روسیه: گروه تروریستی جبهه النصره با رویکردهای آمریکا تقویت شده است

سیاسی

مسکو- ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: اجرا نشدن وعده های آمریکا برای خارج کردن گروه های مسلح مورد حمایت خود از مناطق تحت سلطه تروریست ها در سوریه، سبب تقویت گروه تروریستی جبهه النصره شده است.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا با وجود گذشت چندین ماه از وعده خارج کردن معارضان تحت حمایت خود از مناطق اشغال شده از سوی تروریست ها، هنوز هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.
پایگاه وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) به نقل از سخنان لاوروف در پایان مذاکرات با ژان مارک ایرو وزیر خارجه فرانسه در پاریس، نوشت: واشنگتن اواخر ماه ژانویه سال جاری وعده داده بود گروه های مسلح تحت کنترل خود را از مناطق زیر سلطه جبهه النصره خارج می کند؛ ولی تاکنون اقدامی انجام نداده است.
وی اظهار کرد: در چارچوب برنامه های گروه بین المللی حامیان سوریه و شورای امنیت سازمان ملل، توافق شد آتش بس در تمامی مناطق جز منطقه های اشغال شده از سوی داعش و جبهه النصره برقرار شود که در قطعنامه های این شورا نیز بر آن تاکید شده است.
وزیر خارجه روسیه ادامه داد: پافشاری واشنگتن برای خودداری از بمباران مناطق تحت کنترل گروه های معارض مورد حمایت آمریکا با این دلیل که نمی توانند از اراضی تحت کنترل تروریست ها خارج شوند، در سرکوب گروه های تروریستی خارج از آتش بس وقفه ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: از زمان آغاز وقفه در سرکوبی تروریست ها، جبهه النصره نیز تجدید قوا و بازسازی توان خود را شروع کرده است و جنگجو و کمک های مالی و تسلیحاتی بیشتری دریافت می کند و به همین دلیل اگر می خواهیم تمامی مناطق سوریه شامل برقراری آتش بس شود، آمریکا، کشورهای اروپایی و منطقه ای باید با استفاده از نفوذ خود، وعده خروج گروه های معارض سوری پذیرنده پیمان ترک مخاصمه را از مناطق زیر نفوذ تروریست ها عملی کنند.
وزیر خارجه روسیه در پایان تاکید کرد: عملی نشدن برنامه جداسازی مناطق تحت کنترل معارضان و تروریست ها، این باور را ایجاد می کند که تلاش می شود با جلوگیری از سرکوب جبهه النصره این گروه حفظ شود که نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است، زیرا این گروه و داعش به عنوان گروه های تروریستی شناخته شده اند.
با توجه به زمین گیر شدن گروه های تروریستی ضد سوری بویژه داعش و جبهه النصره از ماه های پایانی سال 94 بر اثر پیشروی نظامیان سوری، مقاومت مردمی و بمباران های نیروی هوای فضای روسیه، آمریکا و گروه کشورهای ضد سوری پیشنهاد مسکو را برای برقراری آتش بس پذیرفتند ولی واشنگتن تاکنون مانع برقراری آتش سراسری شده است.
اروپام **391 ** 1516
کد N1321358