تازه‌های منوچهر اکبرلو

از نشنال جئوگرافی تا ترجمه‌هایی برای بچه‌ها

فرهنگی

منوچهر اکبرلو از پایان کار ترجمه بخش سینما و هنرهای آسیایی دایره‌المعارف نشنال جئوگرافی خبر داد.

منوچهر اکبرلو از پایان کار ترجمه بخش سینما و هنرهای آسیایی دایره‌المعارف نشنال جئوگرافی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دایره‌المعارف نشنال جئوگرافی، دایره‌المعارفی تخصصی به قلم گروهی از متخصصان است که بخش سینمایی و هنرهای آسیایی آن با سرپرستی صالحی طالقانی توسط منوچهر اکبرلو ترجمه شده است.

صالحی طالقانی پیش‌تر سرپرستی ترجمه دایره‌المعارف‌های دیگری را همچون «دایره‌المعارف مدرسه» و «دایره‌المعارف‌های من» برعهده داشته است.

اکبرلو همچنین «101 بازی آموزشی مهارت‌های زندگی برای کودکان» را که جزوی از مجموعه‌ای 10 جلدی است که سرپرستی آن را حسین فدایی حسین برعهده دارد،‌ ترجمه کرده است.

او درباره این کتاب گفت: «101 بازی آموزشی مهارت‌های زندگی برای کودکان» نوشته بیدگروبر ویژه کودکان گروه سنی 6 تا 12 سال است و از آنجا که این کتاب به نمایش و بازی‌های نمایشی که من پیش‌تر با آنها درگیر بوده‌ام، اختصاص داشت، کار ترجمه آن به من واگذار شد.

نشر ذاکرین مسوولیت انتشار این مجموعه را برعهده دارد.

اکبرلو این روزها با مشارکت در ترجمه صد کتاب از شاهکارهای ادبیات جهان، بار دیگر توانایی خود را در این حوزه محک می‌زند. به تازگی انتشارات شهر علم با مشارکت جمعی از مترجمان درصدد است تا صد کتاب را در حوزه شاهکارهای ادبی ترجمه و آنها را ویژه نوجوانان راهی بازار کند، در گام اول این طرح اکبرلو به ترجمه چهار کتاب پرداخته است.

هزار و یک شب به روایت مارتین وودساید، اودیسه به روایت تانیا زمرسکی، ایلیاد به روایت کاتلین اولم استید و ترجمه رمان رابین هود به روایت جان بوروز اخیرا توسط این مدرس دانشگاه ترجمه شده‌اند.

اکبرلو این روزها مشغول ترجمه کتاب آکادمیک «مخاطبان کودک و نوجوان تئاتر» (افزایش تجربیات تئاتری کودکان و نوجوانان) نوشته متیو ریزن است.

او درباره این کار خود گفت: این کتاب که در حوزه کتاب‌های دانشگاهی است، ویژه کسانی است که برای کودکان و یا با کودکان کار تئاتر انجام می‌دهند. این کتاب به خواننده کمک می‌کند شناخت بهتری از مخاطب خود داشته باشد. در حال حاضر به دلیل عدم شناخت مناسب از ویژگی‌های مخاطبان بسیاری از تولیدات تئاتری، بچه‌ها را کمتر از آنچه نیاز دارند، در نظر می‌گیرند و نوعی ساده‌لوحی را ترویج می‌کنند و گاهی نیز مفاهیمی را به آنان منتقل می‌کنند که قادر به درک آنها نیستند. این کتاب می‌کوشد شناختی صمیمی از کودکان به مربیان و نمایشگران کودک ارائه دهد.

انتهای پیام

کد N848242