شکایت خانواده فلسطینی از یک شرکت فرانسوی بدلیل جنایت علیه بشریت

سیاسی

تهران- ایرنا- یک خانواده فلسطینی که سه فرزند خود را در بمباران رژیم صهیونیستی در غزه از دست داده از یک شرکت فرانسوی به جرم «همدستی در جنایت علیه بشریت» و «قتل غیرعمد» شکایت می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، این خانواده که فرزندانش را در یکی از حمله های هوایی رژیم صهیونیستی از دست داده است امروز (چهارشنبه)، علیه یک شرکت فرانسوی سازنده قطعات الکترونیکی که می تواند کاربرد نظامی داشته باشد، اقامه دعوی می کند.
یک سازمان مردم نهاد مسیحی فعال در مبارزه با شکنجه «لَکَت» (l'ACAT) نام شرکت فرانسوی متهم را «اگزلیا تکنولوژی» (Exxelia Technologies) اعلام کرد.
سازمان لکت از خانواده «شوهیبر» (Shuheibar) که سه فرزند 8، 9 و 10 ساله خود را در حملات هوایی 17 ژوئیه 2014 (27 تیر 93) از دست دادند، حمایت می کند. این کودکان در حال دانه دادن به پرنده ها بودند که موشک به سقف خانه شان در غزه برخورد کرد.
در کنار بقایای موشک قطعه ای یافت شد که روی آن «اروفاراد- پاریس- فرانسه» نوشته شده بود. اروفاراد به گروه اگزیلیا تکنولوژی وابسته است. کشف این قطعه، امکان اقامه دعوی علیه این شرکت را در مراجع قضایی فرانسه میسر کرد.
از سوی دیگر، به گفته شاکیان و حامیان آن ها، حمله 17 ژوئیه 2014 میلادی رژیم صهیونیستی علیه غزه در جریان عملیات موسوم به «تیغه حفاظتی» صورت گرفته است. این عملیات به این دلیل که در جریان آن هیچ هدف نظامی ای مورد حمله قرار نگرفت از مصادیق «جنایت جنگی» محسوب می شود.
سازمان لکت معتقد است که فراتر از این شکایت، واکنش بی مجازات ماندن آشکار جنایات جنگی صورت گرفته در غزه مطرح است. همچنین این امر فراخوانی برای صنایع نظامی است که مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند.
«جوزف برهام» (Joseph Breham) وکیل و مشاور خانواده شاکی به خبرگزاری فرانسه گفت: اگر این شکایت در اسرائیل صورت می گرفت، راه به جایی نمی برد. ما راهی برای دور زدن محاصره پیدا کردیم.
به گفته شاکیان باید مشخص شود که آیا قطعات اگزلیا تکنولوژی که کاربرد غیرنظامی نیز دارد، مستقیما و با آگاهی از استفاده آن ها در تولید سلاح رژیم صهیونیستی فروخته شده است؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت است، در چه تاریخی صورت گرفته است؟
در متن شکایت آمده است، آشکار است که در سال 2009 میلادی و پس از آن به اطلاع همه رسید که نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی به ارتکاب جنایت جنگی مظنون هستند. حال سئوال اینجاست که آیا شرکت اگزلیا تکنولوژی تلاشی برای محدود کردن خطر فروش محصولات خود را برای استفاده در ترکیب سلاح ویژه جرام جنگی، صورت داده است. در صورتی که این شرکت چنین روندی را در پیش نگرفته باشد بی تفاوتی گناهکارانه ای در قبال زندگی افراد از خود نشان داده است.
اروپام ** 9053**1572
کد N1320091