گفت وگوی تلفنی پوتین و اردوغان/ شکست بن بست 7ماهه

سیاسی

مسکو- ایرنا- دو روز پس از اقدام رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در ارسال نامه به ولادیمیر پوتین همتای روسی خود که از سوی کرملین عذرخواهی قطعی آنکارا برای ساقط کردن بمب افکن روسی توسط جنگنده ترکیه ای اعلام شد، سران دو کشور نخستین مذاکره تلفنی را پس از آغاز تیرگی روابط انجام دادند.

به گزارش ایرنا، در این تماس که بنا اعلام روسیه امروز (چهارشنبه) به ابتکار رییس جمهوری این کشور صورت گرفته، شرایط جدید در روابط دو کشور و همچنین اقدام های لازم پیش رو برای احیای همکاری های متوقف مانده بین آنکارا و مسکو بررسی شد.
بنا به گزارش شبکه تلویزیونی ار با کا در روسیه دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین این خبر را اعلام کرده است.
کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که اردوغان در نامه خود برای ساقط کردن بمب افکن روسیه بر فراز سوریه که به مرگ خلبان آن منجر شد، عذرخواهی کرده است.
پس از واکنش های سخت روسیه از جمله وضع تحریم های گسترده علیه ترکیه، چندین بار اقدام آنکارا برای مذاکره تلفنی اردوغان با پوتین از سوی کاخ کرملین بی پاسخ ماند و مسکو عذرخواهی رسمی در این زمینه را الزامی اعلام کرد.
از سوم آذر ماه 94 که جنگنده ترکیه ای بمب افکن روسی را بر فراز سوریه با موشک ساقط کرد و خلبان آن نیز از سوی تروریست ها کشته شد، روابط مسکو و آنکارا به تیرگی گرایید و روسیه درخواست های عادی سازی روابط را رد کرد.
مسکو اعلام کرده بود، آنکارا باید افزون بر عذرخواهی، مجازات عاملان و مقصرین این اقدام و پرداخت خسارت، تعهد بدهد دیگر چنین اقدام هایی را تکرار نکند که ترکیه حاضر به اجرای آن نشده بود.
روسیه پس از لغو دیدار سران و برنامه مذاکرات افزایش ارزش روابط اقتصادی از 30 میلیار دلار سال 2014 به 100 میلیارد دلار تا سال 2025، نظام سفر بدون روادید بین دو کشور را لغو و تحریم های گسترده محصولات غذایی، کشاورزی و باغی را علیه ترکیه اعمال کرد که در صورت تداوم می توانست سبب سقوط ارزش روابط اقتصادی دو جانبه به حدود 10 میلیارد دلار شود.
اروپام*391** 1516
کد N1320415