مصر مجازات هفت تن از معترضان واگذاری جزایر مصری به سعودی را کاهش داد

سیاسی

تهران – ایرنا – دادگاه استیناف قاهره روز سه شنبه مجازات هفت تن دیگر از معترضان واگذاری دو جزیره مصری تیران و صنافیر به سعودی را از هشت سال حبس به دو سال حبس کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه از قاهره، دادگاه استیناف شعبه جیزه قاهره، احکام محکومیت این متهمان را که پیشتر به تلاش برای انجام اقدام های تروریستی و برگزاری تظاهرات غیر قانونی به هشت سال حبس و پرداخت 500 لیره مصری جریمه نقدی محکوم شده بودند به دو سال حبس کاهش داد.
دادگاه مصر پیشتر نیز احکام محکومیت 47 نفر از معترضان واگذاری دو جزیره مصری و همچنین 33 نفر دیگر از این متهمان را که به اتهام انجام اقدام های خلاف قانون و برگزاری تجمعات غیر قانونی بازداشت و محاکمه شده بودند، لغو کرده بود.
مصر در آوریل گذشته در جریان سفر پادشاه عربستان به قاهره توافقنامه ای را به امضا رساند که بر اساس آن دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان واگذار شد.
در پی این اقدام عبدالفتاح السیسی شماری از مردم قاهره با برپایی تجمعی اعتراضی که با عنوان «جمعه زمین» نام گذاری شده بود به اقدام السیسی اعتراض کردند که باعث بازداشت شماری از شهروندان مصری شد.
این در حالی است که هفته گذشته دیوان قضایی اداری کشوری مصر در حکمی در باره درخواست بطلان توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی بین مصر و عربستان و در نتیجه واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان رسیدگی کرد و حکم به بطلان این توافق داد.
عبدالفتاح السیسی در سخنانی که پیشتر دراین باره ایراد کرد با اشاره به این که برخورد با مساله دو جزیره از دیدگاه فنی و قانونی صورت گرفته اظهار داشت، مصر ذره ای از حق خود نمی گذرد و به حق دیگران نیز تجاوز نمی کند
خاورم**9365**1144
کد N1319242