کیسینجر: به 'برگزیت ' بایستی به عنوان یک فرصت نگاه کرد

سیاسی

لندن - ایرنا - هنری کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا در یادداشتی با بیان اینکه رهبران اتحادیه اروپا باید به انگلیس به عنوان یک متحد بالقوه نگاه کنند، گفت بایستی به 'برگزیت' به عنوان یک فرصت برای حل مشکلات این اتحادیه از جمله مساله مهاجرت نگاه کرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه دیلی میل روز پنجشنبه با انتشار بخش هایی از یادداشت هنری کیسینجر 93 ساله که در نشریه وال استریت ژونال منتشر شده است،نوشت: وزیر خارجه پیشین آمریکا بر این باور است که «اتحادیه اروپا نباید به بریتانیا به عنوان یک فراری بلکه یک متحد بالقوه نگاه کند. »
این روزنامه افزود: کسینجر می گوید: «تنبیه بریتانیا مشکل کنونی استفاده از واحد پولی مشترک را در غیاب فقدان سیاست های پولی میان کشورهایی که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و یا اتحادیه ای که راهبرد سیاسی اش وابسته به ظرفیت های اقتصادی و اداری اش است را حل نخواهد کرد.»
'وزیر خارجه پیشین آمریکا افزود: در همین حال بریتانیا بایستی استقلالی را که مردمش به آن رای دادند ضمن حفظ رویه همکاری با اتحادیه اروپا به اجرا بگذارد. بریتانیا و اروپا باید به نقش تاریخی شان در سامان دهی نظم جهانی بازگردند.'
این روزنامه انگلیسی نوشت: وزیر خارجه پیشین آمریکا تصریح کرد که رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا بایستی بهانه ای شود تا اتحادیه اروپا مشکلات مهاجرت و سایر مسائلی که گرفتارش است را بازنگری کند.
دیلی میل افزود: این سیاستمدار بازنشسته آمریکا همچنین رابطه میان انگلیس و آمریکا را ارزشمند توصیف کرد و گفت که دو کشور باید به همکاری های خود ادامه دهند.
این روزنامه به نقل از وی نوشت: رابطه ویژه میان انگلیس و آمریکا برای مقابله با بحران های امروزی یک ضرورت است.
دیلی میل در ادامه نوشت: «هنری کیسیجر» در دهه 70 در کابینه های ریچارد نیکسون و جرالد فورد رییسان جمهوری پیشین آمریکا در تنش زدایی میان این کشور و چین، امضای پیمان کنترل و تجارت اسلحه با شوروی سابق و پایان دادن جنگ ویتنام نقش کلیدی را ایفا کرد.
این روزنامه با بیان اینکه او همچنان به عنوان سیاستمدار بانفوذ در عصر معاصر ایفای نقش می کند افزود: وی دسامبر سال گذشته در گفت و گو با فاکس نیوز از دونالد ترامپ خواست که از سیاست منع ورود مسلمانان به خاک آمریکا دست بردارد.
دیلی میل افزود: وی در این گفت و گو تصریح کرد که ترجیح می دهد حزب جمهوری خواه از نامزد دیگری به جای ترامپ حمایت کند.
در همه‌پرسی روز 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) 51.9 درصد از مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.
به دنبال این همه پرسی، روابط انگلیس و اتحادیه اروپا بعد از گذشت 43 سال دچار گسست و بحران شده است.
اروپام**4**ن**1552
کد N1321918