عزم دولت غنا برای برقراری امنیت در این کشور

سیاسی

تهران – ایرنا – «سامسون اوژه» فرمانده ارشد نیروهای مسلح غنا بر عزم آکرا برای برقراری امنیت در این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری شین هوآ از آکرا، «سامسون اوژه» فرمانده ارشد نیروهای مسلح غنا در جمع خبرنگاران تاکید کرد: هرچه در توان داریم برای استقرار صلح و امنیت در کشور انجام خواهیم داد.
این فرمانده ارشد نیروهای مسلح غنا با اشاره به برگزاری انتخابات در پاییز سال جاری، نسبت برگزاری امن و مطمئن انتخابات پیش رو ابراز امیدواری کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «درامانی ماهاما» 56 ساله رئیس جمهوری غنا در رای گیری اولیه حزبش نیز 95 درصد آرا را به دست آورد.
ماهاما که پس از درگذشت «جان آتا میلز» رئیس جمهوری سابق غنا در سال 2013 به قدرت رسید، قرار است در انتخابات پیش رو، با «نانا آکوفو ادو» 71 ساله از حزب جدید میهن پرستان که در سال 2012 شکست خورد، رقابت کند؛ قرار است انتخابات عمومی (ریاست جمهوری و پارلمانی) غنا در پاییز ( آبان – آذر) سال جاری برگزار خواهد شد.
غنا در قاره آفریقا که اغلب کشورهایش ناآرام است، به عنوان یک حکومت دمکراتیک با ثبات شناخته می شود؛ این کشور انتقال آرام قدرت را تجربه کرده و اقتصادش برپایه کاکائو، طلا و نفت استوار است.
غنا که طی تاریخ خود پس از جدا شدن از انگلستان در شانزدهم اسفندماه 1335 با کودتاها، سوء قصدها، جنگ های داخلی (بویژه در سال 1360) و ضعف مداوم ساختار مرکزی قدرت روبرو بوده است، پس از مدت ها از سال 1387 شاهد بازگشت ثبات و رشد اقتصادی بود.
این کشور در دوران ریاست جمهوری میلز، توانسته بود در میان همتایان خود در قاره سیاه طی سال 2011 میلادی (1390 خورشیدی) بالاترین میزان رشد اقتصادی (حدود 14.5درصد) را کسب کند.
ضمن آن که عملکرد درخشان دوران چهار ساله ریاست جمهوری جان آتا میلز، بر اعتبار غنا در منطقه غرب آفریقا افزود.
با این حال، کاهش رشد اقتصادی این کشور در سال های متمادی نگرانی هایی را به همراه داشته است.
از سوی دیگر قطع مکرر برق که گاهی تا 24 ساعت طول می کشد نیز، بر تجارت و اقتصاد غنا تاثیر گذاشته است.
جمهوری غَنا کشوری در غرب قاره آفریقا با جمعیت 23 میلیون نفر است. «آکرا» پایتخت این کشور آفریقایی است.
خاورم**9377**1275
کد N1320528