هشدار حقوقدان بحرینی درباره وضعیت نامساعد فعال حقوق بشر این کشور

سیاسی

تهران – ایرنا – « جلیله السید» حقوقدان بحرینی و وکیل « نبیل رجب» فعال حقوق بشر این کشور نسبت به وضعیت نامساعد نبیل رجب، ابراز نگرانی کرد و هشدار داد، وضعیت او به هیچ عنوان مساعد نیست.

این حقوقدان برجسته بحرینی با اشاره به بازگشت موکلش از بیمارستان به زندان افزود: وضعیت سلامتی او روز به روز بدتر می شود که این امر موجبات نگرانی ما را فراهم کرده است. علاوه بر آن حضور مجدد او در دادگاه و با توجه وضعیت سلامتی وی، به هیج عنوان پذیرفتنی و منطقی نیست.
این در حالی است که مرکز حقوق بشر بحرین در بیانیه ای نسبت به وضعیت سلامتی « نبیل رجب» ابراز نگرانی شدید کرده است.
مرکز حقوق بشر بحرین در بیانیه خود از مجامع بین المللی خواسته است با اتخاذ تصمیمات فوری به تعهدات خود در زمینه حمایت از مدافعان حقوق بشر در جهان، از جمله نبیل رجب، عمل کنند.
رجب موسس مرکز حقوق بشر بحرین است و در اعتراض های سال 2011 برای اجرای اصلاحات در این کشور کوچک عربی، نقشی مهم ایفا کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای امنیتی بحرین با یورش به منزل نبیل رجب در روستای شیعه نشین بنی جمره واقع در نزدیکی منامه (پایتخت) وی را مجددا بازداشت کردند.
رجب که در سال 2014 به جرم ارسال پیام های توییتری در انتقاد از حکومت بحرین بازداشت شده بود، سال گذشته به خاطر بیماری و وضعیت جسمانی نامناسب از زندان آزاد شد.
دستگاه امنیتی حکومت آل خلیفه وی را به انتشار مطالب دروغ متهم کرده است.
بسیاری از شهروندان شیعه بحرین که اکثریت را در این کشور تشکیل می دهند، به تبعیض های سیاسی و اقتصادی حکومت آل خلیفه معترض هستند.
نبیل رجب در ماه مه سال 2012 و به اتهام مشارکت در اعتراض ها بازداشت و دو سال بعد آزاد شد.
وی در ژانویه 2015 به اتهام آن چه توهین به شاه بحرین و دستگاه امنیتی این کشور نامیده شد، به شش ماه حبس محکوم شد. این فعال حقوق بشر نسبت به حکم مذکور اعتراض کرد اما دادگاه تجدید نظر در مه 2015 اعتراض وی را رد و حکم حبس او را تایید کرد.
حکومت بحرین با توسل به اتهام های واهی، تلاش می کند فعالان مدنی، سیاسی و حقوق بشر را که سیاست های سرکوبگرانه و استبدادی آل خلیفه را مورد انتقاد قرار می دهند، حبس، تبعید و یا سلب تابعیت کند.
فشارهای حکومت آل خلیفه برمنتقدانش باعث شد که «زینب الخواجه» فعال برجسته بحرینی که چندی پیش از زندان آزاد شده بود، کشورش را ترک کند و به دانمارک برود.
وی در پیامی توییتری اعلام کرد: اگرچه حکومت آل خلیفه تصور می کند که می تواند با تبعید ما را از سرزمینمان دور کند، اما باید بداند که ما هرجا برویم بحرین در قلبمان همراهمان است.
بحرین که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا را در خود جای داده است، اعتراض های مردمی را در سال 2011میلادی با کمک نظامیان آل سعود و امارات سرکوب کرد. از آن زمان تاکنون این جزیره کوچک واقع در خلیج فارس همواره با ناآرامی دست به گریبان بوده است.
شیعیان بحرین که اکثریت جمعیت را در این کشور تشکیل می دهند، در اعتراض هایشان خواستار احقاق حقوق سیاسی و مدنی خود هستند.
خاورم**9377**1144
کد N1320639