ترکیه: برای التیام دردهای خانواده خلبان روسی آماده ایم

سیاسی

آنکارا – ایرنا - سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: موضوع پرداخت غرامت مطرح نیست ولی اگر خانواده خلبان روسی بخواهد، ترکیه برای التیام دردهای آنها اقدامی خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه، عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به ارسال نامه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به ولادیمیر پوتین گفت: بعداز گذشت هفت ماه از بروز بحران در روابط، این گام بسیار مهمی در راه عادی سازی روابط با روسیه بود و قرار است راس ساعت 12 فردا چهارشنبه هر دو رئیس جمهوری تلفنی گفت و گو کنند.
او با تاکید بر اینکه دو کشور نمی توانند بیش از این همدیگر را نادیده بگیرند، گفت: ترکیه و روسیه علاوه بر روابط دو جانبه در مسائل منطقه ای مانند سوریه و بحران کریمه نیز فصل نوینی در همکاری خواهند گشود.
کالین در مورد محتوای نامه اردوغان و اینکه آیا وی در این نامه عذرخواهی کرده است یا نه؟ گفت: اردوغان در نامه خود ابراز تاسف کرده از بروز حادثه و پذیرش این نامه از سوی روسیه موجب خرسندی است. امیدوارم در کوتاه مدت گامهایی برداشته شود. در نامه اردوغان تاسف خود از بروز حادثه را اعلام کرده و به خانواده خلبان روسی گفته است که ما را ببخشند. این یک اقدام انسانی است و اگر خانواده مطالباتی داشته باشد، ترکیه برای التیام دردهای آنها، می تواند اقدامی داشته باشد.
در حالیکه ترکیه امیدوار است با اقدام اردوغان در ارسال نامه به پوتین بابت سرنگونی جنگنده روسی در مرز این کشور با سوریه، فرایند عادی سازی در روابط به سرعت شروع خواهد شد، طرف روس برخورد نسبتا محتاطانه ای دارد و اعلام کرده است موضوع بازگشت به دوران قبل از بحران، چیزی نیست که به سرعت تحقق یابد.
خاورم/2011**1565
کد N1319353