سازمان جاسوسی آمریکا میلیون ها دلار برای زندان های مخفی در رومانی پرداخت کرده است

سیاسی

بلگراد-ایرنا- آرمیت سینگ وکیل مدافع یکی از زندانیان سابق سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) روز چهارشنبه در دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد که سازمان سیا برای باز کردن زندان های مخفی در رومانی به این کشور میلیون ها دلار پرداخت کرده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری صربستان (تانیوگ)، سینگ در برابر دادگاه حقوق بشر اروپا در حمایت از اتهامات وارد شده به موکل خود گفت که رومانی در چارچوب برنامه دستورالعمل محرمانه حکومت رئیس جمهوری جورج بوش به آژانس اطلاعاتی آمریکا اجازه داده بود که مظنونین به تروریسم را شکنجه بدهد.
سینگ همچنین به این موضوع اشاره کرد که از سال 2003 تا 2005 زندان سازمان اطلاعاتی آمریکا در رومانی در قبال موافقت ضمنی مقامات این کشور وجود داشته است.
کارتینل برومار نماینده قانونی دولت رومانی ادعاهای این وکیل را که برای اظهاراتش جهت مسئولیت حکومت رومانی برای گشایش زندان سازمان اطلاعاتی آمریکا در این کشور که سندی ارائه نداده است، نادرست خواند.
سینگ همچنین اعلام کرد که وکیل وی که اصلیت آن ازعربستان سعودی است در زندان سازمان سیا در پایتخت رومانی در سال 2004 به او زنجیر زده بودند و بر روی وی خشونت جسمی و جنسی انجام می شده است.
یوآن تایلس مقام پیشین دستگاه اطلاعاتی رومانی نیز پیشتر از ایجاد بازداشتگاه هایی در این کشور توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا پس از 11 سپتامبر 2001 که در آنها مخالفان سیاسی آمریکا بازداشته شده بودند، خبر داده بود.
تایلس گفته بود که سیا بدون اطلاع حکومت بخارست مخالفان آمریکا را در مراکزی در رومانی بطور موقت بازداشت می کرده و سپس آنها را به مناطق دیگری انتقال می داده است.
بنا به اظهارات وی؛ دولت های رومانی و آمریکا پس از 11 سپتامبر 2001 در باره واگذاری مکان هایی به سازمان جاسوسی آمریکا برای سازماندهی فعالیت های این سازمان در دیگر کشورها گفت و گوهایی کردند و حکومت بخارست برای اینکه به آمریکایی ها نشان دهد که به آنها اعتماد دارد، هیچ دخالتی در فعالیت های آمریکایی ها نمی کرد.
این مقام سابق اطلاعاتی رومانی همچنین گفته بود که جایی به نام بازداشتگاه در رومانی وجود نداشت و سازمان جاسوسی آمریکا از این گونه اماکن فقط برای انتقال دادن مخالفان به جاهای دیگر استفاده می کرد.
رومانی در سال 2004 میلادی به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست.
تاپلس که بین سال های 2000 تا 2004 رییس اداره اطلاعاتی رومانی بود، اظهار داشت که بخارست اطلاع نداشت که در مراکزی که سازمان سیا در رومانی از آنها استفاده می کند مخالفان آمریکا بازداشت هستند.
شبک **436** 1064
کد N1321148