آفتاب

روسیه: گروه های تروریستی برای شکست آتش بس در سوریه تلاش می کنند

روسیه: گروه های تروریستی برای شکست آتش بس در سوریه تلاش می کنند

مسکو- ایرنا- مرکز روسی نظارت بر آتش بس سوریه مستقر در پایگاه حمیمیم اعلام کرد: گروه های جیش الاسلام و جبهه النصره برای به شکست کشاندن آتش بس چند ماهه در سوریه تلاش می کنند.

به گزارش ایرنا، در خبرنامه امروز (پنجشنبه) مرکز روسی نظارت بر آتش بس سوریه آمده است: گروه جیش الاسلام در شبانه روز گذشته پنج بار با حمله های خمپاره ای مواضع واحدهای ارتش سوریه را مورد حمله قرار داده است.
حمله های جیش الاسلام که تحت حمایت مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی عربستان سعودی شناخته می شود، در مناطق هریستا، حوش الحیات، القوله، حوتیت الجرش و اربیل انجام گرفته است.
بنا به این گزارش، گروه تروریستی جبهه النصره نیز سه منطقه از استان حلب از جمله مناطق مسکونی را هدف آتشباری قرار داد.
بنا به اعلام این مرکز، با امضای سه پیمان دیگر در استان حمص، تاکنون در 169 منطقه سوریه با توافق مسئولان، سران طوایف محلی و 61 گروه معارض آتش بس برقرار شده است و بر این اساس، آرامش در تمامی استان ها جز مناطق تحت اشغال گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره ادامه دارد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز امروز در پاریس اعلام کرد: اجرا نشدن وعده های آمریکا برای خارج کردن گروه های مسلح مورد حمایت خود از مناطق تحت سلطه تروریست ها در سوریه، سبب تقویت گروه تروریستی جبهه النصره شده است.
وی در کنفرانس خبری مشترک با ژان مارک ایرو وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: واشنگتن اواخر ماه ژانویه سال جاری وعده داده بود، گروه های مسلح تحت کنترل خود را از مناطق زیر سلطه جبهه النصره خارج می کند؛ ولی تاکنون اقدامی انجام نداده است.
وی ادامه داد: از زمان آغاز وقفه در سرکوبی تروریست ها برای جداسازی گروه های معارض، جبهه النصره نیز تجدید قوا و بازسازی توان خود را شروع کرده است و جنگجو و کمک های مالی و تسلیحاتی بیشتری دریافت می کند.
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: عملی نشدن برنامه جداسازی مناطق تحت کنترل معارضان و تروریست ها، این باور را ایجاد می کند که تلاش می شود با جلوگیری از سرکوب جبهه النصره این گروه حفظ شود که نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است، زیرا این گروه و داعش به عنوان گروه های تروریستی شناخته شده اند.
با توجه به زمین گیر شدن گروه های تروریستی ضد سوری بویژه داعش و جبهه النصره از ماه های پایانی سال 94 بر اثر پیشروی نظامیان سوری، مقاومت مردمی و بمباران های نیروی هوای فضای روسیه، آمریکا و گروه کشورهای ضد سوری پیشنهاد مسکو را برای برقراری آتش بس پذیرفتند ولی واشنگتن تاکنون مانع برقراری کامل آن شده است.
اروپام **391 ** 1516
کد N1321589

وبگردی