قلیچدار اوغلو: اردوغان اکنون در حال "میو میو" کردن است!

ایسنا نوشت: تمامی سه حزب اپوزیسیون در پارلمان ترکیه به شدت از دولت به خاطر توافق اخیر میان آنکارا و تل‌آویو که به شش سال اختلاف میان ترکیه و اسرائیل پایان داد، انتقاد کردند.


به گزارش خبرآنلاین، به نوشته روزنامه حریت، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون "مردم جمهوری خواه" نسبت به نامه اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش حول محور ساقط شدن جنگنده روسی در نوامبر سال گذشته میلادی به خاطر نقض حریم هوایی ترکیه انتقاد کرد.

قلیچدار اوغلو ضمن سخنرانی در جمع نمایندگان حزبش در پارلمان خطاب به اردوغان گفت: توافق میان آنکارا و تل‌آویو درست پس از ارسال نامه عذرخواهی به پوتین امضا شد. کرملین اعلام کرد که رجب طیب اردوغان نامه‌ای به پوتین ارسال کرده و در آن از جانب ترکیه به خاطر ساقط کردن جنگنده روسی عذرخواهی کرده است. تو کی هستی که عذرخواهی می‌کنی؟ اگر نماینده جمهوری ترکیه هستی پس باید این کار را به روشی مناسب انجام دهی.

وی افزود: نمی‌توانی نماینده جمهوری ترکیه باشی، شما نه قدرت و نه قابلیت این مساله را نداری.

قلیچدار اوغلو ادامه داد: موضع اردوغان در این مساله بیانگر یک تغییر 180 درجه و یک عقب گرد است. این روس‌ها بودند که مرز کشورمان را نقض کردند. این ما بودیم که قوانین عملیات را تعیین و آن را به کل جهان اعلام کردیم. در آن زمان سران کشور بر سر اینکه چه کسی مسئولیت صدور دستور ساقط کردن سوخوی 24 روسی را در نزدیکی مرز سوریه ـ ترکیه صادر کرده، با یکدیگر رقابت می‌کردند. حال عذرخواهی می‌کنند. اردوغان در مصاحبه 27 نوامبر سال 2015 میلادی با شبکه سی ان ان اعلام کرده بود که روسیه باید به خاطر نقض حریم هوایی ترکیه عذرخواهی کند.

وی گفت: نگاه کنید، سیاست خارجی آنها اینگونه است. نخست باید همانند یک شیر غرش کنید و سپس هنگامی که جرأت این کار را نداشتید باید مثل یک گربه میو میو کنید. این گربه بر جمهوری ترکیه سایه افکنده‌ است.

رهبر حزب اپوزیسیون مردم جمهوری خواه در خصوص رویداد کشتی ماوی مرمره گفت: هنگامی که این کشتی در سال 2010 میلادی ترکیه را ترک کرد، برخی از نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه قصد داشتند در ابتدا سوار آن شوند اما سپس به دنبال اخباری که به دستشان رسید از این کار منصرف شدند.

وی افزود: حمله اسرائیل به این کشتی به هیچ وجه درست نبود. ترکیه با اقدامی رو به رو شد که بیشتر مناسب دزدان دریایی است. اردوغان در آن زمان بر سر قول خود مبنی بر اعزام کشتی‌های پشتیبانی برای حفاظت از کشتی ماوی مرمره نماند و اکنون در حال میو میو کردن است. چطور می‌توانید چنین توافقی را امضا کنید؟ چطور می‌توانید در ازای دریافت 20 میلیون دلار همه چیز را فراموش کنید؟ شما طرف چه کسی هستید، سربازان اسرائیلی که شهروندان ترکیه را کشتند؟

در همین حال دولت باغچلی، رهبر حزب "جنبش ملی" گفت: اردوغان مرتبا اسرائیل را به عنوان یک کشور ترور متهم می‌کند. اسرائیل کودکان غزه را در ساحل می‌کشد. اردوغان به شدت از اسرائیل انتقاد می‌کرد اما امضای این توافق نشان داد که دولت سال‌ها به صورت مخفیانه با اسرائیل دیدار داشته و ما از آن بی‌خبر بودیم. اگر با اسرائیل موافق بودیم با آن صلح می‌کردیم و یکدیگر را در آغوش می‌کشیدیم. این همه توهین‌های سنگین برای چه بود؟

26150

کد N1319881