با نزدیک شدن به صدور رای دادگاه لاهه

چین: رای دادگاه لاهه پذیرفتنی نیست

سیاسی

پکن - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که کشورش رای دادگاه بین المللی لاهه درباره دریای جنوبی را نمی پذیرد و این رای هر چه که باشد برای پکن قابل قبول نیست.

به گزارش ایرنا، «هونگ لی» روز پنجشنبه با اشاره به شکایت فیلیپین از چین در باره این منازعات به دادگاه لاهه خاطر نشان کرد که این دادگاه به هیچ وجه صلاحیت رسیدگی به این موضوع را ندارد.
وی با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که مسئله مربوط به دو کشور است و هر دو باید دیدگاه هایشان را مطرح کنند و رای طرف ثالث در این باره ارزش حقوقی نخواهد داشت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین همچنین تاکید کرد که پکن نمی تواند یک رای تحمیلی را بپذیرد و این موضوع از صلاحیت این دادگاه خارج است.
بیانیه با نزدیک شدن به زمان صدور رای ادامه می دهد که موضوع منازعات دریای جنوبی مسئله ای بین کشورهای همسایه و حاضر در این منطقه است و موضوعی نیست که در یک دادگاه بین المللی قابل طرح باشد.
بر اساس اعلام سخنگوی وزارت امورخارجه چین، این کشور به تمامی مقررات بین المللی و حقوقی دریاها و منشور سازمان ملل پایبند است.
وی تاکید کرده که چین همواره برای پیشبرد صلح و ثبات و حراست از امنیت دریای جنوبی تلاش می کند و به این کار ادامه خواهد داد و بر این باور است که منازعات باید از طریق گفت و گو میان طرفین و به صورت مستقیم حل و فصل شود.
«هونگ لی» یادآور شد که تاکنون هیچگونه گفت و گویی میان طرفین برای رفع مسئله انجام نشده است و برای همین پذیرفتن رای طرف ثالث برای چین امکان پذیر نیست.
در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید شده که پیشتر چین و فیلیپین قبول کرده اند مشکلات و اختلافات را بر اساس معاهده حقوق دریاها موسوم به «آنکلوس» حل و فصل کنند، اما مانیل یکجانبه به قاضی رجوع کرده و خلاف این توافق رفتار کرده است.
این بیانیه به دنبال آن صادر می شود که دادگاه بین المللی لاهه از دیروز چهارشنبه دیوان محاکمات خود را برای رسیدگی به درخواست فیلیپین که چین آن را یکجانبه می داند تشکیل داده است و رای نهایی روز 12 جولای (22 تیر) اعلام خواهد شد.
رسانه های گروهی و دولتمردان چین در روزهای گذشته بارها اعلام کرده اند که رای این دادگاه را در باره منازعات دریای جنوبی قابل قبول نمی دانند و در قبال آن مسئولیتی نخواهند داشت.
روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ نیز اخیرا نوشت که آمریکا قوای نظامی بیشتری را راهی دریای جنوبی کرده است تا در صورت صدور رای و بروز هر اقدام مناقشه برانگیز در منطقه وارد عمل شود.
سه کشور چین، ویتنام و فیلیپین به ترتیب اصلی ترین مدعیان مالکیت بر دریای جنوبی چین هستند اما فیلیپین فروردین سال 93 با طرح شکایت از چین در دادگاه بین المللی لاهه باعث به چالش کشیدن این کشور شد.
آساق**231**1597
کد N1321274