اعلام وضعیت اضطراری در نامیبیا

سیاسی

تهران – ایرنا – با اعلام رسمی « هاگه گینگوب» رئیس جمهوری نامیبیا، برای بار دوم در سه سال گذشته بر اثر خشکسالی، وضعیت اضطراری در این کشور آفریقایی حکمفرما شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا از ویندهوک،« هاگه گینگوب» رئیس جمهوری نامیبیا تاکید کرد: مردم ما براثر این خشکسالی مخرب با بحرانی با ابعاد بی سابقه روبرو شده و من بدین علت، وضعیت اضطراری اعلام می کنم .
بر اساس اعلام کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی بیش از 500 هزار تن از شهروندان نامیبیایی بر اثر بروز خشکسالی در معرض خطر هستند.
این در حالی است که انتظار می رود عدم بارش باران محصولات غله در این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و میزان این محصولات در برخی مناطق را به نصف کاهش دهد.
براساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد، بیش از 800 هزار نفر در شمال نامیبیا با کمبود شدید مواد غذایی مواجه شده اند که تخمین زده می شود بیش از صدهزار نفر از آنان کودکان زیر پنج سال باشند.
پیشتر «استیون آلن» مدیرمنطقه ای یونیسف درشرق و جنوب آفریقا تاکید کرده بود که تغییرات آب و هوایی و محیطی فشار زیادی را متوجه اقشار فقیر و آسیب پذیر و جوامع حاشیه ای و بویژه کودکان در مناطق آسیب دیده کرده است.
بگفته وی، کمبود آب و مواد غذایی سبب افزایش بیماری ها و سوء تغذیه در میان کودکان وسایر ساکنان این مناطق می گردد.
بروز خشکسالی علاوه بر تاثیر منفی آن بر بخش کشاورزی نامیبیا، سبب افزایش نگرانی ها در خصوص نابودی حیات وحش این کشور که سالانه سبب جذب شماری زیادی از گردشگران خارجی می شود، شده است .
طی هفته جاری، دولت توزیع کیسه های غذای ذرت را در بین مناطق روستایی در مرکز نامیبیا توزیع کرد.
کشور نامیبیا خشک ترین کشور در میان کشورهای زیر صحرای آفریقا بشمار می رود و تنها دو درصد از اراضی این کشور نزولات جوی کافی برای کشت و زرع دریافت می کنند.
این کشور در دهه های اخیر با چندین دوره خشکسالی و قحطی دست و پنجه نرم کرده است. مقامات نامیبیایی به توجه وضعیت وخیم کنونی خواستار کمک های بیشتر بین المللی شده اند. نامیبیا کشوری در جنوب غربی آفریقا است. جمعیت این کشور آفریقایی حدود 2 میلیون نفر تخمین زده می شود.
خاورم**9377**شبد ** 1095
کد N1321883