کردستان عراق عمل می کرد، آیا روحانیون دینی نزدیک به این حزب از مساجد اخراج می شدند و اعضای آن دستگیر می شدند و اکنون نیز یکی از مسئولانش بدون توجیه قانونی و در نیمه شب دستگیر می شد؟'
ارگان رسمی حزب جماعت اسلامی کردستان عراق از این فراتر رفته و روز پنجشنبه با انتشار بیانیه دیگری، این دستگیری ها را ماحصل تنش های داخلی بین رهبران حزب دمکرات کردستان عراق دانست.
در جدیدترین بیانیه این حزب آمده است :تنش های داخلی بین جناح های حزب دمکرات کردستان عراق سبب شده است، شبکه تلویزیونی رووداو که نزدیک به نیچروان بارزانی است ، به تنش های سیاسی با احزاب سیاسی کشانده شود ، به این امید که این شبکه تلویزیونی با شکست سیاسی دیگری روبه رو شود.
سعدی مصطفی مسئول اجرایی دفتر جماعت اسلامی کردستان عراق در اربیل از سوی نیروهای امنیتی در اربیل متهم شده است که در حمله تروریستی به شبکه تلویزیونی رووداو که منجر به زخمی شدن شماری از کارمندان این شبکه شد نقش داشته است.
سوران عمر عضو پارلمان اقلیم کردستان عراق از جماعت اسلامی می گوید: انتشار نام و عناوین حزبی از سوی نیروهای امنیتی تلاش در راستای تخریب سیاسی جماعت اسلامی و از قبل برنامه ریزی شده بوده است.
همزمان شماری از کارشناسان، انتشار عناوین حزبی این فرد را که متهم به شمار می رود، یک اقدام غیر قانونی دانسته و از آن انتقاد کرده اند.
در پاسخ به این انتقادها، نوزاد هادی استاندار اربیل به رسانه های کردی گفت: دستگیری یکی از اعضای جماعت اسلامی کردستان عراق در پی اعتراف فرد مهاجم بوده و اصولا تیم های مبارزه با ترور برای کنترل تهدیدات بلافاصله وارد عمل می شوند و این اقدام نیز قانونی است .
وی تصریح می کند: بدلیل جایگاه حزبی نباید اینگونه مقاومت ها صورت گیرد بلکه باید منتظر نتایج بازجویی ها و تحقیقات ماند.
اوایل هفته جاری شبکه تلویزیونی رووداو در اربیل بوسیله نارنجک دستی مورد حمله قرار گرفت و در پی آن روز چهارشنبه نیروهای امنیتی یکی از اعضای حزب جماعت اسلامی کردستان عراق را به نام سعدی مصطفی به عنوان عامل ردیف دوم دستگیر کرده و با صدور بیانیه ای وی را در ردیف متهمین به انجام ترور معرفی کردند.
به اعتقاد کارشناسان سیاسی، تشدید تنش های سیاسی در اقلیم کردستان عراق می رود این منطقه را روبه روی بحرانهای شدید داخلی کند.
این کارشناسان اعتقاد دارند، گونه ای از اختلافات و رقابت ها در داخل حزب حاکم بارزانی ها(دمکرات)، وجود دارد.
هم اکنون در یک سوی این رقابت درون حزبی، نیچروان بارزانی نخست وزیر منطقه اقلیم و برادرزاده مسعود و فرزند ادریس پسر بزرگ ملا مصطفی و در سوی دیگر مسرور بارزانی پسر مسعود بارزانی و مشاور امنیت منطقه اقلیم قرار دارد و گفته می شود که بزرگان حزب وریش سفیدان طایفه بارزانی ها نیز در همین چارچوب در دسته بندی های جدید قرار گرفته اند.
جماعت اسلامی ماجرای حمله به شبکه رووداو را در حد یک تسویه حساب درون حزبی تلقی کرده است.
احزاب چهارگانه کردستان عراق از هنگام پایان ریاست مسعود بارزانی در پاییز گذشته ، همچنان به کناره گیری وی از قدرت اصرار دارند و این درحالی است که حزب دمکرات به رهبری مسعود بارزانی با این چهار حزب مخالفت می ورزد.
تاکنون تندترین تنش ها میان حزب دمکرات و جنبش تغییر رخ داده که در پی آن ، به دستور مسعود بارزانی کلیه مسئولان تغییر از کابینه دولت محلی کنار زده شدند.
خاورم*2*351*1770*3404
کد N1322098