نایب رییس انجمن فیلمبرداران به مهر گفت:

دو سوم اعضای انجمن فیلمبرداران بیکارند/ استفاده از غیرحرفه‌ای‌ها

فرهنگی

محمدرضا سکوت نایب رییس انجمن فیلمبرداران سینمای ایران بیان کرد دو سوم اعضای انجمن فیلمبرداران بیکار هستند و فیلمسازان برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها سراغ غیرحرفه‌ای ها می‌روند.

محمدرضا سکوت نایب رییس انجمن فیلمبرداران سینمای ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه دو سوم اعضای این انجمن بیکار هستند، گفت: تعداد اعضای انجمن فیلمبرداران سینمای ایران در حال حاضر ۸۰ نفر است که بیش از دو سوم این اعضا بیکار هستند. این تعداد از فیلمبرداران به دلیل بیکاری افسرده شده‌اند و نه حقوق ثابت و نه بیمه بیکاری دارند.

وی بیان کرد: از طرف دیگر براساس اساسنامه، این انجمن موظف است که هر سال ۱۰ درصد به تعداد اعضای خود اضافه کند که بر همین مبنا اواخر سال ۹۳، ۱۸ نفر را در انجمن پذیرفتیم که از این میان، ۸ نفر عضو دائم و ۱۰ نفر عضو موقت هستند. ۱۰ نفر عضو موقت می توانند مجوز کاری خود را از انجمن فیلمبرداران دریافت کنند.

نایب رییس انجمن فیلمبرداران سینمای ایران گفت: ما تلاش می کنیم تا در راستای تجدید حیات و به روز کردن صنف خود قدم برداریم و شورای مرکزی انجمن با صرف زمان، جوانان با سوادی را که در حوزه فیلمبرداری فعالیت می کنند و همه مراحل مختلف از جمله سابقه کار در سینما، دستیاری در حوزه فیلمبرداری، ساخت و یا فیلمبرداری فیلم کوتاه را طی کرده اند، شناسایی کرده و وارد انجمن می کند.

مدیر فیلمبرداری فیلم «موج مرده» با اشاره به دوربین های ۳۵ میلیمتری، توضیح داد: هرچند کار با دوربین های ۳۵ میلیمتری سخت بود، اما حسن استفاده از این دوربین ها این بود که هیچ کس جسارت نداشت که بدون سپری کردن تجربه های بسیار و سال ها فعالیت به عنوان دستیار فیلمبردار، در این عرصه حضور پیدا کند. اما این روزها و با توجه به امکاناتی که دوربین های دیجیتال در اختیار افراد قرار می دهد، هرکسی به راحتی وارد این عرصه می شود و خود را مدیر فیلمبرداری می نامد.

وی تاکید کرد: متاسفانه به دلیل شرایط کاری موجود بسیاری از فیلمبرداران حرفه ای و با سابقه ما خانه نشین شده اند و امیدوارم هرچه سریعتر شرایطی پیش آید که وضعیت این گروه از هنرمندان بهتر شود.

سکوت در پایان گفت: به عنوان یکی از صنف های عضو خانه سینما، از این نهاد صنفی انتظار داریم که ما را در این شرایط همراهی و حمایت کند. با انتخاب مدیرعامل جدید در خانه سینما، امیدوارم شرایط بهتری برای گفتگو و ارائه پیشنهادها و درخواست های ما فراهم شود.