لغو پرحاشیه اجرای یک تئاتر/ اندیشه فولادوند از خود دفاع کرد

فرهنگی

اجرای نمایش «ایرلند نباید جای بدی هم باشه» که قرار بود از ۱۷ خرداد به صحنه برود به دلایلی منتفی شد که در همین زمینه اندیشه فولادوند بازیگر و آوا فیاضی تهیه کننده نمایش توضیحاتی ارائه دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایش «ایرلند نباید جای بدی هم باشه» به کارگردانی فواد خراباتی قرار بود از ۱۷ خرداد ماه در فرهنگسرای ارسباران روی صحنه برود اما اجرای این اثر با حاشیه هایی روبرو شده است. تهیه کننده این نمایش معتقد است به دلیل متعهد نبودن اندیشه فولادوند بازیگر این کار، نمایش به تعطیلی کشیده است در حالی که فولادوند رد شدن نمایش در بازبینی فرهنگسرای ارسباران و بی کیفیت بودن کار را دلیل انصرافش از این پروژه نمایشی می داند.

در ادامه صحبت های آوا فیاض تهیه کننده نمایش را که در گفتگویی که در اختیار رسانه ها قرار داده درباره تعطیلی اجرا به دلیل متعهد نبودن اندیشه فولادوند سخن گفته است، می خوانید در همین زمینه نیز اندیشه فولادوند در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این اتفاق و دلیل انصرافش از حضور در این نمایش توضیحاتی ارائه داده است.

فیاض: نمایش به دلیل متعهد نبودن اندیشه فولادوند تعطیل شده است

آوا فیاض تهیه کننده این پروزه نمایشی در این زمینه عنوان کرد: اندیشه فولادوند بازیگر سینما که قرار بود با دومین تجربه تئاتر خود از ۱۷ خرداد، در نمایش «ایرلند نباید جای بدی هم باشه» به کارگردانی فواد خراباتی در فرهنگسرای ارسباران بازی کند، در تاریخ ۱۰ خرداد ماه یک هفته پیش از آغاز اجرا در تمرین ها حاضر نشد و سپس عدم تمایل خود را به ادامه این پروژه اعلام کرد.

وی متذکر شد: عدم تعهد اندیشه فولاوند در حالی است که یک ماه با گروه نمایش تمرین کرده، عکاسی تبلیغاتی انجام داده، تست گریم انجام شده و حتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود تبلیغ نمایش را گذاشته است. با وجود قرارداد مکتوب این بازیگر، تماس های پی در پی عوامل اجرایی و تقاضا برای تجدید نظر وی و توضیح اینکه اگر این بازیگر نباشد در مهلت ۶ روزه امکان تعویض بازیگر و شکل گیری تمرین از ابتدا وجود ندارد و این موضوع نیازمند حداقل یک ماهِ دیگر تمرین است و ضرر مالی برای تهیه کننده به همراه دارد، فولادوند نه تنها در تصمیم خود تجدید نظر نکرد بلکه گروه را تهدید به گرفتن دستمزد خود برای یک ماه تمرین کرده است.

به گفته فیاض، با وجود بندی در قرارداد مکتوب این نمایش که بازیگر را مقید می سازد فقط در این پروژه حضور داشته باشد و حضور وی در پروژه های موازی نیازمند مجوز کتبی از گروه نمایش است فولادوند نه تنها در یک فیلم سینمایی به کارگردانی محمدرضا رحمانی مشغول به کار بوده بلکه پس از دو هفته از شروع تمرینات بازی در سریال «تنهایی لیلا» به کارگردانی محمدحسین لطیفی را نیز پذیرفته است.

وی ادامه داد: با وجود کمبود وقت و فشار تمرینات و تبلیغات نمایش که آغار شده بود، گروه نمایش تمامی تلاش خود را برای هماهنگی زمان های فراغت محدود خانم فولادوند با ۷ بازیگر دیگر انجام دادند. اما متاسفانه وی بعد از یک ماه تمرین با بیان دلیل بازی بد سایر بازیگران و آینکه شیمی بازیگران روی صحنه به هم نمی خورد و اساسا کار بی کیفیت است، عدم تعهد خود را توجیه کرد. اما به نظر گروه اجرایی تداخل سه پروژه همزمان علی الخصوص سریال ماه مبارک رمضان که همیشه با فشار زیادی همراه است و بی خوابی های زیاد دلیل اصلی این بازیگر است.

فیاض یادآور شد: قطعا هر بازیگری حق دارد به فکر سابقه و کیفیت کارهایی که انجام می دهد، باشد اما این موضوع می تواند قبل از عقد قرارداد مورد ارزیابی قرار گیرد نه پس از گذشت یک ماه از تمرین و در هفته ماقبل اجرا. گرچه به ندرت در تئاتر قرارداد مکتوب وجود دارد و گروه های تئاتری به حرف های شفاهی یکدیگر نیز  اعتماد می کنند.

تغییر در گروه بازیگران و اجرا در آینده ای نزدیک

نماینده این گروه نمایشی در پایان  درباره  ادامه این اجرا توضیح داد: این نمایش با توجه به هماهنگی سالن و تغییر در زمان اجرا احتمالا وقفه ای یک یا دوماهه خواهد داشت که به لحاظ حقوقی پروژه ای جدید محسوب می شود و متاسفانه احتمال دارد به جز خانم فولادوند تغییرات دیگری نیز در گروه بازیگری به وجود بیاید چون برخی از بازیگران به پروژه های دیگر تعهد دارند. من به عنوان تهیه کننده از تعطیل شدن این پروژه و بر باد رفتن زحمات گروهی ۲۰ نفره به خاطر عدم تعهد یک نفر بسیار متاسفم و از طرف گروه اجرایی از تمامی تماشاگران و هنردوستان بابت این اتفاق پوزش می طلبم.

فولادوند: قرار بود قسط اول دستمزدم را در زمان تمرین بگیرم

در همین رابطه نظر اندیشه فولادوند را نیز جویا شدیم که وی در پاسخ به خبرنگار مهر درباره دلایل انصرافش از حضور در این اثر نمایشی گفت: حدودا یک و ماه نیم قبل نمایشنامه ای از مارتین مک‌دونا با نام «چلاق آینیشمان» از طرف گروهی جوان برایم فرستاده شد. از متن مک دونا بسیار خوشم آمد و تصمیم گرفتم که با آنها همکاری کنم. از طرف گروه به من اعلام شد که این نمایش یک ماه تمرین دارد و از ۱۷ خرداد نیز اجرای خود را آغاز می کند. با وجودی که می دانستم یک ماه تمرین برای روی صحنه بردن یک نمایش مدت زمان کمی است اما چون متن را دوست داشتم بازی در این نمایش را پذیرفتم.

وی ادامه داد: ابتدا صحبت هایی درباره نوع قرارداد به صورت تلفنی با تهیه کننده انجام شد و بعد از آن به صورت مستقل قراردادی برای بازی در این نمایش برای یک ماه تمرین و ۳۱ اجرا از ۱۷ خرداد ماه امضا کردم و قرار شد دستمزد من خارج از فروش گیشه و به صورت مستقل پرداخت شود. حتی قرار شد که قسط اول قرارداد را در زمان تمرین به من پرداخت کنند که البته این اتفاق نیفتاد و من دلیل رفاقتی که با گروه داشتم به آوا فیاض تهیه کننده نمایش اعلام کردم که قسط اولم را هفته اول اجرای عمومی دریافت می کنم.

فولادوند متذکر شد: من غیر از حضور در این نمایش برای بازی در فیلم و سریال دیگری تعهد کاری داشتم و از قبل هم به گروه این نکته را اعلام کرده بودم بنابراین قرار شد که با توجه به این نکته، زمان تمرین را هماهنگ کنند. به جز من بقیه بازیگران نمایش نیز افراد پرمشغله ای بودند به عنوان نمونه یکی از بازیگران سفر خارج از کشور در پیش داشت، یکی اجرای دیگری داشت و یا دیگری خودش کارگردان بود و مشغول تمرین نمایش خودش نیز بود بنابراین به سختی می شد بچه های گروه را هماهنگ کرد. نهایتا با وجود نامنظم بودن وضعیت حضور بازیگران سر تمرین ها تلاش کردیم خودمان را با زمان تمرین‌ها همسو کنیم و من نیز در تمام تمرین های نمایش که البته در ساعت های نامناسب و لوکیشن های ناامنی برگزار می شد، حضور پیدا می کردم.

بازیگر فیلم «خانوم» درباره ناامن بودن مکان تمرین ها بیان کرد: با وجود وعده ای که در مورد ثابت بودن مکان تمرین به ما داده شده بود اما تهیه کننده حتی قادر نبود امنیت مکان تمرین را تامین کند. به عنوان نمونه ما یک جلسه از تمرین هایمان در حیاط منزل تهیه کننده برگزار شد که اعتراض و توهین همسایه ها را در پی داشت. البته باز هم این مسایل و البته چند خلف وعده دیگر مثل اینکه ابتدا به من اعلام شد نمایشنامه مک دونا قرار است به صحنه برود اما بعد مشخص شد که متن بازنویسی شده و به «ایرلند نباید جای بدی هم باشه» تبدیل شده است ولی تلاشم را برای اجرای مناسب این نمایش می کردم.

نداشتن تعهد برای ادامه کار به دلیل رد شدن در بازبینی

این شاعر و بازیگر سینما متذکر شد: اما روز بازبینی این نمایش به دلیل سطح پایین کار که نشات گرفته از مدت زمان اندک تمرین و ... بود، رد شد. بعد از رد شدن کار، من دیگر تعهدی برای اجرا نداشتم چون قرارداد من برای اجرای نمایش در روز ۱۷ خرداد بود و چون نمایش در بازبینی رد شده بود دیگر نمی توانستم مجددا برای تمرین و اجرای نمایش در زمانی دیگر متعهد شوم.

بازیگر فیلم «سربازهای جمعه» ساخته مسعود کیمیایی افزود: تهیه کننده نمایش در روز اول به من گفت که چون اجرای ما در فرهنگسرای ارسباران است عملا بازبینی نخواهیم داشت در حالی که بعدا مشخص شد این نمایش بازبینی اداره کل هنرهای نمایشی را ندارد اما بازبینی فرهنگسرا را خواهد داشت. اما خوشحالم که این بازبینی انجام شد چون کار واقعا کیفیت نازلی داشت و نمی شد به این شکل به صحنه برود.

فولادوند در پاسخ به اینکه آیا قبل از بازبینی و در زمان تمرین ها متوجه کیفیت نازل نمایش نشده است؟ توضیح داد: ما در تمرین ها نمایش را به صورت صحنه به صحنه و جداگانه تمرین می کردیم و هیچ وقت کار را از اول تا آخر نگرفته بودیم بنابراین متوجه کیفیت کار نمی شدیم ولی کارگردان به ما می گفت زمانی که کار پشت سر هم گرفته شود مطمئنا نمایش خوبی از کار درخواهد آمد اما نمایش در زمان بازبینی در قواره ای نبود که بتواند روی صحنه برود.

وی اضافه کرد: از آنجا که هیچ گاه به دنبال حاشیه نبودم و نمی خواستم مشکلی درست شود روز بعد از اجرا در کمال احترام انصراف خودم را از حضور در این نمایش اعلام کردم و گفتم که نمی توانم ادامه دهم. حتی شنیدم در جلسه ای که با بازیگران نمایش و بدون حضور من گذاشته شده گروه به این نتیجه می رسد که این نمایش بدون یکی دو ماه تمرین مجدد قابلیت اجرا ندارد.

این ترانه سرا گفت: من تا کنون هیچ مبلغی برای حضور در تمرین های نمایش دریافت نکرده ام و وضعیتی مشابه دیگر بازیگران کار دارم. اما شنیدم که تهیه کننده عنوان کرده که من باید بابت خسارتی که به آنها وارد کرده ام مبلغ ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنم در صورتی که من حتی طبق قرارداد قسط اول دستمزدم را هم نگرفته ام. حتی از بقیه بازیگران نیز خواسته اند که به صورت جمعی ۱۵ میلیون تومان به تهیه کننده و کارگردان به خاطر هزینه هایی که آنها در طول تمرین ها متحمل شده اند، پرداخت کنند.

ترانه سرای آلبوم «یک خیابان سهم یک افسانه نیست» بیان کرد: من به حرمت ادبیات و شان هنر و نمایشنامه مارتین مک دونا در این نمایش حضور پیدا کردم اما دیگر تعهدی به این پروژه ندارم و مایل به همکاری مجدد هم با آنها نیستم. متاسفانه پیامک های متناقضی از طرف کارگردان و تهیه کننده برای من ارسال می شود و از طرف یکی از دوستان برای من پیام فرستادند که می خواهند از من شکایت کرده و مبلغ ۴۰ میلیون تومان خسارت بگیرند.

از طریق وکیلم وارد عمل می شوم

فولادوند افزود: من به این پروژه بی تعهد نبوده ام و در تمام تمرین ها به صورت مداوم حضور پیدا کردم در صورتیکه که نمایش قبول می شد و من از اجرای عمومی نمایش سر باز می زدم تهیه کننده می توانست از من شکایت کند اما وقتی کار در بازبینی رد شده من دیگر تعهدی به اجرای بعدی ندارم. اگر این افراد بخواهند تهدید کنند من مجبور می شوم از طریق وکیلم وارد عمل شوم و آن وقت است که مساله شکل دیگری به خود می گیرد.

وی در پایان صحبت هایش عنوان کرد: متاسفم که این مساله را پروپاگاند می کنند اما چون در حال حاضر در خارج از تهران مشغول کار هستم اعلام می کنم این آخرین مصاحبه من است و از این پس اگر این مساله ادامه پیدا کند وکیلم وارد عمل خواهد شد و حتی برای گرفتن قسط اول دستمزدم هم اقدام خواهد کرد.

نمایش «ایرلند نباید جای بدی هم باشه» که برگردانی است از نمایشنامه «چلاق آینیشمان» نوشته مارتین مک دونا و ترجمه زهره جواهری است، قرار بود از ۱۷ خرداد تا ۲ مرداد در سالن بزرگ فرهنگسرای ارسباران روی صحنه برود.

بازیگران نمایش نیز به ترتیب ورود به صحنه تینو صالحی، سید جواد یحیوی، پژمان جمشیدی، فاطیما بهارمست، اندیشه فولادوند،ب انی پال شومون، محمدرضا ایمانیان، الهام شعبانی بودند.

دیگر عوامل این نمایش عبارت بودند از: آوا فیاض و تیوال تهیه کننده، خسرو نقیبی دراماتورژ، کیانوش اخباری مدیر هنری، سارا شاهرودیان دستیار کارگردان، ارشام مودبیان آهنگساز، امیرحسین دوانی طراح صحنه، الهام شعبانی طراح لباس، تینا بخشی طراح گریم، سینا افشار طراح پوستر و بروشور، امیر حسین بزرگ زادگان عکاس، دنیا راد ساخت فیلم پشت صحنه، کمیل بابایی و پیمان لسان گروه تولید، مریم پوراحمدی مدیر روابط عمومی، تبلیغات گروه هنری پاسپارتو.