احمد توکلی:

دولت پیرامون توافق های برجام شفاف سازی کند/چرخ اقتصاد هم نمی‌چرخد

سیاسی

رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت گفت: وقتی دولت تصمیم می گیرد که با حقوق عامه مردم در ارتباط است نمی تواند طبق قانون آن را مخفی کند و باید مفاد آن را منتشر نماید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، احمد توکلی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: وقتی شفافیت نباشد اعتماد عمومی کم می شود و این مسئله موجب افزایش ریسک سرمایه گذاری و کاهش اشتغال و تنش سیاسی در جامعه خواهد شد.

وی با اشاره به تصمیم گروه SATF در زمینه تعلیق موقت تحریم های مالی و بانکی گفت: همین که دولت متن توافق را منتشر نمی کند سوء ظن ایجاد می شود.

توکلی تصریح کرد: ما در اعضای دولت احتمال خیانت نمی دهیم اگر چه احتمال خطا وجود دارد. 

این استاد دانشگاه گفت: اختلاف ما با طرف مقابل نه در لفظ که ماهوی است.

توکلی افزود: به طور مثال ما منافقین را تروریسم می دانیم در حالی که آنها این گروه را پناه می دهند و حمایت می کنند.

رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت گفت: طبق برجام ما باید به منابعمان دسترسی پیدا می کردیم اما طرف مقابل با راهکارها و دستورالعمل هایی که در نظر می گیرند، قدرت نقل و انتقال این منابع را از ما سلب می کنند.

توکلی تصریح کرد: وقتی دولت تصمیم می گیرد که با حقوق عامه مردم در ارتباط است نمی تواند طبق قانون آن را مخفی کند و باید مفاد آن را منتشر نماید.

وی گفت: ما برجام را قبول کردیم و دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که ایران تعهداتش را انجام داده در حالی که طرف مقابل به تعهداتش عمل نمی کند.

توکلی افزود: می خواستیم که سانتریفیوژها و چرخ اقتصاد مردم بچرخد اما آنها کاری کردند که چرخ اقتصاد هم نمی چرخد.

وی با اشاره به تأکید دولت بر آزادی مطبوعات و انتشار اطلاعات، گفت: دولت نباید بگذارد سؤال درست شود، اگر سؤالی ایجاد شد باید زود پاسخ دهد.

رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با اشاره به تصمیم اخیر SATF افزود: آنها تصمیم گرفتند که اعمال تحریم های مالی علیه ما را معلق کنند اما ما باید بدانیم که چه دادیم و چه گرفتیم؟ 

توکلی با بیان اینکه تا شفاف سازی نشود نمی توان نسبت به اقدام صورت گرفته نظر داد افزود: نباید در مسائل سیاسی به خوش بینی های افراطی برسیم و بگوییم دولت، امین است.

توکلی در پایان خاطر نشان کرد: باید بدانیم آمریکا دشمن است و باید به او نگاه دشمنانه داشته باشیم.

کد N1321566