استقلال لندن، خواسته جدید پایتخت نشینان انگلیس

سیاسی

تهران – ایرنا – صادق خان شهردار مسلمان لندن روز سه شنبه با اشاره به افزایش درخواست ها برای تشکیل دولت خودمختار لندن، گزینه استقلال کامل را با توجه به شرایط فعلی رد ولی تاکید کرد که لندن خواهان افزایش استقلال سیاسی و اقتصادی است.

به گزارش تارنمای خبری روزنامه «گاردین» وی در سخنرانی روز سه شنبه خود به تومار امضای شهروندان لندن برای تبدیل این شهر به یک دولت شهر خودمختار اشاره کرد و گفت که تنها در مدت چهار روز بالغ بر 175 هزار امضا پای این تومار آمده است.
صادق خان افزود : این تومار یک جنبش مردمی و نشان دهنده خواسته مردم لندن برای داشتن کنترل بیشتر بر آینده شهرشان است.
شهردار لندن ادامه داد : هم اکنون، هر چقدر هم که من ممکن است تمایل به این ایده داشته باشم، امروز به طور جدی از استقلال [کامل] سخن نمی گویم. بلکه خواسته من به نیابت از شهروندان لندن، افزایش استقلال پایتخت از هم اکنون است.
صادق خان ادامه داد : هدف از افزایش خودمختاری لندن، حفاظت اقتصاد پایتخت از عدم اطمینان از آینده و حراست از کسب وکارهای جهانی است.
بنا بر اعلام شهرداری لندن،صادق خان خواستار خودمختاری در امور مالی از جمله اختیار افزایش مالیات، افزایش نظارت بر کسب و کارها، مسکن و برنامه ریزی، حمل و نقل، بهداشت و حوزه عملکرد پلیس لندن است.
اظهارات صادق خان در شرایطی مطرح شده که اوضاع سیاسی و اقتصادی بریتانیا به دنبال همه پرسی هفته گذشته به وضعیت بحرانی رسیده است.
دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور اعلام کرده که به زودی از سمت خود استعفا خواهد داد و جرمی کوربین، رهبر حزب اپوزیسیون نیز تحت فشار فزاینده برای استعفا قرار گرفته است.
از سوی دیگر، مقام های اسکاتلند و ایرلند شمالی هم که غالب مردم آن ها به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده بودند، سودای جدایی از بریتانیا سر داده اند.
حدود 52 درصد از شهروندان بریتانیا هفته گذشته به خروج این کشور از اتحادیه اروپا 'آری' گفتند.
اروپام ** 9386**1856
کد N1319245