مدیرعامل خانه هنرمندان ایران:

برای اعزام هنرمندان به کشورهای دیگر بودجه نداریم

نشست خبری هفته فرهنگی کشورهای نوردیک با عنوان «نگاهی به هنر و فرهنگ کشورهای نوردیک» با حضور سفرای کشورهای فنلاند، نروژ، سوئد و دانمارک همراه نماینده شورای وزیران نوردیک و مدیرعامل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، مجید سرسنگی در این نشست با اشاره به این‌که فرهنگ و هنر کشورهای نوردیک به شایستگی در ایران معرفی نشده است، گفت: ایرانیان با کشورهای اروپایی بسیاری آشنا هستند. با این حال فرهنگ و هنر کشورهای نوردیک به خوبی در ایران معرفی نشده و مردم هنردوست ایران به شایستگی فرهنگ و هنر کشورهای نوردیک را نمی‌شناسند. با وجود این‌که می‌دانیم در این کشورها هنرمندان بزرگی وجود دارند و آثار با ارزش فرهنگی و هنری تولید شده‌اند که باید به مردم ایران معرفی شوند. برگزاری این دست برنامه‌ها که در نوع خود منحصربه‌فرد است باعث خواهد شد تا مردم هنردوست ایران بهتر و دقیق‌تر با فرهنگ و هنر این کشورها آشنا شوند و متقابلا این امکان فراهم می‌آید تا هنرمندان و اهالی فرهنگ کشورهای نوردیک با هنر ایران اسلامی از نزدیک آشنا شوند.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران ادامه داد: فرهنگ و هنر عامل دوستی ملت‌ها است. مردم مختلف دنیا از طریق فرهنگ و هنر با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. اگر بخواهیم جهانی صلح‌آمیز و با محبت داشته باشیم، به‌جز به‌کارگیری هنر و توجه به هنرمندان، مسیر دیگری وجود ندارد.

او درباره برگزاری نمایشگاه‌های هنری در کشورهای نوردیک، گفت: امیدواریم در آینده با هماهنگی میان مسوولان وزارت امور خارجه، سفیران ایران در دیگر کشورها و همچنین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هفته فرهنگ و هنر ایران را در کشورهای نوردیک برگزار کنیم. خانه هنرمندان ایران آمادگی خود را برای اعزام هنرمندان به دیگر کشورها اعلام کرده است. متأسفانه ما با کشورهای محدودی در ارتباط هستیم و تمام ارتباط مان را به چند کشور محدود کرده‌ایم. در حالی که این دیدگاه سنتی باید تغییر کند و باید برای دیپلماسی فرهنگی نقشه یکم به یکم داشته باشیم و بدانیم که هر کشوری حتی کشورهای کوچک، در دیپلماسی فرهنگی موثرند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به بودجه اندک خانه هنرمندان ایران اظهار کرد: ما آنقدر بودجه نداریم که خودمان هنرمندان را به کشورهای دیگر اعزام کنیم. شورای شهر سالانه 400 میلیون تومان به ما کمک می‌کند که این مبلغ، بخش کوچکی از هزینه‌های جاری ما است. همین چندی پیش ارکستر فرهنگ و هنر را به رهبری نادر مشایخی به کشور کویت اعزام کردیم که این حرکت با حمایت مالی شهرداری انجام شد. دیپلماسی فرهنگی نمی‌تواند از سوی چند نهاد به طور همزمان اداره و سیاستگذاری شود. ما برای ارتباط فرهنگی با دنیا عناصر لازم را داریم، اما به نظرم ساختاری که در نظر گرفته‌ایم باید تغییر کند.

در بخش دیگری از این برنامه، سفیر نروژ «دلیسه نودهایم» با بیان تاریخچه کوتاهی از نسبت تاریخی - فرهنگی کشورهای نوردیک گفت: قصد ما این است که فرهنگ و هنر کشورمان را به مردم ایران معرفی کنیم و از طریق این ارتباط و تبادل فرهنگی، فرهنگ و هنر ایران را بیش از پیش معرفی کنیم. فرهنگ ایران در نروژ شناخته شده است، مخصوصا فیلم‌های سینمای ایران. من به‌عنوان یک سفیر زن خوشحالم اعلام کنم که تا کنون فیلم‌های بسیاری از کارگردانان زن ایرانی را در نروژ نمایش داده‌ایم.

سفیر سوئد با اشاره به نزدیکی فرهنگی و زبانی کشورهای نوردیکف درباره‌ی تفاوت‌های کشورهای نوردیک نیز گفت: با این‌که قرابت‌های زبانی و فرهنگی بین کشورهای ما وجود دارد، اما تفاوت‌هایی نیز بین کشورهای ما وجود دارد که باید به گالری ویژه‌ی نمایش‌دهنده‌ی آثار فرهنگی و هنری سوئد در خانه بیایید تا بتوانید این تفاوت‌ها را ببینید. همچنین برای ما خیلی جالب است که بتوانیم آثاری از فرهنگ و هنر سوئد را به مردم ایران نشان دهیم، چراکه ایرانیان بسیاری در سوئد هستند.

او درباره حضور هنرمندان ایرانی در کشورش بیان کرد: سفیر ایران در کشور ما مسوول اصلی این موضوع است. همان‌گونه که ما هنرمندان کشورمان را به ایران آورده‌ایم، سفیران ایران در کشورهای دیگر باید پیگیر حضور هنرمندان ایرانی در دیگر کشورها باشند.

در ادامه، سفیر فنلاند «هری کمراینن» با اشاره به حضور نوآورانه کشورهای نوردیک در جهان مدرن گفت: دو هفته پیش، در تهران برنامه‌ای فرهنگی با عنوان «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» برگزار شد که آثار هنری بسیاری از کشورهای مختلف را به نمایش گذاشت. من نگاهی به هنر و فرهنگ کشورهای نوردیک را در راستای چنین برنامه‌هایی می بینم. فرهنگ و هنر در تعامل به‌وجود می‌آید. ما شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی را در فنلاند به زبان فنلاندی ترجمه کرده‌ایم تا مردم ما این شاهکار ادبی جهانی را بخوانند.

سفیر دانمارک نیز درباره برنامه‌های کشورش در هفته فرهنگی کشورهای نوردیک گفت : نمایشگاه کشور دانمارک شامل دو بخش خواهد بود؛ یک قسمت به طراحی خانه سفیر و بخش دیگر به آثار فرهنگی جزایر گرینلند و فارو مربوط است.

خانم کرسی مکنزی، هنرمند و عکاس فنلاندی، یکی دیگر از مهمانان حاضر در این مراسم بود.

مکنزی در صحبت‌هایی اظهار کرد: علاقه اصلی من به عکاسی از مناظر طبیعی است. البته امروز بعدازظهر در افتتاحیه درباره نقاشی‌هایم صحبت می‌کنم. آثاری از من در خانه هنرمندان به نمایش گذاشته می‌شود که شامل عکاسی‌های من از شهر هندسیوکی، پایتخت فنلاند است.

او درباره عکاسی‌اش از ایران بیان کرد: در این سفر، فرصت عکاسی از ایران را ندارم؛ اما بسیار علاقه‌مندم که با عکاسانی ایرانی دیدار داشته باشم.

هفته فرهنگی نوردیک (دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد) از 17 تا 26 خرداد در خانه هنرمندن ایران برگزار می‌شود. در این هفته فرهنگی، نمایشگاهی از آثار عکس و نقاشی با موضوع فرهنگ و هنر کشورهای نوردیک در نگارخانه‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید.

در این هفته فرهنگی، یکشنبه 17 خرداد به روز فرهنگی کشور دانمارک اختصاص دارد که در این روز 4 فیلم انیمیشن در نگارخانه پاییز به نمایش گذاشته می‌شود. دوشنبه 18 خرداد، روز فرهنگی کشور نروژ در تالار استاد شهناز برگزار می‌شود. سه‌شنبه 19 خرداد روز فرهنگی کشور فنلاند است که همراه با نمایش فیلم در نگارخانه تابستان برگزار می‌شود و پنج‌شنبه 21 خرداد روز فرهنگی سوئد در نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

در این هفته فرهنگی همچنین 4 نشست تخصصی نقد سینمای نروژ، سوئد، فنلاند و دانمارک در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران از ساعت 18 تا 21:30 برگزار می‌شود.

چهارشنبه 20 خرداد نقد سینمای فنلاند با حضور اردوان تراکمه، شنبه 23 خرداد نقد سینمای نروژ با حضور پیمان یگانه، یکشنبه 24 خرداد نقد سینمای دانمارک با حضور مالک خواجه‌وند و دوشنبه 25 خرداد نقد سینمای سوئد با حضور محمدحسین خسروی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه هفته فرهنگی نوردیک می‌توانند 17 تا 26 خرداد از ساعت 14 تا 21 به نگارخانه‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان خانه هنرمندان ایران به نشانی خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

انتهای پیام

کد N847864