بازگشت آرامش نسبی به بازارهای مالی و نفت بعد از شوک ویرانگر برگزیت

سیاسی

لندن - ایرنا - روند سقوط ارزش پوند، سقوط شاخص سهام در بورس های اروپایی از جمله بورس لندن و کاهش قیمت نفت خام دریای برنت شمال، پس از گذشت پنج روز از شوک ویرانگر ناشی از رای انگلیسی ها به برگزیت، روز سه شنبه بالاخره متوقف شد.

به گزارش ایرنا ، ارزش شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن که در آن در هر روز کاری سهام 100 شرکت مهم و بزرگ انگلیس از نظر ارزش بازاری سهام ثبت شده در بورس، ارزش گذاری و خریدوفروش می شود در اواسط روز سه شنبه، با افزایش 2.88 درصدی مواجه شد.
شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن، با 165 واحد افزایش ، به 6 هزار 147 واحد رسید.
شاخص سهام بورس فوتسی 250 لندن نیز با افزایش 3.09 درصدی مواجه بود و با 460 واحد افزایش به 15 هزار و 435 واحد رسید.
گفته می شود سقوط آزاد شاخص بورس فوتسی 100 لندن، تنها در طی دو روز بیش از 80 میلیارد پوند از ارزش سهام شرکت‌های انگلیسی عضو این بورس کاسته است.
در این میان سهام شرکت های ساختمان سازی، شرکت های هواپیمایی و بانک ها بیشترین افزایش را در روز سه شنبه داشتند.
در همین حال سایر بورس های اروپایی نیز که در روز جمعه گذشته یکی از شوک‌آورترین روزها را از زمان بحران مالی 2009 میلادی پشت سر گذاشته بودند ، روز سه شنبه به ساحل آرامش رسیدند.
در اواسط معاملات روز سه شنبه، ارزش شاخص سهام 'دکس 'در بازار بورس فرانکفورت آلمان 2.76 درصد، شاخص سهام 'کک چهل' در بازار بورس فرانسه 3.10درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» .3.29 درصد افزایش داشتند.
در اوایل معاملات روز جمعه، شاخص سهام دکس در بازار بورس فرانکفورت آلمان 8 درصد و شاخص سهام کک چهل در بازار بورس فرانسه 10 درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به «آیبکس» 12 درصد کاهش یافته بودند.
پوند انگلیس نیز بعد از روزها سقوط که سبب وارد کردن تکانه های شدیدی به بازار های پولی جهان شد، روز سه شنبه بالاخره آرام گرفت .
پوند در اواسط معاملات روز سه شنبه در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با 1.1 درصد افزایش، در مقابل 1.3368 دلار و همچنین با 0.69 درصد افزایش در مقابل یورو، در مقابل 1.2087 یورو معامله شد.
پوند انگلیس در اوایل معاملات روز جمعه در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با 10.52 درصد کاهش، در مقابل 1.3305 دلار و همچنین با 7.65 درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل 1.209 یورو معامله شده بود.
این برای اولین بار از سال 1985میلادی بود که نرخ برابری پوند در برابر دلار در طی یک روز تا این حد سقوط می‌کرد.
بازگشت آرامش نسبی به بازارهای مالی به دنبال تلاش های مقامات مالی اروپایی و انگلیس برای اطمینان بخشی به بازارها در طی چند روز اخیر و همزمان با نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل صورت می گیرد.
جورج آزبورن، وزیر دارایی انگلیس روز دوشنبه به منظور آرام کردن بازارهای مالی و اطمینان بخشی به بخش های اقتصادی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این کشور تدابیر لازم برای مواجهه با پیامدهای مالی ناشی از برگزیت را صورت داده است.
وی در نشستی خبری گفت: « شما نباید راه حل های ما را دست کم بگیرید. برای اتفاقات غیرمنتظره آماده بودیم و برای مقابله با هرگونه رخدادی مجهز شده بودیم. مصمم هستیم که بر خلاف هشت سال قبل، نظام مالی بریتانیا می تواند به کشور ما برای هر گونه شوکی کمک کند و آن را خفیف کند نه اینکه بر شدت آن اضافه کند و آن را بدتر کند.
به گفته تحلیل گران به نظر می رسد بازار به مؤثر واقع شدن سیاست‌ها برای محدود کردن پیامدهای اقتصادی نتیجه همه‌پرسی 23 ژوئن خوشبین است اما برخی از کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که «این بیشتر یک افزایش تکنیکی کلاسیک است.»
افزایش شاخص سهام بورس فوتسی 100 لندن و افزایش ارزش پوند در حالی صورت می گیرد که موسسه اعتبار سنجی 'استاندارد اند پورز'،روز دوشنبه گذشته رتبه اعتباری انگلیس را از AAA به AA تنزل داده بود.
موسسه اعتبار سنجی استاندارد اند پورز در بیانیه ای درباره خطرات اقتصادی، مالی و قانونی که انگلیس هم اکنون به موجب نتایج همه پرسی درباره اتحادیه اروپا با آن مواجه است، هشدار داد.
موسسه اعتبار سنجی فیچ نیز با تشدید فشارها بر جایگاه انگلیس در بازارهای بین المللی، رتبه اعتباری انگلیس را از AA+ به AA کاهش داد.
این موسسه اخیرا هشدار داده بود خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند سبب کاهش بیش از پیش رتبه اعتباری این کشور و همچنین سبب بروز ناهماهنگی هایی در سراسر اتحادیه اروپا شود.
موسسه مودیز نیز نیز هفته گذشته اعلام کرد ممکن است رتبه انگلیس را کاهش دهد.
در همین حال هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که بیش از دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک، بر اساس آن قیمت گذاری می شوند، نیز روز سه شنبه در بازار لندن، با حدود 1.09 دلار افزایش ( 2.3 درصد) به 48.52 دلار رسید.
به گزارش منابع انگلیسی، بهای هر بشکه نفت شاخص آمریکا، 'وست تگزاس اینترمیدییت '( دبلیوتی آی ) نیز روز سه شنبه با 1.18 دلار افزایش ( 2.5درصد) به 47.51 دلار رسید.
به گفته تحلیل گران، افزایش قیمت نفت خام در روز سه شنبه علاوه بر کاهش شوک ناشی از برگزیت به دلیل اعتراض های کارگری در نروژ بوده است.
صدها کارگر نروژی در هفت میدان نفت و گاز این کشور در صورت به توافق نرسیدن با کارفرمایان بر سر سطح جدید دستمزدها تا ضرب الاجل روز جمعه (اول جولای، 11 تیر)، ممکن است از شنبه آینده (12 تیر) دست به اعتصاب بزنند، اقدامی که موجب کاهش تولید نفت بزرگ ترین تولید کننده نفت برنت دریای شمال خواهد شد.
مردم انگلستان در همه پرسی روز پنجشنبه 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) با 51.9 درصد رای موافق در برابر 48.1 درصد رای مخالف به خروج از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند.
اروپام**4**1552
کد N1319163