نقدها و توصیه های سران قوا در همایش قوه قضاییه/ نگاه سیاسی و اقتصادی روزنامه ها

سیاسی

تهران- ایرنا- همایش سراسری دیروز قوه قضاییه در سالن اجلاس سران، فرصتی شد تا سران سه قوه به بیان نقد‌ها، توصیه ها و انتظارهای خود از عملکرد این قوه بپردازند. این موضوع در کنار برخی خبرهای خوش اقتصادی و تغییر رییس ستاد کل نیروهای مسلح، سه محور عمده مورد توجه روزنامه های امروز بود.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز چهارشنبه 9 تیر 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

*** نقدها و تمجیدهای سران سه قوه
دیروز سه شنبه (هشتم تیرماه)، همایش سراسری قوه قضاییه به مناسبت گرامیداشت شهادت آیت الله شهید بهشتی و یارانش برگزار شد و بار دیگر سران سه قوه در یک قاب مشترک دیده شدند. سالن اجلاس سران محلی شد تا رییسان قوای مقننه، مجریه و قضاییه نظرها و انتقادهای خود را نسبت به عملکرد دستگاه قضا بیان کنند. شماری از روزنامه های امروز سخنان سران سه قوه به ویژه رییس جمهوری را در عنوان نخست خود جای دادند.
در گزارش روزنامه «آرمان» می خوانیم: دیروز سالن اجلاس با روزهای گذشته تفاوت داشت و چهره‌هایی به آن وارد می‌شدند که این روزها بیش از سایر مسئولان درگیر پرونده‌هایی اعم از بابک زنجانی، دکل گمشده، حقوق نجومی و غیره هستند. دیروز همایش سراسری قوه قضائیه با حضور سران قوا برگزار شد و آیت‌ا... آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضائیه، علی لاریجانی رئیس مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس‌جمهور، آیت‌ا... احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان و جمعی از مسئولان کشوری و لشگری و تعدادی از قضات و مسئولان عالی قضائی هم به این سالن آمده بودند. در ردیف نخست آیت‌ا... صادق آملی لاریجانی به عنوان رئیس قوه قضائیه، در کنار او حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس قوه مجریه و در نهایت علی لاریجانی رئیس قوه مقننه نشسته بودند. موضوعاتی که روز گذشته مطرح شد، طعم شیرین وتلخ داشت؛ شیرین بود، چون مسئولان به دستاوردهای قضائی اشاره داشتند و تلخ آن هنگام بود که از شایعات و اخبار نادرست گلایه می‌کردند. دیروز روسای قوا درباره موضوعاتی مانند جرم سیاسی، پرونده حمله به سفارت، نحوه مواجهه با فیش های حقوقی کلان و غیره سخن به میان آوردند.
به گزارش آرمان، رییس جمهوری نخستین رییس قوه ‌ای بود که دیروز به پشت تریبون رفت و گفت: مردم می‌خواهند بدانند قوه قضائیه چگونه با کسانی که خودسر و بر خلاف قانون و امنیت ملی کشور به سفارتی حمله کردند، برخورد می‌ کند. عاملان و آمران حمله به سفارت یک کشور روشن هستند، مردم منتظرند ببینند چگونه اجرای حکم این افراد خودسر به سمع و نظر آنها می‌رسد.
«فرهیختگان» نیز دیروز را «روز نطق های صریح» عنوان کرد و نوشت: در آخرین روز از هفته قوه قضائیه، همایش سراسری دستگاه قضایی کشور با حضور سران قوا در حالی برگزار شد که حسن روحانی رئیس‌جمهوری، علی لاریجانی رئیس قوه مقننه و صادق آملی‌لاریجانی رئیس دستگاه قضا در سخنرانی‌های جداگانه هم نسبت به عملکرد یکدیگر گلایه کردند و هرکدام هم به‌نوبه خود وعده همکاری بیشتر برای برون‌رفت کشور از شرایط فعلی دادند. عدم برخورد با آمران حمله به سفارتخانه‌ها و عدم برخورد با کسانی که پول نفت را در اختیار بابک زنجانی قرار دادند، گلایه‌های حسن روحانی بود. او همچنین تاکید داشت قوه قضائیه در پسابرجام باید برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی امنیت سرمایه‌گذاری ایجاد کند. این تاکید را علی لاریجانی هم داشت؛ او تذکر داد اگر قوه قضائیه به سرمایه‌گذاران اطمینان ندهد آنها ترجیح می‌دهند سرمایه‌گذاری نکنند؛ چراکه زمینه‌های دیگر برای زندگی اقتصادی آنها ساده‌تر است. بین روسای قوای سه‌گانه اما گلایه‌های رئیس قوه قضائیه جدی‌تر بود و فقط به دو قوه مقننه و مجریه بازنمی‌گشت.
به گزارش این روزنامه، «صادق آملی‌ لاریجانی» رییس دستگاه قضا، از اینکه مجلس و دولت در عمل، حمایتی از قوه قضائیه نداشتند گلایه داشت و خطاب به روحانی و «علی لاریجانی» رییس مجلس گفت: دو رئیس قوه گفتند وجدانا و عقلا موظفیم به قوه قضائیه از جهت نقش این قوه در کمک به پیشرفت کشور کمک کنیم، اما عملا این حمایت‌ها واقع نشده است. اما بخش مهم سخنان اعتراضی آملی ‌لاریجانی به اظهارات اخیر «علی ‌اکبر ناطق‌ نوری»، رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری اختصاص داشت و از اینکه برخی از مسئولان دیروز که خود اشرافی ‌گری را به راه انداختند بعد از ۳۷ سال به اپوزیسیون نظام تبدیل شدند، اظهار تاسف کرد.
«ابتکار» هم با اشاره به «انتقادهای دو رئیس» به نقل از رییس جمهوری عنوان کرد: ما دنبال این نیستیم که دیگران برای ما کف بزنند، ولی برای ما مهم است که پیش وجدان خود و در نزدافکار عمومی جهان چگونه عدل اسلامی را به رخ آنها می‌کشانیم. قوه قضاییه پیش از رسیدگی به شکایات مردم باید مورد اعتماد جامعه باشد. ‌هر مقدار اعتماد مردم به قوه قضاییه بیشتر شود در آن جامعه امنیت قضایی هم بیشتر می‌شود. ممکن است یک قوه قضاییه سالم در کشوری فعال باشد، اما از نظر مردم اعتمادآور نباشد، این یعنی مهمتر از قضاوت، نحوه بیان فعالیت قوه قضاییه، و شفافیت کار قضایی برای جلب اعتماد مردم است.
«برنامه ‌ریزانِ به ‌یغما رفتن پول نفت چه کسانی بوده‌ اند» نیز عنوان گزارش «شرق» از این مراسم بود که در بخشی از آن از زبان روحانی آمده است: اگر اموال مردم، پول بیت‌ المال و پول نفت مردم را عده ‌ای به تاراج و یغما بردند، مردم ما می‌خواهند بدانند که این ساماندهی از کجا بوده است؟ چه کسانی مجوز صادر و برنامه‌ریزی کرده‌اند؟ این پول چگونه در اختیار افراد قرار گرفته است؟ به کجا رفته است؟ در اختیار چه کسانی قرار گرفته و کجا مصرف شده است؟
روزنامه «شهروند» نیز به آن بخش از سخنان رییس جمهوری درباره لزوم شفافیت در کار قضا اشاره کرد و نوشت: مردم باید احساس کنند که قوه قضائیه از آزادی، عدل و عدالت آنها دفاع می‌کند. اگر این رابطه میان مردم و قوه قضائیه به وجود آمد آن ‌وقت است که به‌ راحتی می‌شود در جامعه به مبارزه با مفسدان پرداخت. شفافیت دستگاه قضایی از قضاوت آن برای مردم مهم‌تر است. زمانی در این کشور رابطه دو قوه قضائیه و مجریه به هم نزدیک بود و همه ضابطان دستگاه قضا از قوه مجریه بودند. نیروی انتظامی و دستگاه اطلاعاتی در اختیار قوه مجریه بود و حتی دادستانی هم یک رابطه نزدیک با دستگاه اجرایی داشت، اما امروز این فاصله بیشتر شده است. طبق قانون اساسی ما، امروز استقرار دو قوه پررنگ‌تر شده به‌گونه‌ای که این فاصله نسبت به سایر کشورها هم پررنگ ‌تر است.
روزنامه «رسالت» نیز با اشاره به سخنان انتقادی رییس قوه قضاییه نوشت: کسی البته منکر مشکلات نیست اما نحوه بیان خیلی مهم است. خیلی ازافراد که لسان انتقاد بازکرده‌اند خودشان زمانی مسئول بوده‌اند، حالا به اپوزیسیون تبدیل شده‌اند. خیلی ازاین افراد خودشان اشرافی‌گری راه انداختند. این افراد به خودشان وآقازادگان وسرمایه‌داران وابسته به خودشان نگاه بکنند؛ آن‌گاه مشخص می‌شود که علت مشکلات از کجاست.
«افرادی با استدلال های سخیف علیه قوه قضاییه سخن می گویند» نیز بخشی از سخنان آملی لاریجانی بود که در عنوان نخست روزنامه «تفاهم» جای گرفت.
«توقع، گلایه، انتقاد» هم عنوان نخست روزنامه «همدلی» بود که در آن با اشاره به اظهارات رییس مجلس نوشت: لاریجانی با اشاره به تصویب قوانین مادر در حوزه قضایی در مجلس عنوان کرد که یکی از این قوانین قانون آیین دادرسی کیفری و همچنین قانون مجازات اسلامی بود که قوانین مادر هستند. همچنین قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضائیه درمجلس به تصویب رسید تا در شرایطی رئیس قوه قضائیه بتواند مستقیما لوایحی را به مجلس ارائه کند. قانون جرم سیاسی نیز که از اصول روی زمین مانده قانون اساسی بود در مجلس گذشته مورد بررسی و تصویب قرار گرفت که ساماندهی و اجرای آن می‌تواند آرامشی در داخل و همچنین در برخی از مسائل بیرونی ایجاد کند.
این روزنامه در ادامه به نقل از لاریجانی آورد: اگر قوه قضائیه زیر بال سرمایه‌گذاران را نگیرد و به آن‌ها اطمینان ندهد، آن‌ها ترجیح می‌دهند که وارد نشوند. بنابراین علاوه بر این‌که تسهیل فضای کسب و کار به عملکرد قوه مجریه مربوط است، تحقق این مهم به حمایت قوه قضائیه نیز بستگی دارد.

*** خبرهای خوش اقتصادی
گشایش های اقتصادی به دنبال اجرای «برجام» یک به یک در حال آشکار شدن است. تراز تجاری مثبت، افزایش صادرات و گشایش اعتبار با بانک های اروپا، سه خبر خوش اقتصادی در روزنامه های امروز بود.
در این پیوند، روزنامه «ایران» با اشاره به پیشی گرفتن واردات از صادرات، خبر داد: براساس آمار گمرک، بهار امسال 10 میلیارد و 472 میلیون دلار صادرات و 9میلیارد و یک میلیون دلار واردات ثبت شد چین، امارات متحده عربی، عراق، کره جنوبی و هند پنج کشور عمده مقصد صادرات کالاهای غیرنفتی ایران بوده‌اند.
ایران نوشت: به گزارش گمرک ایران، حجم و ارزش صادرات کالا در سه ماه نخست امسال در مقایسه با آمار دو ماه نخست از لحاظ ارزش سه میلیارد و 610 میلیون دلار و از حیث وزن نیز بیش از 9 میلیون و 660 هزار تن افزایش نشان می‌دهد. گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران درباره کارنامه بهاری تجارت خارجی کشورمان حاکی است، در سه ماه نخست امسال افزون بر هفت میلیون و 263 هزار تن کالا به ارزش 9 میلیارد و یک میلیون دلار از طریق گمرکات وارد کشور شده که این رقم در مقایسه با دو ماهه نخست سال‌جاری که چهار میلیون و 560 هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و 497 میلیون دلار وارد شده بود، رشد نشان می‌دهد. بنابراین گزارش، در دو ماهه نخست امسال صادرات غیرنفتی کشورمان 14/68 درصد و واردات 13/54 درصد کاهش داشت.
روزنامه «افکار» نیز از مثبت ماندن تراز تجاری خبر داد. بر پایه این خبر، تراز تجارت خارجی ایران درمجموع سال 1394 پس از 37 سال مثبت شد و بدین ترتیب برای نخستین بار صادرات ایران از واردات آن پیشی گرفت. اما این دستاورد مهم تنها به سال گذشته محدود نماند و درسه ماهه نخست سال جاری هم با وجود پاره‌ای مشکلات ارتباط با نظام بانکی جهانی ادامه یافت به گونه‌ای که براساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران درخرداد ماه سال جاری تراز تجاری ایران بیش از یک میلیارد دلار مثبت شد. این درحالی است که توسعه صادرات غیرنفتی و تراز تجاری مثبت به عنوان یکی از مواد سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز مورد تأکید قرارگرفته است. دستاوردی که می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی در رشد اقتصاد ایران و همچنین حمایت از تولید داخلی داشته باشد.بررسی کارنامه تجارت خارجی ایران در فصل بهار 1395 نشان می‌دهد در این دوره 27 میلیون و 780 هزار تن کالا به ارزش 10 میلیارد و 472 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است.
«دور تازه گشایش اعتبار با بانک‌های اروپا» عنوان نخست روزنامه «تعادل» بود که در گزارش آن می خوانیم: روز گذشته، اعضای اتاق بازرگانی ایران از آغاز گشایش‌های اعتباری با اروپا خبر دادند. البته از آغاز اجرای برجام، کشورهای اتریش، فرانسه، آلمان و ایتالیا ازجمله مهم‌ترین کشورهایی بودند که مراودات تجاری خود با ایران را آغاز کردند و در این بین، قراردادهای مهمی با این کشورها به امضا رسیده بود که نیازمند گشایش ال.سی و اعتباری بود تا به طرف‌های ایرانی این اطمینان خاطر را ببخشد که دیگر مانند سال‌های تحریم، مشکل تبادلات بانکی را ندارند؛ هرچند گفته می‌شود این گشایش‌ها براساس یورو است و هنوز گشایش‌ها براساس دلار انجام نمی‌شود. البته رییس و نایب‌رییس اتاق ایران و چین هر کدام سه کشور را برای گشایش اعتباری عنوان کرده‌اند که در این بین، اسدالله عسگراولادی معتقد است که علاوه بر اتریش و آلمان، با فرانسه و ایتالیا نیز گشایش‌های اعتباری انجام شده است، اما مجیدرضا حریری تنها ایتالیا را به‌عنوان کشور سوم طرف معامله، برای گشایش اعتباری عنوان می‌کند. همچنین در ارتباط با گشایش ال.سی با بانک‌های بزرگ و کوچک اروپایی اظهارات آنها در تناقض با یکدیگر است. با این حال، دور تازه گشایش‌های اعتباری با کشورهای اروپایی آغاز شده است و این گشایش‌ها برای برقراری ارتباط با بانک‌های ژاپنی، چینی و کره‌یی نیز اتفاق خواهد افتاد.

*** بازتاب گسترده تغییر رییس ستاد کل نیروهای مسلح
رهبر انقلاب دیروز، در حکمی سردار سرلشکر پاسدار «محمدحسین باقری» را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب کرد. این خبر با بازتاب گسترده ای در روزنامه های امروز همراه شد.
روزنامه «اعتماد» با انتشار تصویری از باقری به متن حکم فرمانده کل قوا اشاره کرد و آورد: با توجه به انتقال سردار سرلشکر بسیجی دکتر سید‌حسن فیروزآبادی به جایگاه مشاورت عالی فرماندهی کل نیروهای مسلح و نظر به خدمات شایسته و تجارب ارزنده جناب‌ عالی در دوران دفاع مقدس و پس از آن به‌ویژه در مسوولیت‌های ستاد کل و قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص)، شما را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب می‌کنم. با تمسک و امید به عنایات الهی، ارتقای توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی- امنیتی نیروهای مسلح و بسیج مردمی و امکان پاسخگویی به‌موقع و موثر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجه به نظام جمهوری اسلامی ایران با عمل انقلابی مورد انتظار است.
روزنامه های «جام جم»، «جهان اقتصاد»، «جوان»، «خراسان»، «دنیای اقتصاد»، رسالت، «سیاست روز»، «کیهان» و «مردم سالاری» نیز به انتشار این خبر پرداختند.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9283**9279
کد N1319848