آغاز عملیات مخالفان سوری برای کنترل بر شهر مهم بوکمال با حمایت آمریکا

ایسنا نوشت: شورشیان سوری عملیاتی را برای کنترل بر شهر بوکمال که تحت سیطره داعش است، آغاز کرده‌اند و توانستند کنترل فرودگاه این شهر را در دست بگیرند.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، یک فرمانده ارشد مخالف سوری اعلام کرد: نیروهای سوری موسوم به "ارتش جدید سوریه" از روز سه‌شنبه عملیاتی را برای آزادسازی شهر بوکمال در استان دیرالزور و در مرز با عراق آغاز کرده‌اند.

به گفته این فرمانده مخالفان سوری، عملیات از طریق مخالفانی که از سوی آمریکا حمایت می‌شوند و گروه موسوم به "جبهه الاصاله و التنمیه" صورت می‌گیرد. این نیروها 18 ماه پیش توسط آمریکا سازماندهی شدند.

اگر مخالفان سوری بتوانند کنترل بوکمال را در دست بگیرند، عملا کار داعش برای رفت‌وآمد میان سوریه و عراق بسیار سخت خواهد شد. شهر بوکمال سوری با استان الانبار و شهر القائم عراق هم‌مرز است که بخش‌های وسیعی از این استان بیابانی عراق در دست داعش است.

مخالفان سوری امروز (چهارشنبه) اعلام کردند که با گذشت چند ساعت از آغاز عملیات، موفق شده‌اند کنترل فرودگاه نظامی بوکمال را در دست بگیرند.

به گفته منابع مخالف، این نیروها پس از پیشروی به سمت این شهر، اکنون در داخل مرزهای اداری آن هستند. مخالفان مسلح روز سه شنبه به نزدیکی ایستگاه راه آهن در پنج کیلومتری حومه این شهر که در در کرانه غربی رود فرات واقع است رسیدند.

داعش شهر بوکمال سوریه و  القائم عراق و روستاهای مجاور این دو را اشغال کرده و با اغام اداری آنها یک ولایت با نام "ولایت فرات" را متشکل از اراضی سوریه و عراق ایجاد کرده است. این به اصطلاح ولایت یکی از مهمترین و امن ترین مناطق مرزی برای رفت‌وآمد داعشی‌ها بین سوریه و عراق محسوب می‌شود.

جنگنده‌های ائتلاف آمریکا نیز به مخالفان سوری برای محاصره و بازپس‌گرفتن شهر کمک می‌کنند.

26150

کد N1319939