حملات تروریستی به فرودگاه آتاترک استانبول

پیش بینی متخصص مبارزه با تروریسم در مورد افزایش حملات تروریستی به فرودگاه ها

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – 'گئرگ بارتون' کارشناس مبارزه با تروریسم روز چهارشنبه درپی حملات انتحاری به فرودگاه بین المللی آتاترک استانبول، پیش بینی کرد حملات بیشتری به فرودگاه ها توسط گروه تروریستی داعش انجام شود.

به گزارش ایرنا، براثر حمله سه شنبه شب سه تروریست به فرودگاه آتاترک استانبول در ترکیه دستکم 36 نفر کشته و ده ها تن زخمی شدند.
'بینالی یلدریم' نخست وزیر ترکیه گفت که یافته های اولیه نشان می دهد گروه داعش مسئول این حملات است و 'گئرگ بارتون' کارشناس و متخصص مبارزه با تروریسم از دانشگاه 'دیکین' استرالیا نیز تاکید کرد نشانه های این حمله تروریستی گویای این امر است که داعش این حملات را برنامه ریزی کرده است.
وی گفت: این تاکتیک، استفاده از این اسلحه ها و بمب ها و ماموریت های انتحاری و حملات نظامی هماهنگ، الگوی گروه تروریستی داعش است.
پروفسور بارتون گفت فرودگاه ها اهداف شبه نظامیان هستند.
بروکسل پایتخت بلژیک نیز چند ماه پیش شاهد حملات گروه تروریستی داعش از جمله به فرودگاه این شهر بود که 32 کشته و بیش از 300 مصدوم برجای گذاشت.
این متخصص مبارزه با تروریسم، معتقد است مردم در فرودگاه ها با توجه به درب ورودی و صف های ایجاد شده یک هدف راحت برای تروریست ها بشمار می روند.
به نوشته تارنمای 'ای.بی.سی'، وی گفت: فرودگاه را شما هیچگاه نمی توانید تعطیل کنید و میلیون ها نفر از این طریق آمدوشد دارند. باید در مدیریت امنیتی فرودگاه ها و مکان های عمومی تجدیدنظر شود.
'مت براون' خبرنگار 'ای.بی.سی' در خاورمیانه نیز گفت که اگر چه چندین حمله در ترکیه طی بیش از دو سال گذشته انجام شده است، اما تعدادی از لایه های امنیتی در فرودگاه وجود دارد.
وی گفت: ایستگاه بازرسی قبل از فرودگاه آتاترک وجود دارد ... اما این یک مرکز بزرگ بین المللی و سومین فرودگاه شلوغ در قاره اروپا و یازدهمین فرودگاه شلوغ جهان است.
خبرنگار'ای.بی.سی' در خاورمیانه و 'گئرگ بارتون' کارشناس مبارزه با تروریسم معتقدند حملات ترکیه ممکن است ناشی از حرکت های تلافی جویانه در سرکوب گروه داعش باشد، کشوری که قبلا به عنوان یک مرکز لجستیک و شاهراه برای اکثر افراد اروپایی عازم سوریه استفاده می شد.
مت براون گفت: این یک احتمال است. آنها اختلاف عمده ای در حال حاضر با ترکیه دارند. ترکیه به عنوان یک مرکز لجستیک بزرگ مورد استفاده قرار می گرفت.
آساق**1611
کد N1319655