تقویت بازارهای مالی و نفت برای دومین روز متوالی بعد از شوک ویرانگر برگزیت

سیاسی

لندن - ایرنا - ارزش پوند، شاخص سهام در بورس های اروپایی از جمله بورس لندن و قیمت نفت خام دریای برنت شمال، پس از گذراندن شوک اولیه ناشی از رای انگلیسی ها به برگزیت، روز چهارشنبه به نحو چشمگیری افزایش یافت.

به گزارش ایرنا ، ارزش شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن که در آن در هر روز کاری سهام 100 شرکت مهم و بزرگ انگلیس از نظر ارزش بازاری سهام ثبت شده در بورس، ارزش گذاری و خریدوفروش می شود در اواسط روز چهارشنبه، با افزایش 3.58 درصدی مواجه شد.
شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن، با 165 واحد افزایش، به 6 هزار 360 واحد رسید.
شاخص سهام بورس فوتسی 250 لندن نیز با افزایش 3.22 درصدی مواجه بود و با 499 واحد افزایش به 16 هزار و 2 واحد رسید.
شاخص سهام بوریس فوتسی 100 طی دو روز گذشته 5.7 درصد رشد داشته است.
در این میان سهام شرکت های ساختمان سازی، شرکت های هواپیمایی و بانک ها بیشترین افزایش را در روز چهارشنبه داشتند.
در همین حال شاخص سایر بورس های اروپایی نیز که در روز جمعه گذشته یکی از شوک‌آورترین روزها را از زمان بحران مالی 2009 میلادی پشت سر گذاشته بودند ، روز چهارشنبه افزایش داشت.
در اواسط معاملات روز چهارشنبه، ارزش شاخص سهام 'دکس 'در بازار بورس فرانکفورت آلمان 1.85 درصد، شاخص سهام 'کک چهل' در بازار بورس فرانسه 2.62 درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» .2.76 درصد افزایش داشتند.
در اوایل معاملات روز جمعه، شاخص سهام دکس در بازار بورس فرانکفورت آلمان 8 درصد و شاخص سهام کک چهل در بازار بورس فرانسه 10 درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» 12 درصد کاهش یافته بودند.
ارزش پوند انگلیس نیز بعد از چند روز سقوط آزاد که سبب وارد کردن تکانه های شدیدی به بازار های پولی جهان شد، روز چهارشنبه برای دومین روز متوالی افزایش یافت .
پوند در اواسط معاملات روز چهارشنبه در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با 1.1 درصد افزایش، در مقابل 1.3502 دلار و همچنین با 0.84 درصد افزایش در مقابل یورو، در مقابل 1.2161 یورو معامله شد.
پوند انگلیس در اوایل معاملات روز جمعه هفته گذشته در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با 10.52 درصد کاهش، در مقابل 1.3305 دلار و همچنین با 7.65 درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل 1.209 یورو معامله شده بود.
این برای اولین بار از سال 1985میلادی بود که نرخ برابری پوند در برابر دلار در طی یک روز تا این حد سقوط می‌کرد.
بازگشت آرامش نسبی به بازارهای مالی به دنبال تلاش های مقامات مالی اروپایی و انگلیس برای اطمینان بخشی به بازارها در طی چند روز اخیر و همزمان با نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل صورت می گیرد.
به گفته تحلیل گران به نظر می رسد بازار به مؤثر واقع شدن سیاست‌ها برای محدود کردن پیامدهای اقتصادی نتیجه همه‌پرسی 23 ژوئن خوشبین است.
هرچند برخی از تحلیل گران عنوان می کردند که به رغم تقویت بازارهای مالی همچنان شرایط به دلیل آثار برگزیت شکننده است.»
در همین حال هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که بیش از دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک، بر اساس آن قیمت گذاری می شوند، نیز روز چهارشنبه در بازار لندن، با حدود 1.09 دلار افزایش ( 2.2 درصد) به 49.67 دلار رسید.
به گزارش منابع انگلیسی، بهای هر بشکه نفت شاخص آمریکا، 'وست تگزاس اینترمیدییت '( دبلیوتی آی ) نیز روزچهار شنبه با 1.11 دلار افزایش ( 2.3درصد) به 48.96 دلار رسید.
به گفته تحلیل گران، افزایش قیمت نفت خام در روز چهار شنبه علاوه خوشبینی نسبت به بازارها به دلیل کاهش شوک ناشی از برگزیت، ناشی از اعتراض های کارگری در نروژ و نیز اعلام کاهش بیش از حد انتظار ذخایر نفتی آمریکا بوده است.
مردم انگلستان در همه پرسی روز پنجشنبه 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) با 51.9 درصد رای موافق در برابر 48.1 درصد رای مخالف به خروج از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند.
اروپام**4**
کد N1320968