در واکنش به حادثه تروریستی استانبول

چین بر مبارزه قاطعانه با تروریسم تاکید کرد

سیاسی

پکن - ایرنا - چین با محکوم کردن حادثه تروریستی شامگاه روز گذشته در فرودگاه استانبول که بیش از 40 کشته برجای گذاشت، بر مبارزه جدی و قاطعانه با تروریسم تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، «هونگ لی» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری امروز (چهارشنبه) خود با خبرنگاران در باره ارتکاب این عملیات تروریستی توسط گروه های تکفیری گفت: این اقدامات از سوی چین محکوم است.
وی خاطرنشان کرد که چین با هرگونه عملیات تروریستی در هر شکلی و توسط هر کسی در هر نقطه ای از دنیا صورت گیرد، ‌مخالفت می ورزد.
او تروریسم را دشمن مشترک بشریت دانست و گفت که باید با ابتکار، درایت و همکاری جهانی راهی برای ریشه کردن آن پیدا کرد.
به گفته این سخنگو، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین بلافاصله پس از این عملیات با همتای ترک خود ارتباط تلفنی برقرار کرده و مراتب تاثر کشورش را به وی اعلام کرده است.
وی گفت که چین با خانواده های قربانیان، دولت و ملت ترکیه ابراز همدردی و از بابت این اتفاق اظهار تاسف می کند و برای مبارزه با تروریسم با این کشور همکاری خواهد کرد.
سخنگوی چین گفت که به نهادها، سفارت و کنسولگری چین در ترکیه دستور داده شده است تا همه کمک های لازم را در اختیار شهروندان چینی قرار دهند.
«هونگ لی» گفت که به شهروندان چینی توصیه می شود که مراقب مسائل امنیتی بوده و حتی الامکان از حضور در مکان های پر جمعیت در کشور ترکیه خودداری کنند.
در همین حال گزارش شده است که در جریان عملیات تروریستی فرودگاه استانبول نزدیک به 50 نفر از اتباع چینی نیز در فرودگاه بوده اند که با انتقال آنان به مکانی امن، آسیبی متوجه آنان نشده است.
همچنین یک منبع آگاه در سرکنسولگری ایران در استانبول از کشته شدن یک ایرانی و زخمی شدن سه نفر دیگر در این حادثه تروریستی خبر داده است.
استانداری استانبول عصر امروز از افزایش شمار کشته شدگان انفجار شامگاه سه شنبه در این فرودگاه خبر داد و اعلام کرد که تعداد کشته های این حمله تروریستی به 41 نفر رسیده است.
استانداری مزبور یادآور شد که 10 نفر از کشته ها خارجی هستند و هویت آنها شناسایی شده است. همچنین 239 نفر در حادثه تروریستی فرودگاه آتاتورک زخمی شده اند.
آساق**231**1597
کد N1320883