فریاد فلسطینی‌ها در روز قدس در دنیا طنین‌انداز می‌شود

سیاست داخلی,آیت الله مکارم شیرازی

یکی از مراجع تقلید گفت: در روز قدس فریاد فلسطینی‌ها در دنیا طنین‌انداز می‌شود تا نسل‌های مسلمین متوجه شوند که قبله اول مسلمانان از پیکره اسلام قطع شده است و این قطعه باید به پیکر جامعه اسلامی وصل شود.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله مکارم شیرازی در مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در مدرسه امام کاظم (ع) با اشاره به در پیش بودن روز جهانی قدس خاطرنشان کرد: روز قدس روز وفاداری مسلمانان به قدس شریف و اعلام بیزاری از غاصبان و پشتیبانان غاصبان است؛ اسراییل اخیرا جمله‌هایی بیان کرده است که تا کنون می‌خواستیم با فلسطینی‌ها کنار بیاییم تا سپس بتوانیم با اعراب دیگر مصالحه کنیم، ولی امروز قضیه برعکس شده است و ابتدا باید با اعراب کنار بیایم و سپس بتوانیم با فلسطینی‌ها به مصالحه برسیم.

وی تاکید کرد: در روز قدس فریاد فلسطینی‌ها در دنیا طنین انداز می‌شود تا نسل‌های مسلمین متوجه شوند که قبله اول مسلمانان از پیکره اسلام قطع شده است و این قطعه باید به پیکر جامعه اسلامی وصل شود.

وی در ادامه یکی از مهم‌ترین سفارشات امام علی (ع) به امام حسن (ع) و در واقع به تمام شیعیان را نظم در امور بیان کردند و گفتند: ولی متاسفانه امروز نظم زندگی بسیاری از انسان‌ها از هم گسسته است. متاسفانه امروزه در ازدواج‌ها مشاهده می‌کنیم که این نظم از هم پاشیده است و برخی گمان می‌کنند که با مهریه‌های عندالمطالبه برای خود یک زندگی بهتری ایجاد می‌کنند در حالی که بسیاری از دامادهای جوان برای مراسم عقد خود وام ازدواج از بانک گرفته و زندگی‌اش با وام اداره می‌شود ولی همین مهریه عندالمطالبه برخی دختران را تشویق می‌کند که عقد را به هم بزنند و صاحب ثروت شوند. این مهریه‌ها باعث اعتبار نیست، بلکه باعث بی‌اعتباری است؛ تازه از این گذرگاه که بگذرند مساله جهیزیه فرا می‌رسد؛ گاهی از ما سوال می‌شود که برخی از اقلام جهیزیه‌ای که برای ما داده‌اند در طول عمر ما مصرف می‌شوند آیا باید خمس دهیم یا خیر؟ در حال حاضر دختران بسیاری وجود دارند که عقد کرده‌اند، ولی به خانه شوهر نمی‌روند چون جهیزیه ندارند؛ اگر برخی از این هزینه‌های بی‌مورد کم شود می‌توان دختران بسیاری را به خانه بخت فرستاد؛ این مسایل همه بی‌نظمی است.

این مرجع تقلید افزود: امام علی (ع) در آخرین وصیت‌های خود به ما، نظم در کار‌ها را به ما بیان کرده‌اند؛ متاسفانه امروز مشاهده می‌شود که رانندگی‌ها ما نظم ندارد؛ کشته‌های بسیاری که ما در رانندگی در کشور می‌دهیم به اندازه یک جنگ تمام عیار است. وقتی که تعداد کشته‌های ما در سال یک درصد کم می‌شود حس خوشبختی می‌کنیم در حالی که این مساله بسیار تاسف برانگیز است. اگر می‌خواهیم مملکت آبادی داشته باشیم و جوانان بیکارمان کار پیدا کنند و فقر ریشه کن شود، باید یک نظم عمیقی در میان ما حاکم باشد. عقیل برادر امام علی (ع) در خواست می‌کند که مقداری از سهم‌اش از بیت المال را اضافه کند، ولی به دلیل اینکه می‌خواهد که بین او و مردم تبعیض قائل شود به او درسی تاریخی داد تا در ابد ماندگار شود.

وی گفت: در قانون اساسی ما نوشته شده است که مذهب رسمی کشور ما شیعه علی بن ابیطالب (ع) است، ولی آیا عمل همگان بر اساس برنامه‌های امام (ع) است. خانواده‌ها در این شب‌ها باید خود را منظم کنند؛ طلاق‌ها و قهر‌ها و زندان‌ها به واسطه مهریه‌ها و بی‌کاری‌ها زیبنده یک جامعه شیعی نیست.

وی اظهار کرد: پیکر و قبر امام علی (ع) تا زمان امام صادق (ع) که ایشان قبر ایشان را به شیعیان نشان دادند، از نظر‌ها مخفی بود تا مبادا خوارج و دشمنان اهل بیت (ع) تعرضی به قبر ایشان کنند؛ در‌‌ همان زمان در زمان هارون بازهای شکاری وی به بیابان رفتند و برگشتند که هارون متوجه شد که زیر تپه‌هایی که باز‌ها به آن سمت رفتند و بازگشتند، قبر امام متقین است. هارون‌ها رفتند و مردند، بنی امیه‌ها رفتند و مردند، ولی امروزه جمعیت عاشقان امام علی (ع) از سراسر جهان عاشقانه به سمت حرم حضرت حرکت می‌کنند زیرا آنچه برای خداست می‌ماند، ولی آنچه که غیر از خدا و برای هوای نفس است که از یاد‌ها می‌رود.

کد N1319781