افزایش تدابیر امنیتی در بنادر و فرودگاه های اندونزی و سنگاپور پس از حملات تروریستی استانبول

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – اندونزی و سنگاپور تدابیر امنیتی در چند فرودگاه و بنادر دریایی خود را پس از حملات سه شنبه شب انتحاری و تروریستی در فرودگاه استانبول ترکیه که بیش از 40 کشته به همراه داشت، افزایش دادند.

به گزارش ایرنا، اندونزی در آستانه عید فطر که از مهمترین اعیاد اندونزی 250 میلیون نفری به شمار می رود و میزان مسافرت ها به شدت افزایش می یابد، تدابیر امنیتی را در بنادر و فرودگاه ها گسترش داده است.
پیش بینی شده است اندونزی از روز چهارشنبه آینده به مناسبت عید فطر تعطیل شود و به دلیل تعطیلات طولانی مدت تعداد مسافرت ها افزایش یافته و مردم برای سفر در این کشور که از بیش از 17 هزار جزیره تشکیل شده به بنادر و فرودگاه ها روی آورند.
به نوشته رسانه های محلی، 'ایگناتیوس جونان' وزیر حمل و نقل اندونزی روز پنجشنبه گفت: تدابیر امنیتی فرودگاه ها به وضعیت زرد افزایش یافته است و زرد به معنی هشدار است.
وی گفت که تدابیر امنیتی در بنادر و ترمینال های مسافربری دریایی اعمال می شود.
این وزیر اندونزیایی جزئیات بیشتری از تدابیر امنیتی ارائه نکرد.
'لوهوت پانجایتان' وزیر هماهنگی امور امنیتی و سیاسی اندونزی نیز گفت که این کشور یکی از اهداف جهانی گروه تروریستی داعش است.
وی گفت که فرودگاه ها نیز هدف گروه های تروریستی هستند.
براثر تیراندازی و حملات انتحاری ژانویه سال جاری در جاکارتا پایتخت اندونزی 8 نفر کشته و 26 تن دیگر زخمی شدند.
وزارت کشور سنگاپور نیز اعلام کرد سازمان های امنیتی پس از حملات سه شنبه شب تروریستی در فرودگاه آتاترک استانبول، میزان کنترل، گشت های هوایی و ایست بازرسی های زمینی و دریایی را افزایش داده اند.
وزارت کشور سنگاپور به نوشته تارنمای شبکه خبر آسیا، اشاره ای به افزایش سطح هشدار در این کشور و فرودگاه ها نکرد.
'لی هسین لونگ' نخست وزیر سنگاپور پس از حملات تروریستی استانبول از مقامات این کشور کوچک خواست مراقبت ها و تدابیر امنیتی را افزایش دهند.
وی در فیسبوک خود نوشت: این حمله 'یک یادآوری تلخ از واقعیت تهدید جهانی تروریسم است.
'لارنس وانگ' وزیر توسعه ملی سنگاپور نیز اعلام کرد: چنین حمله ای می تواند در هر نقطه از جهان از جمله سنگاپور رخ دهد.
وی تاکید کرد: ما نمی توانیم به وضعیت کنونی راضی باشیم و باید در هر زمان هوشیار باشیم.
گروه تروریستی داعش هفته گذشته با انتشار پیام ویدیویی از اعضای خود خواست تا علاوه بر ادامه جنگ در عراق و سوریه به آغاز جنگ در جنوب شرق آسیا نیز فکر کنند.
بخش ویژه مبارزه با حملات تروریستی پلیس مالزی نیز اعلام کرده است، این پیام ویدیویی را تهدید دانسته و خود را برای مقابله با هرگونه حمله احتمالی آماده می کند.
مقامات امنیتی مالزی برای این باورند که گروه تروریستی داعش قصد دارد با ناآرام کردن جنوب شرق آسیا این موضوع را اعلام کند که این گروه با وجود اینکه در عراق و سوریه متحمل شکست شده است، همچنان قدرت به چالش کشیدن جهان را دارد.
براساس آمار 'نگ انگ هن' وزیر دفاع سنگاپور گروه تروریستی داعش در سه سال گذشته بیش از القاعده حامی و تروریست از جنوب شرق آسیا جذب کرده است و تعداد آنها در عراق و سوریه به بیش از یکهزار نفر می رسد.
آساق**1611
کد N1321282