مقابله با قاچاق تنها از طریق برخوردهای انتظامی و امنیتی قابل انجام نیست

دولت,اسحاق جهانگیری

معاون اول رئیس جمهور گفت: ضروری است تا برای حمایت از تولید داخلی، مبارزه با قاچاق در دستورکار قرار گیرد و لازم است علاوه بر برخوردهای انتظامی و امنیتی گلوگاه‌های قاچاق شناسایی شود.

به گزارش ایلنا، جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه بر لزوم تمرکز جدی بر مبارزه با قاچاق بعنوان یکی از معضلات اصلی اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: قاچاق آسیب فراوانی به بخش تولید کشور وارد می‌کند و لازم است در جهت صیانت و حمایت از تولید داخلی به دنبال با این پدیده شوم مبارزه جدی کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت مبارزه با قاچاق سازمان یافته، بر لزوم همکاری همه دستگاه‌ها برای تحقق منویات ایشان تاکید کرد و گفت: یکی از اصلیترین راه‌ها برای مقابله با قاچاق، بکارگیری روش‌های اقصادی است که خوشبختانه در این دولت با اتخاذ تصمیمات و سیاستگذاریهای صحیح، از این پس شاهد کاهش چشمگیر قاچاق در بخش سوخت و طلا خواهیم بود.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه قاچاق در بخش نساجی و پوشاک بیشترین آسیب را به تولید داخلی وارد می‌کند، خواستار تمرکز جدی‌تر وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های انتظامی و امنیتی کشور بر اقلام اصلی قاچاق بخصوص منسوجات شد و افزود: امیدوارم با تمرکز جدی‌تر بر اقلام اصلی و با مشارکت همه دستگاه‌ها و بخش‌های مرتبط، شاهد کاهش چشمگیر قاچاق کالا در کشور باشیم.

وی با تاکید براینکه مقابله با قاچاق تنها از طریق برخوردهای انتظامی و امنیتی با فروشندگان کالاهای قاچاق قابل انجام نیست، تصریح کرد: باید گلوگاه‌ها و کانون‌های اصلی واردات کالای قاچاق شناسایی و از طریق اقدامات پیشگیرانه و انسداد این گلوگاه‌ها، با پدیده شوم قاچاق مقابله شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به آمار اعلام شده از سوی دبیرخانه ستاد و گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه میزان قاچاق در سال ۹۴ در حدود ۱۵ میلیارد دلار بوده است، گفت: هر چند وجود این میزان قاچاق زیبنده کشور و نظام نیست اما متاسفانه برخی افراد سعی دارند که میزان قاچاق را بیش از آنچه که وجود دارد اعلام کنند و بی‌دلیل به دنبال سیاه نمایی هستند، لیکن این افراد باید بدانند که اعلام ارقام بزرگ‌تر و غیر واقعی در خصوص قاچاق کالا، خدمت به کشور نیست.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اجرای یکی از مصوبات جلسات پیشین مبنی بر مجوز ورود موقت طلا و تبدیل آن به مصنوعات طلا برای صادرات، اظهار داشت: قاچاق طلا همواره یکی از دغدغه‌های اصلی کشور بود اما خوشبختانه با اتخاذ سیاستگذاری صحیح و از طریق واردات موقت طلا و تبدیل آن به مصنوعات و زیورآلات برای صادرات کار مهمی در این زمینه انجام شد و موانع پیش روی آن برداشته شد که امیدوارم از این طریق شاهد افزایش اشتغال و صادرات در این بخش باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد با تصمیماتی که در خصوص واردات موقت طلا و تبدیل آن به مصنوعات و زیورآلات برای صادرات مجدد آن اتخاذ شد، شاهد خروج طلا از فهرست کالاهای قاچاق در کشور باشیم.

جهانگیری همچنین با اشاره به یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در جلسه مبنی بر امحاء محموله‌های کشف شده قاچاق، گفت: براساس قوانین و آیین نامه‌های موجود و نیز تاکید مقام معظم رهبری، اولویت نخست امحاء و نابودی محموله‌های قاچاق و جلوگیری قاطع از توزیع این اقلام که به طور قطع به تولید کشور آسیب می‌رساند، می‌باشد.

معاون اول رییس جمهور توسعه صادرات و مقابله با قاچاق را از راههای اصلی حمایت از تولید داخلی برشمرد و گفت: متاسفانه برخی مجوز‌ها و مقررات دست و پا گیر، توسعه صادرات را با کندی مواجه می‌کند که لازم است وزارت امور اقتصادی و دارایی این موضوع را بررسی و مجوزهایی که برای توسعه صادرات مانع و مزاحمت ایجاد می‌کنند را لغو نماید.

در این جلسه که وزرای کشور، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس سازمان صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی، رییس کل گمرک، رییس سازمان توسعه تجارت، رییس سازمان تعزیرات حکومتی و رییس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند، گزارشی از طرح‌های پیشنهادی برای پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه از سوی نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد و پس از بحث و بررسی، مقرر شد این وزارخانه با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز با مشارکت سایر دستگاه‌های مرتبط، برنامه‌ای جامع برای این منظور تدوین و در زمانبندی تعیین شده برای تصویب نهایی به ستاد ارائه نماید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با تاکید براینکه این وزارتخانه همه توان فنی خود را در اختیار طرح پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه قرار خواهد داد، افزود: موضوع پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه را با جدیت دنبال می‌کنیم و نتایج آن را در جلسات آتی اعلام خواهیم کرد.

در ادامه این نشست نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت هم گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته در جهت مقابله با قاچاق کالا در بخش منسوجات و پوشاک ارائه کرد و به تشریح گزارشی از آمارهای موجود در خصوص قاچاق این اقلام پرداخت و برنامه‌های کلان مبارزه با قاچاق منسوجات و پوشاک را بیان کرد.

نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین درخصوص موضوع قاچاق قطعات خودرو نیز گزارشی ارائه و راهکارهایی جهت مدیریت و کاهش قاچاق این کالا ارائه کرد که پس از بحث و تبادل نظر، تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.

در پایان این جلسه گزارشی از سوی دبیرخانه ستاد و گمرک جمهوری اسلامی در خصوص میزان قاچاق کالا به کشور ارائه و اعلام شد که در سال ۹۴ میزان قاچاق کالا در حدود ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

کد N1321014