کره جنوبی خواستار توقف فعالیت ماهیگیران چینی در آبهای این کشور شد

سیاسی

پکن - ایرنا - نخست وزیر کره جنوبی اعلام کرد که پکن می بایست برای متوقف کردن فعالیت ماهیگیران چینی در آبهای این کشور که مشکلات زیادی برای سئول بوجود آورده، از همه توان خود استفاده کند.

به گزارش ایرنا، «هوانک کیو آهین» این سخنان را در دیدار با «لی کچیانگ» همتای چینی خود در پکن اظهار داشت و گفت که ورود کشتی های ماهیگیری چینی به آبهای کره جنوبی خسارات سنگینی به ماهیگیران کره ای وارد می سازد.
نخست وزیر چین نیز در این دیدار جدیت مسئله را مورد تایید قرار داده و افزوده است با همکاری سئول این موضوع را حل و فصل خواهد کرد.
دو طرف در ملاقات سه شنبه شب خود همچنین در باره برگزیت نیز بحث و تبادل نظر کرده و از بابت آثار منفی آن بر اقتصاد کشورها ابراز نگرانی کردند.
با این حال طرفین بر اساس گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، تاکید کردند که در جریان اجلاس وزیران دارایی «جی 20» در چین در ماه آینده میلادی این مسئله را به تفصیل مورد بحث قرار خواهند داد.
گزارش حاکی است که کره جنوبی قول داده است شرکت های این کشور را برای ورود به بازار چین و سرمایه گذاری در این کشور تشویق کند.
همزمان طرفین در باره تحریم های کره شمالی و راه های مقابله با تهدیدهای این کشور از جمله پیشبرد برنامه عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح های هسته ای گفت و گو کرده اند.
نخست وزیر کره جنوبی در مصاحبه اش با خبرنگاران کره ای در چین گفت که موضوع تحریم ها و اجرای آنها را با مسئولان چینی مورد بحث قرار می دهد.
وی قبل از اینکه راهی پکن شود در شهر «تیان جین» در شمال چین در اجلاس دو روزه تابستانی داووس شرکت کرد و در سخنانی برگزیت را یک چالش برای اقتصاد جهان معرفی کرده بود.
«هوانک کیو آهین» همچنین گفت که کره جنوبی در حال اتخاذ تدابیر پیش‌دستانه برای مهار آثار منفی این پدیده است.
آساق**231**1597
کد N1319629