نسخه نخست هابیت تالکین 137 هزار دلار فروخته شد

فرهنگی

این نسخه از کتاب هابیت که به امضای جان رونالد روئل تالکین مزین و توسط او به یکی از شاگردانش اهدا شده به ارزش 137 هزار دلار فروخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، نسخه اول کتاب هابیت به قلم تالکین که در سال 1937 توسط این نویسنده به یکی از شاگردانش اهدا شده رکورد فروش نسخه اول آثار ادبی را دو برابر کرده است.

در رکورد قبلی حراج سابتی لندن  که در سال 2008 ثبت شده یک نسخه از هابیت‌ها به قلم تالکین به ارزش 50 هزار دلار به فروش رسید. این در حالی است که کارشناسان این حراج بزرگ ارزش این اثر را بین 50 تا 70 هزار دلار تخمین زده بودند. فروش هابیت با امضای نویسنده اش به ارزش 137 هزار دلار همه کارشناسان را متعجب کرده و گمانه‌زنی‌های آنها را درباره رقم پیشنهادی برای این اثر بهم ریخته است.

نسخه نخست هابیت به قلم تالکین  با یادداشتی از این نویسنده به کاترین کیل براید یکی از شاگردان تالکین در دانشگاه لیدز اهدا شده است. تالکین در زمان انتشار کتاب هابیت‌ بسیار محتاط و حساب شده عمل کرده و نسخه‌های اندکی از این اثر را منتشر و در اختیار علاقمندان به آثارش قرار داده است.   

علی رغم نظرسنجی کارشناسان درباره رقم پیشنهادی برای این اثر، نسخه نخست هابیت‌ها با امضای تالکین در مقایسه با سال 2008 با رقمی دوبرابر از تخمین ها به ارزش 137هزار دلار به فروش رفت.

جان رونالد روئل تالکین نویسنده و زبان‌شناس انگلیسی خالق مجموعه کتاب‌های هباتیت‌ها و ارباب حلقه‌ها یکی از نویسندگان شناخته‌ شده‌ای است که بسیاری از آثارش همچون سه گانه ارباب حلقه‌ها، هابیت، حکایت فرزندان هورین قصه‌های ناتمام نومه وی به فارسی ترجمه شده است.

این نویسنده جوایز ادبی مختلفی را در کارنامه ادبی اش دارد که از آنها می‌توان به جایزه کتاب لوکوس، جایزه مایی تاپیک، جایزه بالروگ و برترین های سایت آمازون نام برد.