تاکید رئیس جمهوری چین بر مبارزه با فساد/حزب کمونیست هدف جدید «شی»

سیاسی

پکن - ایرنا - «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین که از سال 2013 میلادی «مبارزه با فساد» را سرلوحه کار حکومت خود قرار داده از این پدیده به عنوان مرگبارترین منبع آلودگی که نیازمند مبارزه جدی است، یاد کرد.

به گزارش ایرنا، از آن زمان که او مبارزه با فساد را نبرد با ببرها و مگس ها نام نهاد، تا به امروز هزاران نفر از مقام های ارشد این کشور دستگیر و زندانی شده اند.
آمارها نشان می دهد که از آغاز اجرای این طرح تاکنون براساس گزارش مقام های قضایی چین نزدیک به 200 هزار مقام دستگیر، زندانی و محاکمه شده اند.
رییس جمهوری خلق چین اکنون بار دیگر بر ریشه کن کردن فساد اما این بار در درون حزب حاکم کمونیست تاکید ورزیده است.
او این هفته در نشستی با مسئولان رده بالای حکومتی و حزبی خواستار پالایش از درون شد و گفت که دولت و حزب باید سالم و پاکدست باشند.
«شی» با اشاره به روز اول جولای امسال (11 تیرماه) مصادف با نود و پنجمین سالگرد تاسیس حزب حاکم گفت که تقویت و تحکیم حزب به مبارزه با فساد و ریشه کن کردن آن بستگی دارد.
خبرگزاری شین هوا می نویسد که حزب حاکم اکنون بیش از 88 میلیون عضو دارد و رییس جمهوری چین که دبیرکل حزب حاکم نیز هست از مسئولان خواسته است هیچ فضایی برای رشد نیروهای شیطانی فساد بوجود نیاورند.
وی تاکید کرد که فساد شیطان است و از هر روزنه ای نفوذ می کند و بر عهده مقام های همه سطوح است که تمامی فضاها را به روی آن بسته نگهدارند و اجازه ندهند قدرت و اقتدار حزب زیر سئوال برود.
شین هوا می نویسد که رییس جمهوری چین بر تقویت باورهای حزبی در میان مسئولان تاکید کرده و گفته است که حزب به نوسازی و اصلاحات نیاز دارد و باید جان تازه ای در آن دمیده شود.
ماموران دستگاههای قضایی چین در چارچوب مبارزه فراگیر با پدیده فساد مالی که رئیس جمهوری این کشور برای ریشه کن کردن آن دستور اکید صادر کرده، در خلال فقط یک ماه چهار هزار و 500 نفر را دستگیر و مورد بازجویی قرار دادند.
براساس گزارش ها، بسیاری از افراد دستگیر شده در جریان فعالیت های خود در سطوح دولتی و حزبی، بر خلاف مقررات و قوانین از مزایای ویژه و یارانه ها استفاده خاص کرده اند.
استفاده از خودروهای دولتی برای مصارف شخصی، رفتن به سفرهای شخصی با هزینه دولت، برگزاری مراسم ازدواج و تدفین با برداشتن وجه از صندوق های دولتی و دریافت هدیه و رشوه بوده از جمله موارد تخلف این افراد عنوان شده است.
آساق**231**1597
کد N1321304