تشدید تدابیر امنیتی در سومالی

سیاسی

تهران – ایرنا – تدابیر امنیتی در سومالی به دنبال انفجار بمب کنارجاده ای در شهر « لافوله»در جنوب غرب موگادیشو (پایتخت) سومالی، تشدید شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از موگادیشو، «عبدالقدیر محمد» مقام ارشد پلیس موگادیشو، اعلام کرد که تدابیر امنیتی از سوی نیروهای امنیتی و پلیس در راه های مواصلاتی موگادیشو‌ تشدید شده است.
مقامات ارشد سومالی پیشتر از افزایش تهدیدات گروه تروریستی الشباب علیه غیرنظامیان خبر داده بودند.
امروز (پنجشنبه) بر اثر انفجار بمب کنار جاده ای در مسیر عبور یک اتوبوس در راه مواصلاتی شهر «لافوله» در جنوب غرب موگادیشو (پایتخت) سومالی، تمامی مسافران آن کشته شدند.
این مقام ارشد پلیس موگادیشو تاکید کرده بود: این بمب کنار جاده ای هنگام عبور این خودرو از مسیر مواصلاتی شهر «لافوله» ، از راه دور منفجر شد.
هنوز گروه خاصی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.
منابع آگاه، گروه تروریستی الشباب را مسئول احتمالی این بمب گذاری دانسته اند.
پلیس سومالی روز شنبه از حمله تروریستی به این هتل در شهر موگادیشو خبر داده بود.
در گزارش پلیس سومالی آمده است که یک فرد انتحاری اقدام به انفجار یک دستگاه خودروی حاوی مواد منفجره در مقابل درب ورودی این هتل کرد. همچنین در پی این انفجار تعدادی از افراد مسلح به داخل هتل رفته و عده ای را به گروگان گرفتند.
گروه تروریستی الشباب مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.
این گروه تروریستی به رغم شکستی که در سال های اخیر تجربه کرده است، همچنان تهدیدی مهم در سومالی و کنیا محسوب می شود. هر دو کشور بارها هدف حملات شدید تروریست های الشباب بوده اند.
به گفته کارشناسان تهدید الشباب در شرایطی صورت می گیرد که برخی گروه های تروریستی از جمله بوکوحرام اخیرا به داعش پیوسته اند.
برخی سرکرده های این گروه در بسیاری از شهرهای مهم در جنوب و مرکز سومالی کشته شده اند، اما الشباب همچنان به اجرای حمله های مرگبار ادامه می دهد. القاعده نیز طی ماه های اخیر و به ویژه از زمان آغاز مداخله نظامی عربستان در یمن، نفوذ خود را در این کشور افزایش داده است.
مقام های دولتی و محلی می گویند عملیات ضد تروریستی علیه الشباب را در این کشور شاخ آفریقا تشدید کرده اند.
خاورم**9377**1663**
کد N1321673