حضور ایران در عراق مفید است

سیاست خارجی,جان کری

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا ضمن اشاره به چالش‌های موجود در روابط ایران و آمریکا گفت: حضور ایران در عراق مفید است و مبارزه با تهدید داعش هدف مشترک ما با ایران است.

به گزارش ایلنا به نقل از سی ان ان، جان کری روز سه‌شنبه حضور ایران در عراق را برای تلاش آمریکایی‌ها در مبارزه و غلبه بر تهدید داعش به عنوان یک دشمن مشترک، مفید خواند

ستایش ایران به عنوان کشوری که دارای روابط پیچیده با آمریکا است، توسط جان کری در فستیوال اسپن آیدیاز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی او از حضور ایران چیست و اینکه آیا این حضور مفید است یا مضر، مطرح شد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفت: ما چالش‌هایی با ایران داریم که بر هیچکس پوشیده نیست و در حال کار بر روی این چالش‌ها هستیم اما من می‌توانم بگویم حضور ایران در عراق به طور خاصی مفید بوده است و آن‌ها به طور شفاف بر روی مساله داعش تمرکز کرده‌اند. بنابر این ما دارای منافع مشترک در این خصوص هستیم.

کری در این اظهار نظر خود از نام دیگر ISIS یعنی داعش استفاده کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا توضیح داد: در حال حاضر او به همراه همتایان ایرانی خود بهتر و راحت‌تر از گذشته می‌تواند معضلات جهانی را حل کنند و به طور مستقیم با هم ارتباط برقرار کنند.

برنت مک گورک فرستاده ویژه آمریکا برای شکست داعش در اوایل روز سه شنبه گفته بود: شبه نظامیان شیعه در عراق غالبا مفید هستند هرچند برخی از آن‌ها تا حدی سرکشند.

او گفته بود ما فکر می‌کنیم اکثر نیروهای بسیج مردمی تحت کنترل دولت عراق هستند اما حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد آن‌ها خارج از این کنترل دولت فعالیت می‌کنند.

کد N1320419