محورهای سخنان رییس جمهوری در همایش گرامی داشت هفته قوه قضاییه

سیاسی

تهران - ایرنا - رییس جمهوری در همایش گرامی داشت هفته قوه قضاییه ضمن قدردانی از این قوه برای ایجاد امنیت در کشور بر چابکی، اطلاع رسانی در پرونده ها، پاسخگویی به سوال های ذهنی مردم، شفافیت و مبارزه با قاچاق کالا تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در همایش گرامی داشت هفته قوه قضاییه که با حضور سران سه قوه جمعی از مسوولان کشوری برگزار شد به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در حوزه قضا پرداخت که مهم ترین محورهای سخنان وی به شرح زیر است:
** امام علی(ع) اسوه بزرگ عدالت و دادگستری در تاریخ است و زندگی ایشان صدای عدالت و انسانیت به همه مظلومین و محرومین عالم است. امام علی(ع) مثل اعلی و اسوه بزرگ برای اجرای عدالتی است که باید به وجود و قضاوت‌هایش در برابر همه جهانیان و همه مدعیان حقوق بشر و عدالت افتخار کنیم.
** آیت‌الله شهید بهشتی به عنوان معمار بزرگ قانون اساسی و قوه قضائیه است. شهید بهشتی شخصیتی کم‌نظیری در تاریخ روحانیت است و در فهم احکام دین و فقیه بودن به معنای واقعی کلمه و در آشنایی با جهان، مدیریت فوق‌العاده، ادب، اخلاق، نظم، فروتنی، مظلوم‌زیستن و مظلوم چشم از جهان فرو بستن، اسوه و نمونه بود. با هیچ جمله‌ای نمی‌توان شهید بهشتی را تعریف کرد جز همان کلام امام راحل فرمود که بهشتی یک ملت بود. آیت‌الله بهشتی بنیانگذار قضای اسلامی نوین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است و اگر بخواهیم در حوزه قوانین کشورمان از علمای بزرگ نام ببریم می‌توان از شهید مدرس و شهید بهشتی نام برد.
** امروز نیازمند یک قوه قضاییه قوی، به روز، چابک و قوه قضائیه‌ای هستیم که بتواند پناهگاه برای مردم سرزمین ما باشد و آرامش امروز مردم ما به دلیل وجود یک قوه قضاییه تواناست.
** اگر امروز افراد سرمایه و دارایی خود را به میدان آورده و فعالیت اقتصادی می کنند و سرمایه گذار خارجی در کشور سرمایه گذاری می کند، به دلیل اعتماد به یک قوه قضائیه سالم و عادل است.
** قوه قضاییه باید مورد اعتماد جامعه باشد و هر مقدار اعتماد مردم به قوه قضاییه بیشتر باشد، آن جامعه امنیت قضایی بیشتری خواهد داشت
** قوه قضاییه قبل از آنکه به موضوع رفع تخاصم و رسیدگی به شکایات مردم و احقاق حقوق و اجرای عدالت بپردازد، باید مورد اعتماد جامعه باشد و هر مقدار اعتماد مردم به این قوه بیشتر باشد در آن جامعه امنیت قضایی نیز بیشتر خواهد بود.
** مهم‌تر از قضاوت، نحوه بیان فعالیت قوه قضائیه و شفافیت کار قضایی برای اعتماد مردم است.
** مردم می‌خواهند بدانند که اگر عده‌ای خودسر برخلاف قانون و امنیت عمومی به سفارتخانه‌ای حمله کردند که عاملان و آمران آن نیز به خوبی مشخص است، قوه قضاییه چگونه با آنها برخورد کرده و اجرای احکام را به سمع و نظر مردم رسانده است؟
** چنین برخوردی به معنای آن است که یک کشور در برابر امنیت سفارتخانه‌های خارجی مسئول است و چنانچه مردم نسبت به اینگونه مسایل به خوبی آگاه باشند به همان نسبت اعتماد مردم و اعتماد جهانی به دستگاه قضایی کشورمان بیشتر خواهد بود.
** به دنبال کف‌زدن‌های دیگران برای خود نیستیم، اما مهم این است که دستگاه قضایی کشورمان با اقدامات خود چگونه عدل اسلامی را به رخ افکار عمومی جهان می‌کشاند.
** اگر عده‌ای اموال مردم و پول بیت‌المال را به تاراج و یغما بردند، مردم به دنبال آن هستند که بدانند سازماندهی این تاراج از کجا بوده چه کسانی آن را برنامه‌ریزی کردند و این پول‌ها چگونه در اختیار فرد و یا افرادی قرار گرفته است.
** آنچه برای مردم مهم است، ختم یک پرونده قضایی نیست بلکه بالاتر از آن ختم سوالاتی است که در اذهان مردم شکل گرفته است و لذا قوه قضائیه کشورمان هم باید پرونده را ختم کند و هم به سوالاتی که در ذهن مردم بوجود آمده پاسخ شفاف دهد و نتیجه این جریان، ایجاد امنیت و اعتماد بیشتر مردم به دستگاه قضا خواهد بود.
** اگر اعتماد مردم به نظام حاصل نشود و یا تضعیف گردد، بی‌تردید بزرگترین سرمایه خود را که همان سرمایه اجتماعی است، از دست خواهیم داد.
** مردم می خواهند دستگاه قضایی پناهگاه و مورد اعتمادشان باشد.
** اگر مردم در جامعه‌ای احساس حقارت کنند، ممکن است به هر گناهی دست بزنند، لذا سالم‌سازی یک جامعه از ایجاد احساس عزت و سربلندی برای مردم آغاز می‌شود.
** مردم باید احساس کنند که به حقوق عمومی و آزادی آنها احترام گذاشته می‌شود و یکی از وظایف قوه قضاییه که در قانون اساسی بر آن تصریح شده است، احیای حقوق عامه مردم و گسترش عدل و آزادی است.
** مردم باید احساس کنند که قوه قضاییه حامی آزادی آنها است و اگر سایر قوا و دستگاه‌های کشور خللی در حقوق و آزادی مردم ایجاد کردند، این قوه قضائیه است که آزادی مردم را تضمین می‌کند.
** مردم نباید چنین احساس کنند که قوه قضائیه فقط در برابر مجرم قرار دارد، بلکه باید احساس کنند که از آزادی حقوق عمومی آنها هم حمایت می‌کند و اگر چنین رابطه‌ و احساسی بین مردم در قوه قضاییه بوجود آمد، در آن صورت در چنین جامعه‌ای اجرای قانون و مبارزه با مفسدین، با حمایت مردم ساده‌تر و به خوبی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
** به هر مقدار که احکام قضایی شفافیت بیشتری داشته و با استدلال دقیقی همراه باشد، وجدان عمومی جامعه را به دنبال خود خواهد داشت و وجدان عمومی بزرگترین قاضی برای افکار عمومی داخلی و جهانی است و می‌تواند به راحتی افکار عمومی را نسبت به احکام صادر شده اقناع کند.
** اگر به دنبال پیشگیری از جرایم هستیم، یک عامل اصلی آن از بین بردن رکود اقتصادی و بیکاری است چرا که منشأ بسیاری از مفاسد و انحرافات در جامعه از بیکاری نشأت می‌گیرد.
** اگر روزی جامعه دچار رکود عمیق بوده و با رشد منفی نزدیک 7 درصد مواجه بود اما امروز در شرایطی هستیم که توانسته‌ایم از رشد منفی اقتصادی به رشد مثبت حرکت کنیم و در سال 93 رشد 3 درصد را تجربه کرده و در سال گذشته نیز به رغم مشکلات فراوان رشد منفی نداشتیم و امسال خودمان را برای رشد 5 درصد آماده‌ کرده‌ایم، لذا امروز این جامعه آمادگی دارد تا در مسیر رونق اقتصادی قرار بگیرد.
** اگر در سال 91 اشتغال خالص کشورمان تقریباً صفر بود، اما در دو سال اخیر به طور متوسط 450 هزار اشتغال خالص ایجاد شده است و اگر چه تا نقطه مطلوب فاصله داریم، اما در مسیری قرار گرفته‌ایم که می‌تواند به حل معضل بیکاری بینجامد.
** امروز نیازمند رونق اقتصادی، اشتغال و رشد سرمایه‌گذاری در کشور هستیم.
** باید به همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اعتماد و اطمینان بدهیم که امنیت سرمایه‌های آنان محفوظ است و زمانی که سرمایه داخلی و خارجی فعال شده و بازار فروش و فناوری آماده شود، شرایط کشورمان برای اشتغال‌زایی مهیا خواهد بود.
** بزرگترین هدف دولت در برجام و مذاکرات هسته‌ای، ایجاد شرایط مناسب در داخل کشور برای رونق اقتصادی و اشتغال است. امروز رسیدن به این هدف از دیروز مهیاتر است، اما بی تردید قوه مجریه بدون حمایت و هماهنگی با قوه قضائیه نخواهد توانست این مسئولیت را به مقصد برساند.
** باید بتوانیم ارتباط نزدیک‌تری بین دو قوه حداقل از طریق روسای قوا و مسئولین بخش‌های مختلف بوجود بیاوریم و هر سه قوه را برای اهداف مهم ملی که پیش رو داریم هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک کنیم.
** امروز برای حرکت بزرگ در بخش اقتصادی نیازمند آن هستیم که قوه قضائیه قدرتمندانه به حمایت از قوه مجریه وارد شود.
** برای رفع مشکلات، هماهنگی، همفکری و در کنار هم قرار گرفتن قوا می‌تواند بسیار مفید باشد.
** هیچ کس در این کشور سرمایه‌گذاری نخواهد کرد مگر آنکه به قوه قضاییه اعتماد داشته باشد. هیچ سرمایه‌ای از خارج نخواهد آمد مگر آنکه به قوه قضاییه اعتماد باشد و هیچ فناوری به جامعه عرضه نمی‌شود مگر این که به مالکیت فکری در این کشور، احترام گذاشته شود.
** در بخش قراردادهای اقتصادی می‌توان از بار مسئولیت قوه قضاییه کاست و بر سرعت کار قضایی افزود به شرط آنکه در قراردادها از مشاوران حقوقی بهتر و بیشتر استفاده شود. استفاده خوب از مشاور حقوقی کار قضاوت را هم در روزی که لازم است ساده‌تر و آسان‌تر می‌کند و از طرف دیگر بسیاری از امور در قراردادها لازم نیست پایانش به دادگاه ختم شود و می‌توان از شیوه‌های مرسوم در دنیا از جمله میانجی‌گری، سازش و داوری استفاده کرد. باید راه‌های دیگر را در بخش اقتصادی و بخش قراردادها پیش‌بینی کنیم و حتی اگر لازم است قوانینی در این زمینه اصلاح شود، تا شرایط برای یک حرکت بلند در جامعه، در بخش اقتصادی آماده شود.
** قوای قضاییه و مجریه باید همدیگر را یاری کنند و باید کاری کرد که ضمن شفافیت، مانع و کندی در بخش مدیریت ایجاد نشود.
** موضوع فیش‌های حقوقی نشان این بود که غفلتی در این زمینه صورت گرفته است و به رغم این که دستگاه‌های بازرسی، دیوان محاسبات و عدالت اداری وجود دارد که در اینگونه موارد ورود پیدا می‌کنند، اما در عین حال مشاهده می‌شود که سال‌ها در این زمینه غفلتی روی داده و در برخی موارد حقوق‌های غیرمتعارف گرفتند که البته باید این معضل درمان و با آن برخورد شود و حتماً با آن برخورد کرده و نتیجه آن را به مردم اعلام خواهیم کرد. اما باید مراقب بود که تلاش، فداکاری و حیثیت اکثریت قاطع مدیران جامعه در این زمینه مورد خدشه قرار نگیرد و در این عرصه نیازمند کمک و همکاری هر سه قوه هستیم.
** اگر به دنبال اقتصاد سالم، رونق و رشد اقتصادی قابل قبول و اشتغال هستیم باید با رانت و فساد به طور جدی مبارزه شود. اینکه در قاچاق کالا شاهد روند نزولی قابل توجهی هستیم اما حتی رقم پایین نیز در این زمینه قابل قبول نیست.
** باید با معضل قاچاق برخورد شود و همه نیروهای امنیتی و مرزبانی مسئول در این زمینه باید با همه توان در کنار قوه قضائیه دست به دست هم داده و با فساد مبارزه کنند.
** در حوزه مبارزه با قاچاق کالا در بسیاری از امور لازم است از فناوری جدید و توانمندی‌های علمی استفاده شود و با هماهنگی کامل بین سه قوه، شرایط سالمی برای فعالیت اقتصادی و اجتماعی در جامعه فراهم شود.
** اگر شرایط و منابع مالی اجازه دهد تردیدی نداریم که با تقویت، چابک‌سازی و شفافیت در فعالیت، قوه قضاییه بزرگ ترین حامی برای دستگاه مجریه، نظام جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران خواهد بود.
سیام ** 9314 ** 1336
کد N1319968