تشدید تدابیر فوق العاده امنیتی در مصر

سیاسی

تهران – ایرنا – تدابیر فوق العاده امنیتی در آستانه سومین سالگرد ناآرامی های سیاسی 30 ژوئن و برکناری« محمد مرسی» رئیس جمهوری سابق مصر، تشدید شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی مصر، « احمد عبدالهادی» مقام ارشد مصری تاکید کرد: از ورود هرگونه شهروند به مسیرهای منتهی به میدان «تحریر»، بزرگترین میدان قاهره، جلوگیری خواهد شد.
«احمد عبدالهادی» افزود: ایستگاه مترو «سادات» در نزدیکی میدان «تحریر» مصرنیز به طور کامل بسته شده است.
محمد مرسی30 ژوئن 2013 ( دوازدهم تیرماه 1392) پس از نا آرامی های چند روزه و حالت بحرانی مصر پس از کودتایی توسط ارتش عزل شد.
محمد مرسی سیاستمدار مصری است که پنجمین رئیس جمهوری این کشور بود.
مرسی هم اکنون در ارتباط با چندین پرونده در حال محاکمه است. این پرونده ها عبارتند از: فرار از زندان، مرسی در این پرونده در حکم اولیه به اعدام محکوم شده است، جاسوسی برای کشورهای خارجی و حوادث کاخ الاتحادیه، در حکم اولیه این پرونده نیز مرسی به 20 ساله زندان محکوم شده است. محاکمه مرسی در مورد «اهانت به دستگاه قضایی مصر» همچنان در جریان است.
این در حالی است که سازمان های حقوقی بین المللی نیز دولت عبدالفتاح السیسی را به تلاش برای ساکت نگه داشتن همه مخالفان و سرکوب آزادی عقیده و بیان متهم کردند.
برپایه این گزارش، سازمان عفو بین الملل اقدام اخیر دادستانی مصر را به مثابه سرکوب بی سابقه آزادی مطبوعات در مصر اعلام کرد.
این سازمان در بیانیه ای تاکید کرده بود: بازداشت شخصیت های کلیدی سندیکای روزنامه نگاران حاکی از بحران خطرناک علیه آزادی بیان و مطبوعات در مصر است و نشان می دهد که مقامات مصری قصد دارند، تدابیر شدیدتری علیه اصحاب رسانه اتخاذ کنند.
صدها خبرنگار مصری با تصمیم سندیکای روزنامه نگاری مبنی بر درخواست برکناری وزیر کشور مصر به عنوان اولین مسئول بحران روزنامه نگاران تاکید کرده و خواهان عذرخواهی آشکار ریاست جمهوری مصر از اصحاب رسانه شدند.
بنا به گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران مصر، 23 روزنامه نگار مصری در زندان های این کشور محبوس هستند.
خاورم**9377**شبد ** 1095
کد N1321776