«اوباما» هشدار داد:

جدایی انگلستان روند رشد اقتصاد جهانی را با نگرانی توام می کند

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که خروج بریتانیا از جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سرمایه گذاری در قاره سبز را با وقفه مواجه ساخته و دغدغه های بلند مدتی را در زمینه رشد اقتصاد جهانی سبب می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که تصمیم انگلستان به خروج از اتحادیه اروپا دغدغه های بلند مدتی را در خصوص رشد اقتصاد جهانی موجب می شود.

وی تاکید کرد: «برگزیت» راه های سرمایه گزاری در بریتانیا و یا حتی کل اروپا را مسدود خواهد کرد.

در همین راستا، اوباما از «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلستان و دیگر رهبران اتحادیه اروپا خواست تا روند منظمی را برای خروج بریتانیا از جمع اعضای اتحادیه در پیش بگیرند.

البته، وی اظهار امیدواری کرد که علیرغم باقی ماندن دغدغه ها، اقتصاد جهانی در کوتاه مدت ثبات خود را بازیابد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بار دیگر بر اهمیت تجارت آزاد تاکید کرد و از تشدید تلاش ها برای اجرای هر چه سریعتر «پیمان ترانس پاسیفیک» با ۱۱ کشور حاشیه اقیانوس آرام سخن گفت.

همزمان با اظهارات اوباما، رهبران اتحادیه اروپا در نشستی که برای نخستین بار بدون حضور نماینده ای از انگلستان برگزار شد، به این کشور هشدار دادند که اگر همچنان طالب دسترسی آزادانه به بازار واحد اروپا است باید به اصول تردد آزاد شامل جابه جایی کالا، نیروی کار انسانی، خدمات و سرمایه در بین کشورهای اروپایی احترام بگذارد.

ناگفته نماند که حضور نیروی کار اروپایی در بازارهای انگلستان از جمله موارد مورد اعتراض جدایی طلبان در همه پرسی اخیر این کشور بود.

کد N1321380