نخستین رزمایش موشکی آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در سایه تهدید کره شمالی

سیاسی

تهران – ایرنا – آمریکا، کره جنوبی و ژاپن روز چهارشنبه با هدف آنچه مقابله با کره شمالی عنوان شد، یک رزمایش مشترک موشکی برگزار کردند.

به گزارش ایرنا، این رزمایش سه جانبه که در آب های سواحل هاوایی آمریکا صورت گرفت، تنها یک هفته پس از آزمایش موشک بالستیک میان برد کره شمالی مطرح شده است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی آن را یک خطر جدی برای پایگاه های آمریکایی در اقیانوس آرام برشمرده بود.
فرماندهی قرارگاه اقیانوس آرام آمریکا با صدور یک بیانیه در این رابطه اعلام کرد : با وجود آنکه هیچ موشکی در جریان این رزمایش شلیک نشد، تعامل و کانال های ارتباطی میان طرف ها تقویت و ارزیابی ظرفیت ها صورت گرفت.
آزمایش سامانه ضدموشکی ایجیس از دیگر محور های رزمایش مشترک سه کشور بود.
وزارت امور خارجه کره شمالی پس از اعلام برگزاری این رزمایش، آن را یک تحرک آشکار دیگر تحت هدایت آمریکا توصیف کرد.
رزمایش امروز از آن نظر حائز اهمیت بود که شکاف های دیپلماتیک میان کره جنوبی و ژاپن هنوز برطرف نشده و اختلاف های میان دو کشور به چالش آمریکا برای تحکیم حلقه متحدان خود در آسیا تبدیل شده است.
کره شمالی چهارشنبه گذشته دو فروند موشک از مدل موسودان پرتاب کرد که گفته می شود یکی از آنها تا یکهزار کیلومتر ارتفاع گرفته است.
ناظران بر این باورند که پیونگ یانگ با افزایش اوج گیری موشک های بالستیک، خود را برای سوار کردن کلاهک های هسته ای بر آنها آماده می کند.
کره شمالی بعد از آزمایش چهارم هسته ای که دی ماه سال گذشته انجام داد، تحت تحریم های شدید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته و با این حال همچنان به برنامه های هسته ای و موشکی خود ادامه داده است.
اروپام ** 9386**1856
کد N1320848