هیمنه 'ببر کاغذی' ترکیه در نگاه فلسطینیان فرو ریخت

سیاسی

تهران - ایرنا - آنکارا با عقب نشینی از شرط مهم لغو حصر غزه در توافق اخیر با رژیم صهیونیستی، متهم شد که برای نجات دولتش از انزوای جهانی، آرمان فلسطین را به رضایت رژیم اشغالگر قدس فروخت؛ تصمیمی که از ناتوانی حزب حاکم ترکیه یا به تعبیر صهیونیست ها، این 'ببر کاغذی' حکایت دارد.

روز دوشنبه هفته جاری خبر دستیابی به توافق میان ترکیه و رژیم صهیونیستی به سرخط روزنامه ها و مهم ترین عناوین خروجی های خبری جهان تبدیل شد؛ توافقی که طی روند مقدماتش از سوی مقام های ترک با ادعای تلاشی برای حمایت از فلسطین و غزه معرفی می شد.
آن چه باعث شد مناسبات میان ترکیه و این رژیم حدود 6 سال قبل تیره شود، حادثه حمله کماندوهای صهیونیست به کاروان بشردوستانه شکست حصر غزه موسوم به ماوی مرمره بود، که در نتیجه آن 9 فعال ترک کشته شدند.
طی ماه های گذشته که اخبار مربوط به مذاکرات پیدا و پنهان با سران صهیونیست درباره عادی سازی مناسبات منتشر می شد، آنکارا که همواره خود را حامی آرمان های فلسطین معرفی می کرد، تاکید داشت که لغو حصر غزه توسط رژیم صهیونیستی یکی از شروط اصلی اش برای انعقاد توافق با آنکارا است.
حتی پس از این توافق نیز، بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که در نتیجه توافق حاصل شده، حصر غزه 'به میزان زیادی' برداشته خواهد شد؛ این ادعای تبلیغاتی بر اساس بندی از توافق مطرح شد که به موجب آن ترکیه اجازه خواهد داشت که کمک های بشردوستانه به غزه ارائه کند؛ مساله ای که با تعریف لغو محاصره فاصله زیادی دارد.
بنیامین نتانیاهو پس از انتشار خبر توافق مذکور، به صراحت اعلام کرد که حصر غزه موضوعی است که فقط به تل آویو مربوط می شود و همچنان ادامه خواهد داشت.
نخست وزیر ترکیه همچنین از تبادل سفیر در آینده ای نزدیک میان تل آویو و آنکارا خبر داد و اعلام کرد که رژیم صهیونیستی متعهد شده است که 20 میلیون دلار به قربانیان حادثه ماوی مرمره بپردازد؛ امتیازهایی که باعث شد بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان این توافق را دستاوردی معطوف بر منافع اقتصادی و سیاسی ترکیه بدانند.
پایگاه خبری صهیونیستی تایمز آو اسرائیل نوشت: ترکیه که به خاطر خاستگاه سیاسی حزب حاکمش نزدیک ترین متحد حماس محسوب می شد، با این اقدام در نگاه حماس به سطح یک 'ببر کاغذی' تنزل کرد.
پایگاه خبری صهیونیستی هاآرتص نیز اعلام کرد که نه تشکیلات خودگردان و نه غزه هیچکدام از این توافق به وجد نیامده اند؛ حماس به خوبی می داند که وعده های اردوغان برای پاین دادن به محاصره غزه هیچگاه عملی نخواهد شد.
به نوشته هاآرتص، اردوغان که زمانی به عنوان یکی از قدرتمندترین شخصیت های سیاسی جهان اسلام شناخته می شد، اکنون در حال از دست دادن نفوذ و قدرتش است و در نتیجه ناگزیر شد در مقابل تل آویو از خواسته اش در زمینه پایان حصر غزه کوتاه بیاید.
جروزالم پست نیز نوشت: به رغم آن که اردوغان در تماس با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، وی را در جریان جزئیات توافقش با اسرائیل قرار داد، مقام های این نهاد روز دوشنبه اعلام کردند که اقدام ترکیه به اختلافات داخلی فلسطینیان دامن خواهد زد و کمکی به بهبود اوضاع غزه نخواهد کرد.
بر اساس این گزارش، یک مقام فلسطینی گفت: اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و حزب اردوغان تنها کسانی هستند که از این توافق نفع می برند.
به گفته وی، رئیس جمهوری ترکیه با این توافق قصد داشت آنکارا را از انزوای بین المللی خارج کند؛ انزوایی که در نتیجه سیاست های خودش گریبانگیرش شده بود و بسیار تاسف آور است که او به خاطر به دست آوردن این توافق ضعیف، در برابر اسرائیل کرنش کرد.
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز در واکنش به توافق اخیر ترکیه با رژیم صهیونیستی اعلام کرد که همچنان به مواضعش علیه رژیم اشغالگر قدس تا آزادی کامل غزه پایبند است.
حماس در بیانیه ای رسمی که منتشر کرد، اعلام نمود که مواضع این گروه در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی، با هدف پایان دادن به اشغال اراضی فلسطینیان و احقاق حقوق مشروع آن ها تغییر نخواهد کرد.
پایگاه خبری تایمز آو اسرائیل نیز به نقل از اسامه حمدان یکی از رهبران حماس در تبعید نوشت: ما با این توافق موافق نیستیم و آن را مساله داخلی ترکیه می دانیم.
وضعیت اسفبار غزه و شرایط نامناسب انسانی در این منطقه چنان وخیم است که پس از خبر توافق آنکارا - تل آویو، امیدهای جامعه جهانی نیز به هرگونه تلاش ترکیه در حمایت از حقوق فلسطینیان کمرنگ شد و این ناامیدی به خوبی در اظهارات دبیرکل سازمان ملل نمایان شد.
یک روز پس از این توافق، بان کی مون نه تنها از امیدواری به بهبود شرایط سخنی به میان نیاورد، بلکه درباره تبعات ادامه محاصره غزه هشدار داد.
بان از حصر غزه به عنوان نمونه بارز مجازات جمعی یاد کرد و گفت: محاصره غزه، مردم این منطقه را خفه می کند و راه را بر بازسازی آن می بندد.
نحوه برخورد ترکیه با مساله غزه چنان با سیاست های اعلام شده آنکارا مغایر بود که حتی رسانه های صهیونیستی نیز از آن در سرخط مهم ترین خبرهایشان استفاده کردند.
وی افزود: در فاصله چند دقیقه ای از پارک های فناوری اسرائیل، مردم غزه با روزانه کمتر از 12 ساعت برق زندگی می کنند و امروزه 70 درصد جمعیت این منطقه نیازمند کمک های بشردوستانه هستند.
دبیرکل سازمان ملل همچنین تاکید کرد که این شرایط نباید ادامه داشته باشد.
پایگاه خبری میدل ایست آی نیز با اشاره به توافق مذکور نوشت: بسیاری از فلسطینیان احساس می کنند که اردوغان با عقب نشینی از تقاضای مربوط به رفع حصر غزه، آن ها را به عادی سازی مناسباتش با اسرائیل فروخته است.
این گزارش افزود: هرچند، برای ناظران هوشیار، انتخاب زیرکانه اردوغان در زمینه این که از چه آرمانی حمایت کند تا به اهداف سیاسی اش برسد، جای تعجب ندارد.
گرچه برخی گزارش ها حاکی از آن است که دولت آنکارا برای رسیدن به منافع خود از آرمان فلسطین و غزه دست کشید، اما با نگاهی اجمالی به مفاد و شرایط توافق اخیر می توان به وضوح دریافت که طرف برنده در این توافق رژیم صهیونیستی است.
ترکیه در ازای دریافت غرامت، از حق شهروندانش مبنی بر تعقیب کیفری عاملان کشتار فعالان ترک عقب نشینی کرد؛ این درحالی است که رژیم صهیونیستی به رغم مواجهه با جنایت جنگی از سوی دیوان بین المللی کیفری، تاکنون هیچ یک از نظامیانش را به خاطر قتل عام فعالان ترک مواخذه نکرده است؛ آنکارا نه تنها از احقاق حقوق شهروندانش کوتاه آمد، بلکه حتی در زمینه تامین امنیت صهیونیست ها در توافق جدید تعهداتی را نیز بر عهده گرفته است.
گزارش از مهدخت پازوکی
خاورم**9156/1275
کد N1320500