توافق سران اتحادیه اروپا برای منع دسترسی گزینشی انگیس به بازار واحد

سیاسی

تهران – ایرنا – دونالد توسک رئیس شورای اروپا از توافق سران این اتحادیه برای منع دسترسی انگلیس به بازار واحد اروپا در صورت عدم پذیرش تمام قوانین چهارگانه از جمله آزادی تردد خبر داد.

توسک گفت : انتخاب گزینشی در کار نیست. دسترسی انگلیس به بازار واحد منوط به پذیرش هر چهار پیش شرط اتحادیه اروپا از جمله آزادی تردد خواهد بود.
وی ادامه داد : نشست امروز یک تبادل نظر اولیه بود و هنوز برای نتیجه گیری زود است. نشست رهبران 27 کشور با همین هدف آغاز شده بود و سران اتحادیه اروپا 16 سپتامبر (26 شهریور) برای ادامه گفت وگو ها در براتیسلاوا ( پایتخت اسلواکی) گردهم می آیند.
توسک تاکید کرد که مذاکرات آتی برای تعیین آینده سیاسی انگلیس تنها پس از فعال سازی ماده پنجاه پیمان لیسبون و آغاز فرآیند دوساله خروج این کشور از اتحادیه اروپا ممکن خواهد بود.
نشست دوروزه شورای اروپا بدون حضور دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس برگزار شد. وی پیش از این اعلام کرده بود که از سمت خود استعفا خواهد داد و تاریخ نشست بعدی سران شورای اروپا هم برای چند روز پس از موعد انتخاب نخست وزیر جدید انگلیس تعیین شده است؛ گرچه بار دیگر از انگلیس برای شرکت در نشست بعدی دعوت به عمل نیامده است.
مردم انگلیس هفته گذشته پای صندوق های رای رفتند و با حدود 52 درصد رای موافق در برابر 48 درصد رای مخالف، به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.
اروپام ** 9386**1856
کد N1320908