تجارت طلا در اروپای 2500 سال پیش

باستان‌شناسي,میراث فرهنگی

باستان‌شناسان مدارکی دال بر تجارت طلا در عصر برنز بین انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها کشف کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گروهی از محققان و اساتید دانشگاه‌های «بریستول» و «ساوت‌همپتون» دریافتند مردم جنوب‌غرب انگلیس 2500 سال پیش از میلاد با ایرلندی‌ها طلا مبادله می‌کردند.

این باستان‌شناسان با بررسی آثار هنری و تزیینی باقی‌مانده از عصر برنز که در موزه ملی ایرلند نگهداری می‌شوند، به این نتیجه رسیده‌اند. دانشمندان با استفاده از لیزر، ایزوتوپ‌های بخش‌های کوچکی از اشیاء طلایی نقاط مختلف را مورد بررسی قرار دادند و نتیجه گرفتند که طلاهای موزه ایرلند به احتمال زیاد متعلق به کورنول و انگلستان است و نه خاک ایرلند.

به گزارش ساینس نیوز، این بدین معناست که ایرلندی‌ها در عصر برنز زیورآلات و اشیاء ‌تزیینی زرین خود را با طلایی که از راه تجارت با انگلیسی‌ها به دست آورده بودند، می‌ساختند.

به گفته باستان‌شنان، طلا امروزه در نقاط مختلف جهان به عنوان نمادی از رفاه اقتصادی شناخته می‌شود، اما در گذشته شاید چنین ارزشی نداشته و در برخی نقاط بیشتر به معنای قدرت‌های ماورایی و جادویی بوده و نقش مهمی در سیستم اعتقادی و نه اقتصادی مردم داشته است. این مطلب نشان می‌دهد طلا ارزش یکسانی در جهان نداشته و شاید تا زمان ضرب‌ اولین سکه‌های طلا در حدود 2000 سال پیش، این ماده معدنی در برخی کشورها ارزش اقتصادی این‌چنینی نداشته است.

انتهای پیام

کد N847339