نقش میراث فرهنگی در اقتصاد بدون نفت

دبیر احیای انجمن‌های میراث فرهنگی گفت: فعالیت انجمن‌های میراث فرهنگی از سال 84 تا 92 به سبب نگاه متفاوتی که وجود داشت متوقف شد، اما پس از آن دوباره در حال احیاء شدن است.

به گزارش ایسنا، «سید رحمت‌الله رئوف» در همایش احیای انجمن‌های میراث فرهنگی استان گلستان بیان کرد: بیش از یک میلیون اثر تاریخی و فرهنگی در کشور شناخته شده که در راستای حفاظت و مراقبت از این آثار ارزشمند، انجمن‌های میراث فرهنگی شکل گرفته است.

دبیر احیای انجمن‌های میراث فرهنگی کشور و مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: میراث فرهنگی نشانگر حرکت انسان در طول تاریخ است و مطالعه و شناخت آن زمینه حرکت در خط فرهنگی است، پژوهش، مرمت، حفظ، احیاء و معرفی آثار از وظایف ما در سازمان میراث فرهنگی است.

به گفته رئوف، شکل‌گیری انجمن‌های میراث فرهنگی با هدف حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی کشور مصوب شد تا از این میراث حفاظت کنند.

وی تاکید کرد: ویژگی‌های یک اثر تاریخی این است که تامین مصالح برای گردشگران داخلی و خارجی را تامین و تعریف ‌کند، میراث فرهنگی در اقتصاد بدون نفت هم نقش ایفا می‌کند.

«رئوف» با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی امانت‌دار مردم است، گفت: امانت‌داری بزرگترین وظیفه سازمان میراث فرهنگی است و حفاظت تنها به معنای مراقبت نیست، بلکه در همه شئون و در حوزه‌های مرمت، حفاظت و معرفی نیاز به مردم داریم.

دبیر احیای انجمن‌های میراث فرهنگی کشور نقش معرفی مواریث را از همه مهم‌تر و اثرگذارتر عنوان و بیان کرد: هرچه مردم را بتوانیم آگاه کنیم، کاربزرگی کرده‌ایم و دقت کنید اگر این آثار را درست به مردم معرفی کنید آن‌ها بهتر از ما مراقبت می‌کنند و انجمن‌های میراث فرهنگی می‌توانند در معرفی مواریث نقش مهم وسازنده ای داشته باشند.

مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی کشور در همایش احیای انجمن‌های میراث فرهنگی استان گلستان گفت: از وظایف سازمان میراث فرهنگی کشور ارتقاء سطح آگاهی آحاد مردم نسبت به حوزه فعالیت ها و بهره مندی از مشارکت آنها در پاسداری از مواریث گرانقدر کشور است.

انتهای پیام

کد N847752