توافق ایتالیا و هلند برای تقسیم کرسی شورای امنیت

بین الملل,ایتالیا,شورای امنیت سازمان ملل,هلند

در انتخابات اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل، هلند و ایتالیا توافق کرده اند تا یک دوره دو ساله را میان خود تقسیم کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، سوئد و قزاقستان توانستند عضویت شورای امنیت را کسب کرده و همچنین رقابت هلند و ایتالیا نیز برای کسب یک دوره دوساله در این نهاد قدرتمند بین‌المللی به تقسیم این دوره انجامید.

مجمع عمومی سازمان ملل قرار است پنج عضو جدید را به این شورا اضافه کند و تا کنون بولیوی و اتیوپی را که توانسته بودند بدون هیچ رقیبی از سوی کشور‌های آفریقایی و آمریکای لاتین در این انتخابات شرکت کنند، برگزیده است اما پس از پنج دور رای‌گیری، هلند و ایتالیا با کسب ۹۵ رای از ۱۲۷ رای مورد نیاز به بن‌بست رسیدند.

پس از دو زمان استراحت که از سوی رئیس مجمع عمومی به ایتالیا و هلند داده شد، وزرای این دو کشور توافقنامه‌ای را اعلام کرده و عنوان کردند که ایتالیا در سال ۲۰۱۷ و هلند در سال ۲۰۱۸ در این شورا حضور خواهند داشت.

این توافق‌نامه باید از سوی گروهی از کشور‌های غربی که در روز چهارشنبه با هم دیدار می‌کنند، به امضا برسد.

تقسیم یک دوره دو ساله عضویت در شورای امنیت، موفقیت بزرگی برای بسیاری از کشور‌ها محسوب می‌شود چرا که به آن‌ها در رابطه با مسائل گوناگون بین‌المللی در حوزه‌های صلح و امنیت، قدرت اعمال نظر خواهد داد. مسائلی چون درگیری‌ها در سوریه و جنوب سودان تا فعالیت‌های هسته‌ای کره‌شمالی و آزمایش‌های موشک‌های بالستیکی و حملات تروریستی از سوی گروه‌های افراطگرایی چون داعش از جمله زمینه‌های مورد بررسی و اعمال نظر در این نهاد هستند.

این شورا همچنین مسئولیت ماموریت‌های صلح‌طلبانه سازمان ملل را بر عهده دارد.

 

کد N1320214