قدردانی سفیر ترکیه از دولت ایران /مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری های بین المللی است

ایرنا نوشت: سفیر ترکیه در تهران از ابراز همدردی مقامات جمهوری اسلامی ایران با جانباختگان حادثه تروریستی در فرودگاه آتاتورک استانبول قدردانی کرد.

رضا هاکان تکین روز چهارشنبه در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به حادثه تروریستی روز گذشته در فرودگاه آتاتورک ترکیه اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده تاکنون 41 نفر کشته و 200نفر زخمی شده اند که از تعداد کشته شدگان 10 نفر از اتباع خارجی هستند.
وی با ابراز تاسف و ناراحتی از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن پنج نفر دیگر از اتباع جمهوری اسلامی ایران در این حادثه گفت: آقای ظریف بلافاصله پس از حادثه در یک پیام توئیتری با حادثه دیدگان ابراز همدردی کرد و تسلیت گفت.
هاکان تکین با اشاره به این که ترکیه بیش از 30 سال است با گروه تروریستی پ.ک.ک در حال مبارزه است گفت: در سال های اخیر شاهد ظهور گروه ها و سازمان های تروریستی جدیدی در منطقه و ترکیه بوده ایم که دولت ترکیه با این گروه ها در حال مبارزه است.
وی اضافه کرد: ما شاهد این مسئله هستیم که به ویژه ادامه بی­ثباتی و درگیری­های داخلی در عراق و سوریه مسبب ظهور سازمان­های تروریستی همچون داعش شده و این امر خسارات بزرگی برای ترکیه که همسایه هر دوی این کشورهاست به وجود آورده است.
هاکان تکین گفت: در حالی که داعش در یک سال گذشته به حملات خونین خود علیه ترکیه سرعت بخشیده، از دیگر سو پ.ک.ک نیز حملات خود علیه ترکیه را افزایش داده است؛ ترکیه در مبارزه جدی با هر دو سازمان تروریستی مصمم است، اما حل پایدار و موثر این مشکل مستلزم همکاری منطقه­ای و بین­المللی است.
وی تاید کرد: در این راستا ما در حوزه مبارزه با تروریسم نیز آماده گسترش جدی همکاری­هایمان همچون تمامی حوزه­های دیگر با همسایه­مان ایران هستیم.
وی به هلاکت رسیدن سه نفر از عوامل انتحاری این حادثه اشاره کرد و گفت: احتمالا این افراد از گروه تروریستی داعش بوده اند.
سفیر ترکیه در تهران افزود: از کشته شدن یک نفر از برادران ایرانی در این حادثه بسیار ناراحتیم و این ناراحتی ما را بیشتر کرده است؛ امیدواریم تعداد کشته شدگان و زخمی های این حادثه افزایش پیدا نکند و برای همه جانباختگان این حادثه از خداوند متعال رحمت و برای مجروحان شفای عاجل طلب می­نمایم.

4949

کد N1320748