نشست خبری همایش اقبال برگزار شد؛

مومنی: انقلاب اسلامی آرزو و آرمان اقبال لاهوری بود

فرهنگی

رئیس حوزه هنری در نشست خبری همایش علامه اقبال لاهوری گفت: از زبان نوه علامه اقبال شنیدم که می‌گفت انقلاب اسلامی آرزو و آرمان اقبال لاهوری بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری همایش بین‌المللی علامه اقبال لاهوری، صبح امروز با حضور افتخار حسین عارف رئیس موسسه فرهنگی اکو و محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری برگزار شد.

در این نشست خبری افتخار حسین عارف در سخنانی با اشاره به اینکه این همایش بدون همکاری حوزه هنری امکان برگزاری نداشت، اظهار داشت: اقبال به عنوان فیلسوف و شاعر قرن ۲۰ نه تنها برای شبه قاره که برای کل بشریت مطرح است. او از بنیانگذاران کشور پاکستان و از چهره‌های تاثیرگذار اسلام در این قرن بوده است که با وجود تسلط به زبان اردو و انگلیسی، بیشتر آثارش را به زبان فارسی تالیف کرده است.

اگر تهران، ژنو می‌بود...

وی ادامه داد: اقبال ایران را بسیار دوست می‌داشت و بارها در آثارش عنوان کرده بود که اگر تهران، ژنو می‌بود دنیا عوض می‌شد.

رئیس موسسه فرهنگ اکو تصریح کرد: هرآنچه که در ایران درباره اقبال خلق شده جزو بهترین آثار تولید شده در ایران است. از جمله آثاری که شهید مطهری، دکتر شریعتی و آیت الله العظمی خامنه‌ای نوشته‌اند. «ستاره بلند شرق» اثر آیت الله خامنه‌ای جزو بهترین آثار درباره اقبال است و اثر «ما و اقبال» دکتر شریعتی نیز از آثار بزرگ در زمینه شناخت او به شمار می‌رود.

عارف همچنین با اشاره به ماموریت اقبال برای بشر و اسلامی گفت: دموکراسی معنوی که اقبال همواره به دنبال آن بوده در ایران به خوبی مشهود است و همین مساله است که باعث شده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز از او با عنوان علامه فقید یاد کند و خود اقبال نیز مردم ایران را ملت توحیدی می‌داند. هدف اقبال به گمان من آزادی و بیداری اسلامی و مسلمانان در قرن بیستم بود و امروز نیز شاهدیم که ملت‌های مسلمان با دسیسه‌های زیادی برای تفرقه افکنی میان خود مواجهند و امروز درست زمانی است که باید پایم او بار دیگر در میان ما ترویج پیدا کند.

روایت مومنی از آرزو و آرمان اقبال

در ادامه این نشست، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری نیز در سخنانی اظهار داشت: اقبال از شگفتی‌های حوزه اندیشه و تفکر اسلامی و زبان فارسی است. او زبان فارسی را برای بیان اندیشه و تفکرش انتخاب کرد و شعری که به وسیله آن خلق کرد در زمره بهترین اشعاری است که در زبان فارسی وجود دارد.

مومنی افزود: اقبال از بی‌هویتی شخصیت اسلامی و انسانی مردم زمانه خود رنج می‌برد و با همه توانش سعی داشت تا رنج و ذلت موجود در جوامع اسلامی را ریشه کن کند. در این میان او به ایران محبت دیگری داشت. هرچند که هرگز نتوانست به ایران سفر کند اما بهترین اشعارش را در وصف ایران سرود و در دوره رضاخانی در شعری مشهور، ایران در آن دوران را زندان بلندی خواند و بشارت داد که مردی می‌آید و زنجیرها را از آن باز خواهد کرد.

رئیس حوزه هنری در ادامه با اشاره به سفرش به پاکستان گفت: در دیدارم با نوه علامه اقبال از زبان او شنیدم که گفت: آرزو و آرمان پدربزرگش انقلاب اسلامی بوده است که محقق شده است.

وی تصریح کرد: امروز در زمانه به راه افتادن جنگ نیابتی و جاهلیت مدرن که بانیانش سعی دارند با کمک آن آتش اختلاف را میان مسلمانان بیافکنند، اقبال است که بار دیگر جهان اسلام را به وحدت و تشکیل جامعه متحد اسلامی می خواند. او اشعار زیادی در وصف ائمه اطهار(ع) و شعر بلندی نیز در وصف منجی عالم بشریت دارد و با قرآن نیز بسیار مانوس بوده است. این ویژگی‌ها است که به باور من به ما نشان می دهد که باید به کجا تمسک جست.

تهران و اصفهان میزبان اقبال شناسان

علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری نیز در این نشست خبری در تشریح برنامه های این همایش گفت: همایش اقبال لاهوری صبح روز ۲۴ خرداد در محل موسسه فرهنگی اکو و با ارائه مقالات حاضران در همایش آغاز می شود. تاکنون ۵۰ مقاله به دبیرخانه ما رسیده است که از میان آنها ۱۰ مقاله از سوی هیئت علمی انتخاب و در این مراسم ارائه می‌شود. این همایش همچنین ۱۰ مهمان خارجی از هند و پاکستان و افغانستان و تاجیکستان دارد و از مجموع مقالات ارائه شده ۵ مقاله را نیز به عنوان برتر معرفی خواهد کرد.

به گفته قزوه عصر روز ۲۴ خرداد از ساعت ۵ عصر در تالار سوره حوزه هنری مراسم افتتاحیه همایش برگزار خواهد شد و طی آن در کنار سخنرانی‌ها، برنامه رونمایی از چند کتاب و تمبر و نیز قطعات موسیقی ساخته شده بر اساس اشعار اقبال نیز برگزار می‌شود. همچنین مستندی شش قسمتی درباره این شاعر نیز همزمان با برگزاری همایش از رسانه ملی پخش خواهد شد.

وی ادامه داد: نشست بررسی وضعیت ترجمه آثار ایرانی در شبه قاره برنامه دیگری است که به میزبانی حوزه هنری در ۲۵ خرداد ماه برگزار میشود و روز ۲۶ خرداد نیزز مراسمی با همت حوزه هنری اصفهان با موضوع اقبال شناسی در این شهر برگزار خواهد شد.