اوضاع لبنان و تحولات منطقه محور گفت‌وگوهای معاون ظریف در بیروت

سیاست خارجی,جابری انصاری

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در یادداشت کوتاهی در کانال تلگرامی‌اش، گزارش کوتاهی از سفر به بیروت منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، حسین جابری انصاری در کانال تلگرامی خود نوشت:  شنبه پنجم تیر ماه ۱۳۹۵ کار خود را در معاونت عربی و آفریقا وزارت امور خارجه  رسما آغاز کردم. برنامه من از قبل این بود که بنا به دلایل مختلف نخستین سفر کاری خود در دوره مسئولیت جدید را با دیدار از لبنان انجام دهم اما ضرورت‌هایی منجر به تسریع بیشتر در انجام این سفر شد. 

وی ادامه داد: یکشنبه ۶ تیر ساعت یازده و نیم شب تهران را در مسیر بیروت به مقصد دوحه پایتخت قطر ترک کردم و ساعت شش صبح دوشنبه هفت تیر وارد بیروت شدم. دو ساعتی فرصت استراحت بود، سپس برنامه‌های کاری آغاز شد. نخست با تمام سلام، نخست‌وزیر لبنان ملاقات کردم. تمام سلام از شخصیت‌‌های سیاسی برجسته اهل سنت لبنان و از خانواده‌های تاریخی موثر در صحنه سیاست این کشور است. بخش عمده وقت این ملاقات یک ساعته به وضعیت سیاسی لبنان و مشکلات مربوط به عدم انتخاب رئیس جمهور اختصاص یافت. شرایط منطقه‌ای و روابط ایرانی - عربی نیز موضوع دیگری بود که در خصوص آن گفت‌وگو شد.

معاون عربی و وزارت امور خارجه در ادامه یادداشت تلگرامی خود با اشاره به دیدارش با وزیر امور خاررجه لبنان یادآور شد: دومین ملاقات که چهل و پنج دقیقه طول کشید با جبران باسیل وزیر خارجه لبنان انجام شد. باسیل داماد ژنرال میشل عون نخست‌وزیر و فرمانده اسبق ارتش و رهبر جریان ملی آزاد لبنان است و در شرایطی که منصب رئیس‌جمهوری که سهمیه مسیحیان مارونی لبنان است همچنان خالی است، همراه با فرمانده ارتش عملا مهمترین مناصب در اختیار مسیحیان را به عهده دارند.   در ملاقات با وزیر خارجه وضعیت سیاسی لبنان و منطقه و بحران سوریه موضوعات اصلی گفت‌وگو بود.

جابری انصاری افزود:  سومین ملاقات که به مدت یک ساعت طول کشید با نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان بود. بری سیاستمداری چیره‌دست و رهبر جنبش امل لبنان است که در ساختار سیاسی طائفه‌ای لبنان، نمایندگی جامعه شیعیان این کشور را برعهده دارد. بخش عمده این ملاقات دوستانه به وضعیت سیاسی لبنان و روابط ایران و قدرت‌های منطقه‌ای رقیب و راه حل بحران‌های جاری در منطقه اختصاص یافت.

وی با یادآوری دیدار خود با سیدحسین نصرالله بیان کرد: چهارمین ملاقات که سه ساعت تمام طول کشید با برادر عزیزم حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان بود. ملاقاتی بسیار صمیمانه و طولانی با شخصیتی که با رهبری هوشمندانه جنبش مقاومت اسلامی، بزرگترین پیروزی مسلمانان و اعراب در برابر رژیم صهیونیستی را با تحمیل عقب‌نشینی یکجانبه و بدون قید و شرط از اراضی اشغالی لبنان به اسرائیل، شکل داد. این دیدار به بررسی و مرور تفصیلی آخرین وضعیت لبنان و پرونده‌های مختلف منطقه‌ای اختصاص یافت.

معاون ظریف اضافه کرد: افطار/ شام با همکاران سفارت و نهادهای ایرانی مستقر در بیروت صرف و سپس سخنرانی کوتاهی درباره شرایط متحول منطقه و ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های کار در این شرایط خاص در جمع آنان ارائه شد. پایان بخش برنامه‌های سفر بیروت دیدار با دوستم استاد منیر شفیق متفکر و استراتژیست فلسطینی بود که از ساعت نه و نیم الی یازده شب طول کشید. گفت‌وگویی دلچسب و مفید درباره شرایط منطقه و راه حل خروج فلسطین و خاورمیانه از وضعیت بن بست فعلی. 

جابری انصاری ادامه داد: همیشه در سفرهای خارجی که همراه دکتر ظریف بوده‌ام یک ترجیع‌بند تکراری همراه با طنز من به ایشان این بود که در این سفرها قوانین بین‌المللی مربوط به ساعت کار کارگران اعمال نمی‌شود. سفر به بیروت هم مثل سفرهای همراه دکتر ظریف، بدون مراعات قوانین بین‌المللی کارگری انجام شد!

وی نوشت: در پایان ساعت دو بامداد سه‌شنبه هشت تیر بیروت را در مسیر بازگشت به تهران به مقصد دوحه ترک کردم. سفری کوتاه و چند ساعته که به خواست خدا همراه با آثار و برکات مفیدی در چارچوب دیپلماسی کشور خواهد بود. بمنه و کرمه

کد N1319745