حمله تروریستی به فرودگاه استانبول و تشدید ناامنی در ترکیه

سیاسی

تهران – ایرنا – حمله های انتحاری هماهنگ شده به فرودگاه آتاتورک استانبول ترکیه در ساعات پایانی سه شنبه شب که دهها کشته و بیش از 150زخمی بر جا گذاشت، از ادامه و حتی تشدید ناامنی در ترکیه حکایت دارد.

به گزارش ایرنا، سه شنبه شب و دقایقی پس از آن که چندین انفجار فرودگاه پرتردد آتاتورک استانبول را به لرزه درآورد، 'بکر بوزداغ' وزیر دادگستری این کشور به ارائه گزارش اولیه این حوادث پرداخت و اعلام کرد که احتمالا چهار مهاجم در این حمله ها دست داشتند.
به گفته وی، سه انفجار در پارکینگ و ورودی و یک انفجار دیگر در ترمینال خروجی پروازهای خارجی رخ داد.
بکر بوزداغ اضافه کرد که مهاجمان ابتدا با کلاشینکف همراه خود به اطراف تیراندازی و سپس دست به حمله انتحاری زدند.
بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه نیز در گزارش خود از این حادثه اعلام کرد که مهاجمان با تاکسی خود را به فرودگاه رساندند و پیش از رسیدن به محل بازرسی با اشعه اکس، اقدام به تیراندازی کردند.
این مرگبارترین حادثه تروریستی به شهر استانبول ترکیه در سال میلادی جاری است. دو انفجار دیگر در این شهر به داعش و یک انفجار به مخالفان کرد نسبت داده شد.
بر اساس جدیدترین آمارهای اعلام شده از سوی مقام های ترک، تاکنون 36 نفر در این حمله ها کشته و 147 نفر دیگر زخمی شده اند. حال برخی از مجروحان وخیم گزارش شده است.
دقایقی پس از وقوع این حمله ها، مقام های ترک اعلام کردند که این فرودگاه پرتردد به دلیل وضعیت اضطراری تعطیل و ورود و خروج پروازها متوقف شده است.
هرچند، ییلدریم ساعاتی پس از توقف فعالیت فرودگاه آتاتورک، از شروع دوباره کار و ورود چند پرواز به این فرودگاه خبر داد. وی زمان از سرگیری فعالیت های این فرودگاه را ساعت 2 و 20 دقیقه بامداد روز چهارشنبه به وقت محلی و 20 دقیقه نیمه شب به وقت گرینویچ اعلام کرد.
سه پرواز شرکت ملی ترکیش ایرلاینز دقایقی بعد از ساعت 4 بامداد در این فرودگاه به زمین نشست.
برخی مسافران پروازهای ورودی به فرودگاه استانبول که بلافاصله پس از وقوع حمله های تروریستی سه شنبه شب، در هواپیماها نگه داشته شده بودند، پس از بازگشایی بخش های مختلف فرودگاه اجازه یافتند که از هواپیماها پیاده شوند.
این فرودگاه یکی از مهم ترین مقاصد فرودگاه های اروپا است و مقام های ترک بدون ذکر جزئیات از وجود اتباع خارجی در میان کشته شدگان خبر داده اند.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه دقایقی پس از وقوع انفجارهای خونین در فرودگاه بین المللی استانبول ضمن محکوم کردن این حمله ها، غرب و به ویژه کشورهای اروپایی را به همکاری و موضع گیری صریح در قبال تروریسم فرا خواند.
وی همچنین جلسه امنیتی فوق العاده ای در نهاد ریاست جمهوری تشکیل داد که در این جلسه نخست وزیر، ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد فرماندهی ارتش، افکان آلا وزیر کشور، فکری ایشیک وزیر دفاع و نئومان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه حضور داشتند.
ساعاتی پس از وقوع این حوادث، رهبران جامعه بین المللی بیانیه هایی در محکومیت حمله های تروریستی فرودگاه استانبول صادر کردند.
محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان بامداد چهارشنبه انفجارهای تروریستی در فرودگاه آتاتورک استانبول ترکیه را محکوم کرد.
وی در مطلبی در توییتر نوشت: بار دیگر چهره زشت ترور در فرودگاه کشور دوست و همسایه ما سر برآورد . خشونت افراط ‌گرایانه تهدیدی جهانی است و ما باید با هم با آن مقابله کنیم.
کاخ سفید نیز حمله تروریستی سه شنبه شب به فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول را به شدت محکوم و اعلام کرد، واشنگتن به همراه همه دوستان و متحدان خود در سراسر جهان، در حمایت از ترکیه همچنان ثابت قدم است.
سباستین کورتز وزیر خارجه اتریش و فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در پیام های جداگانه ای با قربانیان حادثه تروریستی استانبول ابراز همدردی کردند.
'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی روز چهارشنبه باشدیدترین لحن حمله تروریستی به فرودگاه آتاتورک استانبول را محکوم کرد و از کشورهای مسلمان خواست برای مبارزه با تروریسم متحد شوند. وی با تاکید بر اینکه این حملات یادآوری دیگری برای نیاز به افزایش همکاری های اطلاعاتی در جنگ با تروریسم است، خواستار ترویج پیام اسلام به عنوان دین صلح و عدالت شد.
مقام های فرانسوی نیز با صدور بیانیه هایی این حادثه تروریستی را محکوم و بر عزم راسخ پاریس برای مبارزه با تروریسم تاکید کردند.
پاکستان نیز امروز (چهارشنبه) حمله های هولناک فرودگاه استانبول را محکوم کرد. اسلام آباد تاکید کرده است که تروریسم را در هر نوع و شکلی محکوم می داند.
'هیلاری کلینتون' نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز گفت، حمله به فرودگاه بین المللی استانبول یادآور این نکته است که آمریکا نمی تواند عقب نشینی کند و به منظور غلبه بر این تهدید باید همکاری مان را با متحدان و شرکای مان در خاورمیانه و اروپا عمق ببخشیم.
'دونالد ترامپ' شخصیت جنجالی حزب جمهوریخواه آمریکا داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در واکنش به حمله به فرودگاه بین المللی استانبول گفت، تهدید تروریسم هیچگاه به این برجستگی نبوده است. اکنون، باید گام هایی را برای حفاظت از آمریکا در برابر تروریست ها برداریم و برای بهبود امنیت ما و حفظ امنیت آمریکا هر چه در توان داریم به کار گیریم.
قطر و کویت نیز در بیانیه هایی با محکوم کردن این اقدام تروریستی ضمن همدردی با بازماندگان، بر لزوم مبارزه با تروریسم تاکید کردند.
برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند که احتمال وقوع حمله های مشابه در دیگر فرودگاه های مهم جهان وجود دارد. فرودگاه بین المللی بروکسل بلژیک نیز چند ماه پیش شاهد حملات گروه تروریستی داعش بود که 32 کشته و بیش از 300 مصدوم برجای گذاشت.
هرچند هنوز هیچ گروهی رسما مسئولیت این حمله ها را بر عهده نگرفته است، اما به گفته مقام های ترک، شواهد اولیه از دخیل بودن گروه تروریستی داعش در حادثه فرودگاه استانبول حکایت دارد.
خاورم**9156**1579
کد N1319921