«سپهسالار قدیم» هم قربانی مجتمع تجاری شد!

نه تنها دیوار به دیوارِ «سپهسالار قدیم» را‌ بدون هیچ اعتراضی ساختند! بلکه به جرزهای این مدرسه‌ی باقی مانده از سده‌ 13 هجری هم رحم نکردند و 45 سانتی‌متر از جرز شبستان زمستانی را تا آخرین آجرش تراشیدند...

نه تنها دیوار به دیوارِ «سپهسالار قدیم» را‌ بدون هیچ اعتراضی ساختند! بلکه به جرزهای این مدرسه‌ی باقی مانده از سده‌ 13 هجری هم رحم نکردند و 45 سانتی‌متر از جرز شبستان زمستانی را تا آخرین آجرش تراشیدند...

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا،‌ باز هم ساخت مجتمعی تجاری در بازار تهران و این‌بار پشت بنای تاریخی و ارزشمند سپهسالار قدیم که حالا حوزه‌ی علمیه «مروی» است و از سمت غرب به مدرسه‌ «خان مروی» می‌رسد، باعث تعرض به یک بنای تاریخی و ارزشمند دیگر شد.

آسیب‌هایی که این تعرض به بنای ناصرالدین‌شاهی که 11 بهمن 1334 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید وارد کرده، این‌بار مدیریت مدرسه‌ی «سپه‌سالار قدیم» را نسبت به این اقدام معترض کرد.

«حجت‌الاسلام والمسلمین احمد اسلامی» با اشاره به آغاز گودبرداری و ساخت‌وساز دیوار به دیوار بنای «سپه‌سالار قدیم» در سال 90، به خبرنگار ایسنا گفت: با وجود خلاف قانون بودن هر نوع گودبرداری و ساخت‌وساز کنار یک بنای تاریخی، متاسفانه این کارها با هماهنگی میراث فرهنگی و شهرداری آغاز شده و آسیب‌های زیادی به بنای تاریخی «سپه‌سالار قدیم» وارد کرد.

وی افزود:‌ در گودبرداری و ساخت مجتمع تجاری مورد نظر خود، همه‌ی دیوار شبستان زمستانی را تا قطر 45 سانتی‌متر تراشیدند، تا این‌که یکی از آجرهای شبستان سوراخ شد، ‌حتی ترک‌های زیادی روی دیوار شبستان به وجود آمد و از سوی دیگر چند دیوار انتهایی شبستان به سمت عقب خمیده شد.

مدیریت مدرسه‌ «سپه‌سالار قدیم» با اشاره به پیگیری‌هایی که توسط وی در این زمینه انجام شد نیز گفت: در همان زمان وضعیت به شهرداری و میراث فرهنگی اعلام شد، هرچند از بنا بازدید کردند، اما متاسفانه هیچ اقدامی صورت ندادند.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری برای انجام هر اقدامی نخست موافقت میراث فرهنگی را می‌گیرد و سپس به درخواست‌ها برای گودبرداری و ساخت‌وساز مجوز می‌دهند، ادامه داد: ارتفاع ساخت این مجتمع تجاری (مجتمع تجاری غدیر 3) را از کف کوچه در نظر گرفتند، در حالیکه کوچه با مدرسه حدود دو متر اختلاف سطح دارد، اکنون نیز ارتفاع مجتمع تجاری در حال ساخت،‌ دو متر بالاتر از دیوار مدرسه است.

به گزارش ایسنا، علاوه‌بر آسیب‌هایی که گودبرداری و تراشیدن جرز دیوارهای شبستان به این بنای تاریخی وارد کرده، از بین بردن حریم بصری این مدرسه‌ی تاریخی به دو متر ارتفاع بیشتر یکی دیگر از مواردی است که این مدرسه‌ تاریخی را تهدید می‌کند.

این مجموعه در ابتدا به مسجد و مدرسه «میرزا محمدخان سپهسالار» شهرت داشت، اما با ساخت مسجد و مدرسه میرزا «حسین‌خان مشیرالدوله»، به عنوان مسجد و مدرسه سپهسالار، سپهسالار قدیم نامیده شد.

این مجموعه از آثار «میرزا محمدخان قاجار دولوکشیکچی» است. نقشه این مدرسه شبیه مساجد چهار ایوانی و دارای دو شبستان زمستانی با سقف کوتاه و به عنوان مدرسه و شبستان تابستانی در ضلع جنوبی با سقف بلند به عنوان مسجد استفاده می‌شود. این شبستان از نظر معماری اهمیت زیادی دارد.

این مدرسه‌ی تاریخی 19 حجره دارد که 8 حجره‌ی آن در حال حاضر به امور اداری و مدرسه اختصاص یافته است.

هر چند دو موذن‌گوی چوبی روی دو مناره‌ی این بنای تاریخی در چند سال گذشته به دلیل طوفان شدید ریزش کرد و روی سردر ورودی مدرسه افتاد، اما برخی قسمت‌های دیگر این بنای تاریخی نیز به دلیل گذر زمان به مرمت و رسیدگی نیاز دارد.

انتهای پیام

کد N847000